1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Jas koristev alpecin so kofein bidejki mnogu mi pagase kosata i stvarno mnogu brzo raste kosata od nego,samo loso e so ima momentalen efekt,dodeka go koristev ne mi pagase kosata,koga prekinav vednas pocna da mi paga.Na tebe ako ne ti paga ako sakas da go koristes za rastenje na kosata,moze da go probas dobar e,a moze zaedno so nego da go zemes i losionot na alpecin da go mackas na korenot sekoj den pred spienje,da imas pobrzi rezultati:*
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Mene mi e do polovinata no nekni morav da ja skratam radi metil,sega sakam da si ja vratam dolzinata no strav mi e da ne dojde do opaganje bidejki go nemam koristeno i koja e cenata fala :*
     
    Последна измена: 13 септември 2015
  3. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Мислам дека некаде во темава имам пишано за шампонов бидејќи навистина ми помогна. Пред неколку години имав проблеми со опаѓање на косата и по препорака од доктор почнав да го користам шампонот и лосионот за коса од Алпецин и навистина имаше резултати. За два месеци косата ми порасна и во должина околку 5-6 цм, а и од коренот почна да ми расте нова коса. Цената на шампонот и на лосионот заедно е околу 1200 денари, а само шампонот би требало да е некаде околу 700 денари, но препорачливо е да се користат двата за подобри резултати.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Пред едно две-три години имав мн по густа коса која изгледаше здраво...Сега ми е по тенка и на скалпот се познава(барем ја можам да си видам) Должината е средна и сакам да ја пораснам ама и да ми се згусне....Ми паѓа во последно време(ама не ептен ногу)..Читам зборувате за таблети и ампули.Колку пари се,кај можат да се најдат,резултат?
     
  5. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Да ставам б комплекс апчиња во шампонот што го користам или да ги пијам? :rofl:
     
  6. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Да ставиш :)
     
  7. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Дa не "прелистувaм" пo стрaниве. Слушнaв декa некaкoв си пивски квaсец пoмaгaлo зa пoбрз рaст нa кoсaтa и нoктите нo и декa oтвaрaлo aпетит нo не е вaжнo ми oдгoвaрa се oвa сaмo незнaм кaде мoжaм дa нaјдaм тaкoв бидејќи не сум вo мaкедoнијa... Дaли имa пo мaркетите нa ДМ и aкo имa кaквo е пaкувaњетo aкo некoј знaе.
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Точно дека пивскиот квасец значително помага кај растот на косата, ноктите и икс други придобивки. Значи да загубиш неможеш, можеш само аир да видиш.

    Преведи го поимот на дотичниот јазик и побарај го во најблиската аптека, сигурна сум дека ќе го пронајдеш. (Може го држат и во вид на прав, немора да значи дека се апчиња).
    Се земмат едно на ден.

    Можеш да ставиш и во шампонот.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Ти блaгoдaрaм мн... Сaмo зaбoрaвив дa прaшaм дaли смеaм зoштo јaс сеуште дoјaм... И дaли мoже и мм дa ги пие истите фaлa
     
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не би требало да е проблем бидејки пивскиот квасец содржи низа на б витамини, најубаво и најсигурно е околу ова да си прашаш во аптека иако сепак сметам дека не е проблем туку само придобивка.

    Секако дека и маж ти може да ти зема.

    Јас лично сум премногу задоволна од целиот исход. Претежно се земаат 3 месеци па се прави пауза, и понатаму кој како сака така може да продолжи.
    Не очекувај промени веднаш, апчињата делуваат во случај на потрајна консумација.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Можеш да земеш шампон од 1Л од Афродита, од коприва или од бреза, (или најобичен од бреза шампон) или пак можеш да земеш од тој што е со лук против опаѓање на Афродита (воопшто не мириса на лук, баш свежо мириса). Шампонот е 100 ден.

