1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Не е ефикасен протиц комедоните, го нанесував само на воспалени места од акни. Тоа му е и намената пред се.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  2. beautu17

    beautu17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka може да ми кажеш според тебе кое подобро масло за комбнинирано проблематично лице, повремени акни, црвенила, кокосовото или масло од јојоба?
    Нема да ми пречи совет и од некој друг :)
     
  3. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    @beautu17 Мој совет ти е масло од јојоба,мислам дека има антибактериски својства,додека кокосовото кај некои дури се покажало како комедогено,односно им предизвикувало акни,црнки итн.
    Сепак,најдобро ти е (според мене) да си земеш етерично масло од чајно дрво,тоа мислам дека е најделотворно против акни.Но,треба внимателно од него,да го разредиш во некое друго масло (пр.во една лажичка маслиново,неколку капки етерично масло од чајно дрво) и директно на мозолчето.
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, според мене подобро е да пробаш јојоба. Може да додадеш и етерично масло од чајно дрво (како што ти советуваа погоре) во следниве пропорции 50 мл масло од јојоба со 6 капки етерично масло од чајно дрво. Ти го препорачувам маслото од јојоба на биокосмос 315 ден, кое е навистина чисто и етеричното масло од чајно дрво на ЕСИ 190 ден кое според мене е најдобро.
    Поздрав и за било што слободно пиши.
     
  5. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Девојки да ми препорачате некој тоник за чистење лице..Си го мијам лицето навечер со обичен сапун бекутан..Имам еден лосион за црнки за и кога ке поминам со тампончето и тоникот излегува сеуште нечистотија па сакам нешто што ке ми е навистина од корист..Исто така може да е некој за флеки и црнки..Имам 21 год а изгледам ко 30 навистина..Немам акни само по некоја но имам многу флеки од пубертетот и лицето ми е цело дупчиња црни..Ве молам секој совет би ми бил добредојден
     
  6. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    @beautu17 јас имам комбинирана кожа и не го препорачувам кокосовото, на толку прочитани фалења за маслото го купив и лицето ми стана лом и со црнки и со мозолчиња.. Со месеци после тоа се чистев. И јас ќе го пробам маслото од јојоба се надевам исходот нема да биде ист како со кокосовото.
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    И мене не ми прија кокосово масло на кожата од лицето, ми предизвикува многу комедони. Меѓутоа, за областа под очите е феноменално!
    Немам веќе темни кругови и кожата не ми е сува и осетлива. Најверојатно ми била потребна некоја подлабинска хидратација.
    П.С. Каде да барам масло од јојоба?
    Јас планирав да земам од она маслото на Алверде со пипета, во мало шишенце (не знам какво е, ама знам дека некоја од колешките ми го фалеше, па љубопитна сум), ама зошто да не пробам и со ова.
    Сакам да користам масло како замена за ноќна крема, немам проблеми со акни во последно време, само хидратацијата ме мачи.
     
  8. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, нова сум овде и лицето ми е преполно со акни. Пробав многу работи но ете не успева ништо.Дали некој знае како можам да го исчистам лицето најбрзо што може?Ќе ми биде мило ако споделите искуства:)
     
  9. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Читам дека активен кислород многу помагал.Ама не знам точно.Веќе не знам што да правам со лицево имам преемногу акни.Дај кажете ми што да правам сериозно е.Бев и на дерматолог, но кремите што ми ги даваа не помогнаа. А сум пробала многу и пак ништо.. :(;(
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогна, али треба постојано да се прскаш, барем 3 пати во денот. Исто правам природна маска од сода, мед и лимон. Рано е уште за уау резултати, така што ќе пишам за недела дена.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @Elence93 ама ми е страв да го купам оти читав дека предизвикувал рак па сега тоа колку е точно не знам.:|
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Е тоа е страшно,кога за козметика,или било кој други производи,ќе се објави дека е опасно и предизвикува рак:(
     
  13. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @anaja1 Ама па еве се споделуваат искуства дека им делувало, а не предизвикувало рак. Сега на кого да се верува... :/
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Да,те разбирам,ама паниката владее:)
    Јас многу се плашам,и се откажав од многу работи,кој се сомнителни:(
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас не сум прочитала за ова, а искрено и да прочитам нема да верувам. Многу често се пишуваат такви работи за да се намали потрошувачката на некоја конкурентна фирма. А доволно е само да се пушти гласина, па после и да не е точно, луѓето ќе се скептични.
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    @Elence93, може ли да споделиш каков активен кислород користиш?
    Одиш некаде на третмани или станува збор за домашна употреба?
    Сакам да набавам нешто вакво за освеж. Како што заладува периодов, дополнителна хидратација ми е од многу голема важност.
     
  17. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Масло од јојоба на Биокосмос, 315 ден е 50 мл, имаш во
    -Центар, (зад Работнички универзитет) 02 240 3768,
    -Буњаковец (наспроти пазарот) 02 614 4966,
    -Зелен Пазар 02 322 1433,
    -Капиштец (т.ц. Беверли Хилс) 02 316 6135,
    -Аеродром (т.ц.Бисер) 02 2454 929
    -Ѓ. Петров (кај пазарот) 02 614 7118
    -на Водњанска (наспроти Државна болница) 02 3113 573
    -Тафталиџе (внатрешно во СП маркет) 02 3065 999
    -Драчево (наспроти пазарот) 02 274 4101
    -Ново Лисиче 070 341 487
    А и во Ла сои има масло од јојоба.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Девојки јас пред некој ден го земав активниот кислород 500 ден од аптека. До сега ставам само 5 дена, по 2,3пати на ден и разликата е огромна. Ситните брунчиња веќе се повлекоа, флеките пополека избледуваат, лицето е хидитирано, посвежо, помазно. Значи прво нешто што не ми се нафрлило лицето. Ставив и на др.делови, на грбот, на рацете, немате појма колку ми се зачисти само за 5 дена. Јас што не користев, од кремови од авон до медецински, до разни билки, третмани...Ова е нешто неверојатно.
    И сега кога читам дека предизвикувал рак, се уплашив, таман најдов нешто добро за моето лице и ќе треба да престанам...Можете да ми кажете на која страна го читавте тоа дека предизвикува рак, бидејќи јас читав разни рецензии пред да го купам и нигде не прочитав такво нешто..
     
  19. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    @Biodevojka можеш ли да кажеш на нешто за активниот кислород?
    Мене многу ми одговара, прв пат нешто да ми одговара, ама сега се уплашив, не знам дали да продолжам да го користам...
    Ми треба вакво нешто во вид на спреј, за освежување на кожата, дезифенкција, и кислородот беше супер но не знам дали ќе продолжам, дали би можела да ми препорачаш нешто како спреј? Патем еве јас ова го најдов на нет, ако можеш да кажеш збор два за ова на еуцерин http://www.zegin.com.mk/home/products/product-detail.html?uuid=3587fe86-93ec-4985-b7e3-591963a9a9ba. Фала однапред.
    Нема да ми пречат препораки и од други :)
     
  20. beautu17

    beautu17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Благодарам @renata77 @Biodevojka @Babyby ќе го земам маслото од јојоба и чајно дрво, и ќе пишам за резултатите.
    Инаку јас имам читено за активниот кислород дека колку е добар толку е штетен.
    @Biodevojka во план ми е да земам темрална вода, дали тоа би штетело на лицето, дали е слично како активниот кислород или?