1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    па моментално купив една преубава субрина мириса на кокос, а шампон користам еден од коприва
     
  2. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Пa мислaм и зaтoa ти рaсте кoсaтa пoбрзo хмм и јaс кoристaм истo се прoбувaм зa пoбрзo дa ми пoрaсне пa пaк ете спoрo незнaм :^)
     
  3. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    не е бидејќи до пред неколку години користев друг природно ми е така. наследно да речам бидејќи и на мајка ми брзо и расте косата
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Некaде нa темaвa прoчитaв декa имaлo шaмпoн зa пoбрз рaст нa кoсaтa, гo имaле вo фризерските сaлoни и бил мнoгу скaп. Ајде ве мoлaм плисс кoј знaе кaкo се викa шaмпoнoт некa ми кaже не ми е вaжнa ценaтa.
     
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.731
    Јас немам никаков проблем со самата коса, со оглед на тоа што ја фарбам здрава е.
    Него, имам некаде скоро до половина должина, ама сакам подолга уште едно 5цм...
    Е сега, не знам што да и направам за да порасне уште толку.
    Користам на Нивеа Хидро шампон исто и таков регенератор.
    Што би да ставам во шампонот?
     
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Истолчи 30 тина апчиња пивски квасец и 15 ампули б витамини, проверено ;)
     
    На plava.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elen4e89

    Elen4e89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Женски
    @vitamina 30 таблети од пивскиот квасец и ампулите се заедно да се стави во шампонот? Ампулите од прилика колку те чинеа?
     
  8. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Шампон од кератин посебно эа слаба и оштетена коса. Ја обновува косата од коренот до врвовите и ја прави мека,смирена и со поголем сјај. Цена 370 ден.
     
  9. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Syoss шампон зелено шише лично на мене ми порасна до половината за брзо дали дека сум навикната на таков шамп и не го менувам исто така и чаj од камилица се потура косата барем на мене делува на други незнам и витамини б комплех внатре ги ставам во шампон сега за сега е супер
     
  10. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Масажа на скалпот. Проверено и делува. Се што треба да се направи е 7 дена по ред да го мсирате скалпот по 4мин. Да напоменам, ова се прави еднаш месечно, значи можете да го правите секој месец но по еднаш :)
     
  11. marich

    marich Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Ако се фарбате може со фарбата tutto- италјанска е , од оваа фарба многу брзо расте косата. Еднаш се изфарбав и од тогаш многуу брзо ми расте косата :)
     
    На lostsoul и gentle.girl им се допаѓа ова.
  12. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Imam slusnato deka treba povremeno da ja skratuvas
     
  13. Monica*

    Monica* Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Доколку сакате да имате долга коса , мека и сјајна ставете на неа рицинусово масло нека стои 10-15 минути па потоа измијте ја.
    Исто така косата расте побрзо и доколку пред спиење ја чешлате и можете да пробате со ставање Б-комплекс во шампон помага и тоа.
     
  14. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некој го има користено овој шампон ? Ми излезе на фб . Гледам 250 мл а 1000 и нешто денари е , вреди ли за парите ?:o FB_IMG_1449324651523.jpg
     
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Луѓе бе што ви е?!
    Пробајте од ова пробајте од она?!
    На мене од ова ми порасна на мене од она чиниш ова чоколади се.
    Не си играјте така се и сешто да пробувате и да ставате од кој што сте слушнале и виделе бидејки ќе се разочарате на крај од сите тие тешки хемикалии и изгори врз вашата коса.
    Се работи за коса овде и за здравје а не за чоколади и смоки, колку повеќе експиментирате и пробувате толку повеќе ќе се разочарувате.
    Се знае што е добро а што не за косата, прекинете со ваквите коментари.

    Си има препарати, постојат и стручни лица кои можат да ви помогнат и препишат терапија, не се залажувајте да ставате се и сешто.
     
    На macence994, JustFun, Mama25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Што се налути толку, јас освен Б комплекс апчиња кои се најпрепорачувани тука покрај шампонот од лук ништо страшно не видов. Крај краева зошто да не пише некој ако нешто му помогнало. Тогаш да ги затвориме сите теми за шминки и да не пишуваме зошто биле хемикалии и експерименти.
    Плус секој си е за себе одговорен и на своја рака пробува, ако видам јас тука некој дека пишал солна киселина му помогнала сигурно нема да се затрчам да ставам на глава.
     
