1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. marijaaxl

    marijaaxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    741
    го користам повеќе години, и ако толку многу си запнала декае штетен нека ти биде, мене одлично ми делува поздрав :hai:
     
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    13.419
    Кој разбира англиски само ова ќе го оставам тука, да прочита зошто не треба да се користи лимон на лицето.
    https://www.reddit.com/r/SkincareAd...lemons_and_limes_great_for_food_not_for_skin/
    Јас вака најбитното ќе го кажам:
    1. Иритира, може да предизивика хиперпигментација на кожата и ја уништува бариерата на кожата.
    2. Може да доведе до болест наречена phytophotodermatitis - осетливост на кожата на УВ зраци.

    Алкохолот, иако се користи, може да предизвика сушење на кожата и може да дојде до мрсење на кожата.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  3. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    вака ќе кажам значи не се правам стручна ама од тоа што го имам поминато и тоа што имам користено разни креми можам да кажам...НЕ СТАВАЈТЕ СЕ ШТО КЕ ВИДЕТЕ СЕ ШТО КЕ ЧУЕТЕ..консултирајте се со дерматалог ке види каква кожа кожа имате и ке ви даде крема каква одговара...од работи што ги имав земено на своја рака си направив хаос на лицето и еве сега фала богу го средив до денкој степен ..имам и погоре пишувано...за алкохол во никој случај на лице...за лимонот може но сепак пак зависи од типоот на кожата и кој е проблемот...и сега многу внимавам на моето лице тоа бара нега и внимание...
     
  4. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    И дерматолозите веќе почнаа бизнис да си прават.Јас бев на консултација зашто лицето ми е партали,цело ми беше со акни и лузни и прво муабетот беше дека можеби имам бактериска инфекција 90% и дека можеби треба да се лекува со антибитик(како тоа можеби???).После тоа муабетот се сведе на тоа дека треба да земам две креми од Биодерма и гел за миење на лицето исто од Биодерма и плус да земам пена за чистење на лице од Рок.Кога израчунав тоа ќе ме кошташе 3500 денари.Епа нека ми извини ама неможе секој да си дозволи толку скапа козметика.Плус нели акните треба да се третираат со нешто,да се исчистат па после тоа да се земе соодветна козметика за лице.Од каде да знам дека мене ќе ми одговара Рок или Биодерма.Еве пример мене Еуцерин не ми одговара иако гласи за една од подобрите за нега на лице.Затоа јас не им верувам веќе ни на дерматолозите,зашто бизнис си прават.
     
    На kim.k, Despinaa и Asiana им се допаѓа ова.
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Те поддржувам во ова.
    Истото му се случува и на дечко ми, оди еднаш, оваа крема, оди за 2 недели на контрола, друга крема, пак после на контрола, пак трета крема, а сите тие чинат над 1000 денари. Оваа малку да ти се среди, оваа малку за ова, оваа за тоа... Па реално, јас да отидев во аптека и да кажев ми треба за тоа и тоа, ќе ми дадеа креми, немаше кај специјалист да го носам за да му помогне.

    П.С да не бидам офф топик, сигурно е спомнато низ темава, ама тие што не се слабокрвни нека почнат да даруваат крв, голема е можноста да им се среди лицето. Нормално, со консултација од доктор дали смеат да даруваат.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
    [​IMG] Го користам овој крем пилинг и маска за лицето и можам да го пофалам . Има функција на крем а се користи како пилинг така што на мокро лице се нанесува и со кружни движења и потоа се мие , исто така и како маска на суво лице се нанесува се остава да делува до 3-5 мин и се мие со вода. Во поголем број се намалени моите акни и црнки .Сега го користам само како маска 3 пати неделно + глина има ефект кај мене :) од оваа колекција има и серуми и кремови што се ефикасни а кај мене барем делуваат :)
     
  7. summersunset

    summersunset Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Imav dosta necisto lice i stavav maski i sl. i eden den mi pukna filmot i odluciv da ne stavam nisto na nego duri ni sminka .. eve posle dva meseci liceto mi e cisto.
     
  8. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Лимонот да добар е за избелуванје на флеки од акни ама само зимно време и исклучиво навечер .Затоа и на кремите на Dr.Wolf и на Avene наменети за проблематична кожа што се на база на овошни киселини пишува кога и како се употребуваат.,а строго се забранети летно време,
     
  9. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Лицето пак ми стана катастрофа.
    Ми се појавија акни и тоа многу во пределот на устата и некои ситни ептен ситни на чело. За лицето не користев ништо освен обична вода и тоник за чистење црнки.
    Сега ми е и суво и со акни. Е јебига.

    Како да се вратам во нормала?
    Планирам да одам на дерматолог ама не знам дали ги има во болниците или приватно се оди? Се наплаќа прегледот или не?
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ако одиш во државна, прегледот не е скап, не знам колку се плаќа ама навистина е малку - ориентационо, преглед на очно ме чинеше само 60 денари и сигурно и ова не би било скапо. Ќе си земеш упат од матичен лекар и ќе ти закажат термин преку „Мој термин“.
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Малце ќе забегам од темата ама Мишела не можам да ти пишам порака ... Сега кога видов за преглед за очи , се сетив дека ми закажаа во онаа Романската кај Лептокарија... Тоа е приватна или државна амбуланта?
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Не одам таму, меѓутоа како што знам и ако мислиш на Поликлиника Букурешт, државна е.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не сум компетентна да ти кажувам за акни пошто и самата си имам проблем со нив.
    Најдобро е прво да испиташ од која причина ти се јавуваат, дали се работи за реакција на храна, промена на нормален хормонален статус, прашина или стрес за потоа да можеш соодветно да ги третираш. Нели имаш проблем со сува кожа од аптека најди некоја соодветна крема за твојот тип на кожа или гел за чистење на лице од нивеа само избегнувај производи кои содржат алкохол затоа што по мене повеќе ги иритираат мозолките и ствараат поголемо црвенило.
    По мене би требало да е во склоп на државна болница, најдобро прво консултирај се со матичен лекар па потоа може ќе ти треба упат за специјалист дерматолог или ќе те пратат на проверка на хормонален статус ако увидат дека постои потреба од тоа .
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  14. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    да не одиш кај др нина?
     
  15. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Во Букурешт повеќето се приватни ординации, но доколку ти е со упат закажано преку Мој Термин ќе те упатат на некое од државните одделениа.
     
  16. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Да,кај неа ама се откажав не одам зашто се изнервирав од толку многу работи што ми даде одеднаш.
     
    На Despinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Да споделам и јас мое искуство околу темата
    Exfoliating_Gentle_tube.png
    Првите резултати ги забележав веднаш откако почнав да го користам, лицето ми го блесна и очисти, не ми требаше дури ни пудра, се гледаше дека лицето ја смени бојата и кожата ја прави мека и нежна.
    :!: Ова не е наменето за акни.
     
    На simoncelicius и mims-89 им се допаѓа ова.
  18. Tedd.

    Tedd. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на дерматолог и ми препорача Еуцерин гел за миење на лице и Логона шампон од смрека за коса.Дали ги има користено некој производиве?
    [​IMG]
     
  19. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    Девојки, што мислите за Биодерм таблетите, дали сте ги користеле и колку сте задоволни?
    И ако може да ми препорачате добар лосион за проблематична кожа, но не YoungDerm.
     
  20. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Девојки,да ве прашам...Дермогалот се нанесува на цело лице или само на акните?