    Во него се става Б1, Б2, Б6 ампула (обично по две одат за литро шампон) и можеш да земеш ампула од коприва (една за литро, таа е поголема). Ампуливе не се скапи сите ќе те фатат докај 120-30 ден.
    Некој додава и АД капки, (едно шишенце е 80-тина денари) и пантенол раствор.
    П.С. Земи си и шприц и игла бидејќи потешко се вади течноста од ампулите( тоа докај 10 ден е) :D

    Се ова можеш да најдеш во аптека.
    Јас планирам овој рецепт да го пробам па се надевам ќе има резултати за зајакнување и растење на косата.
    Доколку некој има искуство со ампуливе нека сподели.
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас имам ставано 15 ампули од низата на б витамини (овие одат во пакет и ги содржат сите б витамини), 20 истолчени апчиња пивски квасец во 500 гр шампон по моја желба.
    Резултатитсе покажаа навистина позитивни.

    Но, лично јас не сум задоволна од шампоните афродита - самата цена си го покажува своето, пробав и го баталив. Шампонов содржи се од екстрати, но не и лековитост врз косата и кожата. Ова е мое искуство и мислење за шампонот но не значи дека би било и твое.
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    @vitamina каде може да се најде овој пакет на 15 ампули и колку чини?
    Бидејќи имаш користено 500 мл шампон не ли ти беше многу концентриран шампонот со 12 ампули? :wasntme:
    Во каков шампон ги користеше ти и после колку време забележа резултати? :)
     
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Б витамински ампули што ја содржат целата група на овој витамин, чинам поефтини одеа заедно. Инаку се истите витамини што ти ги спомна погоре.
    Ги ставив во хеден шоудрес (тоа беше моја желба, ти можеш да ги ставиш и во шампон од коприва оние стандартните шампони или кој и да го користиш небитно).
    Резултати имав после извесно време, незнам 2 3 недели.
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FlightAttendant

    FlightAttendant Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Jas go imam toj problem i pred izvesen period procitav na internet za aloe vera. ke go mackas korenot so aloe vera rastenie ke go preseces prvo po dolzina na pola i so vnatresnosta ke se mackas na korenot.ke te pecka malce moze a moze i ne. potoa ke si napravis maska za kosa malce med ricinusovo i kokosovo maslo i vitamin e gel kapsula gi ima vo apteki meki prozirni kapsuli so gel vo niv ,drzi ja maskata preku nok i izmij ja kosata nautro. ne ja stavaj maskata poveke od ednas nedelno a aloeto mozes da go stavas i pocesto. :) :)
     
  16. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Касно сум ги видела поракиве...Сега се враќам од град,си купив чичково масло за на скалпот и б комплекс таблети за да ги истолчам у шампон и плус ќе пијам(докторот ми рече дека нема да појачат апетит) и сакам да си земам шампон од коприва...Отприлика колку таблети треба да се стават во 300мл?(оноа на Илирија шишето)?...
     
  17. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    блазеси им на оние на кои не им расе брзо косата јас ќе ја скратам до кај рамениците малце подолу и за еден месец ми расте повторно и тоа не малку туку многу. минатиот месец ја скратив до раменици а сега ми е долга 3 преди подолу од рамењата
     
  18. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Хехеххе нa нaс штo ни рaсте пoспoрo кoсaтa викaме блaзеси им нa oние кoи им рaсте пoпрзo хaххa a вие пaк oбрaтнo и тaкa секoј си гo сaкa туѓoтo. Сaмo нa вaс штo ви рaсте пoбрзo кoсaтa пoлеснo ви е едни нoжички и гoтoвo a ние сo месеци и гoдини сo секaкви препaрaти се трудиме дa ни пoрaсне кoсaтa, епa сегa ти види кaквo бoгaствo имaш нa глaвaтa. :lol::lol:
     
  19. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    хахах убаво е што ми е долга и брзо расте ама и многу густа ми е затоа велам така
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Епa зa густинaтa нa кoсaтa незнaм штo дa ти речaм и мене ми е истo густa и искренo сегa мн ми паѓа кoсaтa пa мaлку тaa густинa се нaмaли. А ти сo штo јa oдржaвaш кoсaтa сo кaкoв шaмпoн јa миеш регенерaтoр или нештo сличнo кoристиш?