Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

 1. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  мислев некој друг освен Брезовиот ама сепак фала ;)
   
 2. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  шалма од јагода :)
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Коприва, алкалоид, и тој е убав, и тој потикнува раст на косата, и плус еве јас веќе некое време се мијам со него, мнпгу помалку ми се мрси, и по убаво ми застанува косата, ко посредена ми е. :?: Доста со вакви такви шампони во кои нема ни пола тоа што пишува на опаковката :) Старото си е старо изгледа.
   
  На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  299
  Да во право си Катенце, јас го користам брезов шампон, и косата, не ми е толку сува, не ми лета, и изгледа посредена :) ! Добри се овие комунистичкиве шампончиња...хехе!
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  а може ли шампонот без Б6 ампулите да се користи ? :)
  само шампонот и рицинусовото масло ? A и рицинусовото масло се става на врвовите или на коренот зашо кај некои пишува на врвовите некои на коренот ... ?
  :) :)
   
 6. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  299

  Еве Лилитка пишува дека џабе витамните се ставаат во шампонот, кога нивното дејство се губи! Подобро ќе ти биде да си направиш една маска (ќе си разгледаш по темиве овде која), и ќе си ставаш по една ампула во маската, и после ќе си ја миеш косата! друга варијанта е да си го намачкаш коренот со рицинусово, 1 сат да отстоиш и после да си ја измиеш косата!........Или веќе ако сакаш ептен да се витаминизираш, ќе се намачкаш со маслото, после ќе одделиш од шампонот и ќе му ставиш ампула и со тој дел ќе си се измиеш......................фантазирај девојче, милион варијанти имаш....прочитај низ форумов, има добри совети!
   
 7. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  фалааа :) :)
   
 8. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  1.466
  Јaс од три места најизменично слушнав дека `ЧИЧКОВОТО МАСЛО` (chichkovo ulje) рапидно го забрзувало растот на косата. Го испревртев градов за да најдам, и најдов од Аfrodita малечко шишенце 150ден, ама како за два пати да ставам на косата има внатре. :)
  Вака изгледа (и тоа во природна големина :) ) >
  [​IMG]

  Девојката на внук ми ми тврди дека од тоа и пораснала косата, бидејки беше кратко шишана `машки` пред да почне летово кога ја видов последен пат и сега кога ја видов има подолга коса од мојата :o

  Има некој искуство со ова?

  Čičkovo ulje (Articum Lappa)

  Čičkovo ulje predstavlja uljni ekstrakt suhog korijena. Ima dokazano djelovanje protiv prhuti, prekomjernog opadanja kose i rascvjetanih vrhova kose. Smiruje svrbež i prhutavost nadraženog vlasišta te jača korijen kose pospješujući njezin rast.
  Služi kao antiseptik, "detergent" za masnu i oštećenu kosu jer izaziva znojenje i detoksifikaciju. Sadrži većim dijelom inulin, zatim proteine, eterično ulje, polifenolne kiseline, beta - karoten, tiamin, Ca, P, Fe, Na, K,Mg.
  Ima antibakterijsko i antigljivicno svojstvo. Flavonidi mu daju antiseptičko, antiupalno i tonificirajuće svojstvo, poboljšavaju cirkulaciju krvi.
   
 9. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.078
 10. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  462
  Колку пари е ова?
   
 11. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.078
  Околу 60 денари мислам.
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.103
  Допаѓања:
  5.493
  Чичково масло ако има некој користено , нека сподели со нас каков е ефектот .Јас користам рицинусово ,ама чичково немам користено а ме навлече нешто да си купам и да го пробам :)
   
 13. Maturantka

  Maturantka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  1
  Значи ние девојкиве сме способни да направиме се кога за работи за косата или за телото! Кога малку би размислиле не би се мачеле овде да ги читаме сите претходни 43 страни туку би пошле во продавница и би купиле шампон специјално наменет за раст на косата (како Alpecin или Fitoval)... кога ќе ги собереме парите кои ги даваме за сите други производи попрво би купиле таков...
  рицинусово(или чичково) масло + бадемово масло + каков било шампон + ампули + маска за коса + регенератор + изгубено време = многу изгубени пари...
  Ова ви го кажувам од искуство затоа што и јас губев време на вакви работи. Поздрав
   
 14. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  871
  Допаѓања:
  183
  Јас го имам користено чичкоото масло и сеуште го користам само моментално правам пауза не сум ставила на корените одредено време..а за ефектот што да кажам..нема којзнае колку голем ефект пошто сум на пауза :wasntme:
   
 15. srnka

  srnka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  За брзо растење на косата конзумирајте секојдневно Ц-витамин, ке се изненадите од резултатот после неколку недели, ГАРАНТИРАМ !!! :) :*
   
 16. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  1.466
  Фала girl1985 ова ми изгледа како поисплатлива варијанта :) Thancks again :*
   
 17. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  феминки слушнав дека од ампулите што ги ставаме во шампоните растеле многу бебешки влакна, кој има користено може ли да ми каже дали е ова точно :^)
   
 18. didisi

  didisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  63
  колку витамин ц?
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.257
  Kosata raste mn brzo so upotreba na k'na!Se proizveduva i bezbojna k'na koja sto ja koristat bas za toa za zajaknuvanje i brzo rastenje na kosata,za onie koi ne sakaat da se farbaat.Pobarajte k;na se prodava na Bit pazar rasprasajte se ako ima bezbojna ne se dvoumete mn brzo raste kosata.A onaa sto e vo boja ja ima crna,kostenliva i crvenkasta.Pa kazete ako nekoj najde bezbojna pozz
   
 20. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  299

  И јас едно време барав безбојна, ама кај нас ја нема! исклучиво во странство по порачка! побарај на нет!
   

Сподели ја оваа страница