    На mimi**** му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Тоа е твое мислење, моето е поразлично, јас не се лутам никому нити пак имам право на такво нешто, може така тебе ти делувало тоа но не е така, си изјаснив мој став дека свашта не се става на косата исто како и што мене ме советуваше најдобронамерно сесилија и јас ја сватив нејзината поента. Па баш и затоа сакав да пишам и да се изјаснам дека последиците се фатални од лично искуство. Не сум пишала ништо за апчињата бидејки јас бев таа која што ги советуваше сите да ги земаат, пишав за останатите препарати кои ги зборуваат и за шампонот од лук дека е тешка хемикалија за да знаат што и како со шампонот, а сето ова го пишував од искуство.
    И крај краева секој со свое мислење, исто како што ти кажа дека никој не мора да ги практикува советите истото и јас ќе го кажам дека никој не е приморан да го чита мојот пост.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Се шегував со тоа дека се лутиш, не ми беше ни за апчиња ни ништо туку не знаев за кои хемикалии и средства збориш и затоа се зачудив. Зошто мора толку дефанзивен став веднаш да се зазема, па ние сме тука да си размениме мислења, да си помогнеме. Ете може некој не знаел дека во тој шампон има „хемикалии“.

    А и ретко кој шамон нема хемикалии реално гледано, некои поштетни некои не, а ако знаеш нешто повеќе можеш да кажеш зошто е лош тој шампон, што е штетно во него. Јас се замислив зошто пиша така, бидејќи не знаев за што точно збориш туку збореше општо.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Далеку од тоа дека поентата ми била да навредам некого, почнав да читам повеќе страни испишани и се запрепастив од се и сешто што имаа напишано, па решив да го напишам коментаров во смисол да знаат членките дека се и сешто не се става врз косата.
    Читав од фарби до секакви штетни работи што единственото дејство им е само да ја догорат и доупропастат косата, а секако за витамините и природните состојки не зборував бидејки штета од нив не може да има.

    Конкретно за шампонот од лук и јас слушнав па како и многумина решив да го земам, единствено нешто што ми направи тој шампон од само неколку миења беше тоа што ми ја иритираше кожата толку многу што и самите влакна почнаа драстично да ми паѓаат а за кожата и нејзината сотојба ми беше до толку критична што едвај се опоравив, истото искуство не го имав само јас туку и многумина околу мене, беа запрепастени од шампонов.
    Но нели, не сакам јас да заплашам и да наметнам нешто на некој одовде бидејки секој ораганизам општо не е ист, но, сметам дека оние кои имаат среќа околу косата и кожата да им се издржливи и доста јаки можат слободно да го користат и нема да имаат штета.
    Сепак шампонов не е наменет за лица што имаат проблеми со косата и кожата, и самиот шампон е многу јак и има доста хемикалии што оној кој има слабо влакно и чуствителна кожа не би можеле да го поднесат.

    Сакам да ви кажам дека секој кој што има проблеми со кожата и влакното да појде кај стручно лице и да си пронајде соодветна терапија за својот вид на кожа и влакно а не да експериментира со најразноврсни хемикалии и ефтини препарати, бидејки крај краева се си има цена а и за се има лек само треба да се пронаје, витамините во секој случај не се штетни напротив се корисни за здравјето, е сега прашањето би било дали на секој ќе му помогне се нешто не се знае, бидејки секој организам различно ги поднесува состојките.
     
    На BellaRagazza91, x.Daisy.x и rose60 им се допаѓа ова.
  20. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Мене ми помага маска за коса од 1жолчка,1 лажица масло(маслиново,или билокое друго масло за коса ),1лажица лимон,1/3 сисенце ад капки и 1ампула од б 1,б 6 и б 12 ампули.Сето изматено на коса го чувам околу 1час ио има добри ефекти.
    Исто и мерц таблетите,по користење од околу 3-4 месеци,започна да ми расте по сантимипол до 2цм во месец,косата,и јас сум многу задоволна и од квалитетот исто така.