1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се прави желе?

Дискусија во 'Рецепти' започната од Man.eater, 22 септември 2010.

  1. Man.eater

    Man.eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Како се прави желе, односно каде може да се купи кесичка желе? Не зборувам за оние малите коцкички желе што се продаваат туку зборувам за вакво желе. http://www.asda-bbq.co.uk/images/recipe ... y_hero.jpg навистина би сакала да пробам вакво. :) мммм
     
  2. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    тоа точно што го бараш нз како се прави, но мајка ми еднаш правеше едно вакво СЛИЧНО од дуњи ;) многу ми се допадна .. ќе ја распрашам мајка ми и утре ќе ти го кажам рецептот .. ако не го најдам рецептот ништо :( ... тоа кај нас се викало ПЕЛТЕ .. не сум сигурна дали е тоа ти што го бараш ама сепак ќе пробам да го најдам рецептот со мајка ми и ќе ти пишам .. ;) :*
     
  3. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    желе во кесечка (како пециво изгледа) го има во сите поголеми маркети и чини 15-20 денари а на него има упатство како се приготвува (од него можеш да си направиш и крем бананки)
     
  4. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    е тоа е изгледа она вистинското :D
     
  5. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Да, такво желе во кесичка како пецивото, на самото стои име желе за торти, јас правам торта со овошје кое го поктривам со желето и се стврднува за кратко. По упатство оди 300 мл вода или овошен сок, а може да се направи од овошен сок и да се стави некое овошје во калапче, да се потури и остави да се излади и да се сервира со хопла. Прва пригода ко ќе имам јагоди го правам и ќе има слика и коментар
     
  6. Tejche

    Tejche Нов член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Може не е за овде прашањето.
    Како да направам фондан?