1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Околу 20 денара.
     
  2. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    пивски квасец - таблети
    може ли да ми кажете некоја од вас што ги има пиено или ги пие таблетите, како, поточно кога,во кој дел од денот ги пиете?
    фала однапред :)
     
  3. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се пиеја по 3 на ден (насабајле,ручек,вечера)и одвратни се најужасното нешто ја со толчник ги гмечев и после со шекер многу ми беа гадни и прекинав...
     
  4. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    даа,ама не се толку одвратни по вкус како по мирис,многу одвратен мирис
     
  5. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    ^ Мирисаат затоа што се природни. Прашај фармецефт во аптека или кај матичниот доктор и ќе ти ја кажат препорачаата дневна доза според твоите години. Ја пишува и на декларацијата но препорачувам да се консултирате со доктор.
     
  6. HappyGirl:)

    HappyGirl:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Од која возраст е најдобро да почнеш да пиеш пивски квасец-таблети? Насекаде имам читано дека од пивски квасец косата расте многу брзо, ама прочитав и дека многу го отварале апетитот. Ако може некој што имал искуство со нив да ми каже дали поправаат, дали навистина расте косата од нив, од која возраст е препорачано да се пијат, каков им е вкусот, по колку на ден смеат да се пијат... Благодарам однапред :)
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Pivski kvasec piev i jas pred 1/2godini i nemav nikakov efekt,bez vrska.
    Od kako koristam masla imam efekt kaj kosava,pozdrava i pobrzo raste :)
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    и ја сеа планирам да земам за прв пат масло па кое да го земам или кои би ми препорачала за здрава и сјајна коса т.е. негувана:l:
     
  9. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Јас користам рицинусово ама после бањање само 2 пати имам ставено на косата пред бањање иначе братучедка ми од рицинусовото ја порасна косата до половина а и во едно шишенце толку и има 3 пати за на цела коса пивеке се исплати од оноа маслана во кам човек да земе 200ден се барем цело шише :D
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ricinusovo e nameneto za rast na kosata, ti go preporacuvam.
    Pred mienje masiraj so maslovo i okolu 1/2 sat,jas tolku sati ostavam da stoi.
    Isto taka i cickovo i maslinovo koristam.
    Ako mi pajga ednas nedelno cickovo stavam,ako ne pajga kosa ricinusovo,ovi dve gi menuvam nekolku pati toa nekolku od toa.
    Nema da zgresis so maslava,najubavo i najprirodno e,bez ostetuvajne ;)
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    а колкаво е шишенцето и за колку време т.е. пример за тебе колку време ќе го користиш и од аптека го набавуваш така ли и која цена ?.. мислам на рицинусово
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Od apteka go zemam, ne e skapo nekade 120den.
    Imam kosa skoro do polovina, eh sega tono kolku mi trae neznam da ti kazam bidejki gi menuvam i so dr maslo.
    Okolu 3 meseci,nekogas stavam poveke nekogas samo masiram,odvreme na vreme stavam i na vrvovite.
    Zemajsi edno i ke vidis kako ke ti odgovara pa ke kupis pak posle nekoe vreme :)
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Го има некој користено овај шампон за раст на косата,нека сподели искуства за да знаеме дали има ефект
    111111.jpg
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво пред повеќе месеци на интернет прочитав за еден метод кој се нарекува inversion method и се состои од блага масажа на темето на главата со наведната глава надолу.Се масира околу 4 до 5 минути. Може на суво или пак со мешавина на масла кои се добри за раст на косата). Се изведува еднаш месечно во траење од 7 дена (значи се масираш 7 дена по ред). Од љубопитност го пробав и кај мене има резултати. Се прави само еднаш месечно затоа што доколку се претерува косата се навикнува на овој третман и нема веќе така брзо да делува.
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Најдов нешто за раст на косата ама колку е точно незнам, сеуште го немам пробано. Ако некој го има или допрва ќе го проба нека кажи.
     

    Прикачени фајлови:

  16. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Пред малку како одговор на една феминка и пишав во друга категорија

    -рицинусово масло,
    -шишенце пантенол (течност е, во сите аптеки го има),
    -една жолчка

    Еднаш или двапати месечно се праи маскава, се меша по пола од рицинусот и пантенолот со една жолчка, се мачка саат време пред бањање на корен, а тоа што ке остане на врвовите.

    А во шампонот стави едно пакетче издробен б-комплекс, се топи.

    Солидно расне косата и дава сјај. Малку лошо мириса следниот ден од жолчката, но не е проблем, многу е хранлива маскава.
     
  17. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    11.jpg


    Еве еден третман за стимулирање на растот на косата, многу вакви совети сум читала со масла и баш ме интересира, маслата како и рицинусот дали потоа лесно се отстранувата од косата?
     
  18. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Последен пат кога купував Б ампули за косата аптекарката во Зегин ми кажа дека со нив треба и некоја ампула од коприва. Ја земав, поголема од витаминскиве ампули, кошта 40 ден. па сега ќе видиме. Најмногу ја земав зошто сега имам шампон од бреза. Предходно го користев Афродита од коприва со пантенол, али кога ќе ги ставев ампуливе смрдеше на лекови толку што на коса не се покрива ни со регенератор ни со парфем после тоа.
     
  19. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Проверено: Сок од кој косата расте двапати побрзо
    Некои жени не обрнуваат многу внимание на должината на косата, додека други, сè би дале за да имаат долга, густа и здрава коса.

    Ако сакате косата побрзо да ви расте може да го пробате методот со кромид, кој е многу популарен и во Холивуд.

    Дерматолозите кажуваат дека нема никакви последици за кожата на главата или влакната.

    Кромидот е богат со сумпором кој го поттикнува растењето на колагенот и важен е за растот на коса.

    Рецептот е многу едноставен, а резултатите ќе ги забележите уште по првиот месец.

    Изрендајте два до четири главици кромид и исцедете го неговиот сок. Масирајте ја главата со сокот и оставете го да делува 15 минути.

    Ако имате време може да го оставите сокот на глава најмногу до 1 час. Така резултатот ќе биде уште подобар.

    Потоа измијте ја косата и ставете регенератор. Овој третман правете го двапати месечно и ќе се изненадите од резултатите.

    Не се грижете, косата нема да ви мириса на кромид, откако ќе ја исплакнете со шампон.
     
  20. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Ај за мисрисот ок ако стварно се мие, али кој е спремен да плаче саат време;( Или со маска за гнурење да седам дур ја имам другава маска на глава. :)