1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. skorpija091

    skorpija091 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    20
    Девојки сакам да ве прашам дали поради тоа што имам кандида ми опаѓа косата?
     
  2. Natali.S.23

    Natali.S.23 Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mislam deka toa nema povrzanost so kandidasot. No podobro bi bilo da se kosultirash so doktor.
     
  3. Natali.S.23

    Natali.S.23 Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas sakav da ve prasham devojki. Dali mozhe neshto da mi preporachate shto treba da zema dechko mi za da ne se pojavi pak infekcijata. Jas se lecham momentalno no za da ne se pojavi pak znam deka treba i partnerot da se izlechi. Za da ne si ja prenesuvame celo vreme. Predlog?
     
  4. cookie.z

    cookie.z Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Mene povtorno mi se pojavi cesanje, sakam da probam so mienje so soda bikarbona i voda. Dali znaete kolkava kolicina na voda i soda bikarbona se mesa?
     
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Во една чаша превриена вода се става половина лажичка сода.
     
  6. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Dragi feminki iskreno ima razlika od ginekolog do ginekolog. Imav kandida i doktorkata sto ja imav osven kanesten nisto ne mi prepisuvase i nikako da mi pomine potoa resiv da ja smenam doktorkata za edna koja imav slusano deka e mnogu dobra i stvarno bese taka. Znaci mi prepisa vibramicin 10 dena na 12 casa mi prepisa neopenotren 7 dena po edna nasabajle i navecer koga zavrsiv so ova mi prepisa poliginaks 12 dena navecer a na soprugot moj mu dade edna tabletka ne sum sigurna mislam fluksotin se vikase taa kapsula ja davaat i kaj devici. I najvazno celo vreme dodeka trae terapijata kontakt samo so zastita. Posle ova godini i godini neznaev za kandida. Promenete poveke ginekolozi da napravite razlika.
     
    На Сања и zarah им се допаѓа ова.
  7. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Јас на многу места на нет прочитав за природни начини на лекување на кандидата.
    1. На тампон се капнува неколку капки кантарионово масло (не смее тампонот да плива во масло) и се става во вагината да отстои една ноќ.
    2. Се завиткува чешне лук во газа, или со помош на игла се протнува конец, се зсцврстува убаво и се става како вагиналитета, конецот оставен да виси надвор (исто како тампонот), за да може да се извлече лукчето надвор. Исто и ова се става пред спиење и се вади нареден ден.
    3. Измивање на вагината со чај од рузмарин
    4. Измивање со претходно зовриена вода и 2 лажици сода бикарбона во неа.

    Што мислите за овие начини? Сте испробале некои? Ефикасност?
    Напишете на гугл: природно лечење на габични инфекции и ќе ви излезат 10 веб страни што ги набројуваат овие истите.
     
  8. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    Здраво девојки ! Се извинувам што ви се мешам на женски форум но ме интересира стручни мислење. Ако може и од повеќе девојки ! Како што гледам убаво сте ја разработиле оваа тема ! Горе долу исчитав, но сепак сакам да слушнам и од вас ако може...

    Мало запознавање на проблемот: Девојками покажува знаци на Кандида, што значи имам и јас пошто имаме незаштитен секс ! Е сега ... јас не сум имал друга сексуална-партнерка освен неа од кога сме во врска, а како што тврди таа, исто и таа немала друг партнер !

    ПРАШАЊЕТО МИ Е СЛЕДНОТО: Дали е можно да се има развиено кај неа кандидата на друг начин ? Освен преку секс !?

    Ги очекувам вашите одговори ! Ви благодарам ! Поздрав
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    може да се појави кандида при користење на антибиотици, небалансирана храна, многу алкохол и кафе и сл можеш подетално да си провериш на нет , .... јас ги земав гино дактарин и сум презадоволна од мај месец ми се нема појавено истовремено се миев со чај со камилица и канестен крема ( дечко ми се мачкаше само со канестен)...додека ја земав терапијата немавме односи
     
    На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
  10. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    @Hristov да,точно е тоа дека кандидата кај женските може да се појави без разлика дали се или не се сексуално активни и дали смениле или не партнер.Се појавува поради намален имунитет,лоша исхрана,некои антибиотици и поради нечисти клозетски школки.Треба и ти и таа да се лекувате за да не си ја пренесувате инфекцијата преку односи меѓусебно.
     
    На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    Ви благодарам девојки ! Значи конечен одговор ! Можно е да се да појавила, а да не е пренесена преку менување на сексуален партнер !?

    Пошто правевме неколку недели пауза од секс ! Јас не бев во државата и кога се вратив нормално имавме односи ! На неа симтомите и се јавија или изразија ете 1 седмица од кога го иамавме првиот сексуален однос од кога се вратив. Таа се жалеше на болку за време на сексот ! Па дали е можно таа надразба да ја поттикнала баш тогаш кандидата ?

    Ви благодарам
     
  12. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    @Hristov конечен одговор - да, можно е да се појави а да не е пренесена преку менување на сексуален партнер. Кандидата може да се појави и пред воопшто девојката да е сексуално активна.
    Болки за време на секс е еден од симптомите за оваа габична инфекција, а додека трае нејзината терапија се надевам знаеш дека не се препорачуваат односи со цел да не дојде до нејзино пренесување. Инаку не гледам како сексот би ја поттикнал кандидата, освен ако ти не си носител на истата и не си започнал соодветно лекување.
     
    На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    @zarah Па затоа прашувам... за да си ги тргнам бубчките од глава :) Пошто и таа како што вели - симтомите баш тогаш и се појавија од кога имавме секс ! Баш тогаш дојдоја бар кај неа симтомите ... Кај мене нема ништо !

    А исто ме интересира дали би можела да се пренесе ако сме во контакт со некој си инфицирано лице - не мислам на секс !? Пример да сме се напиле од иста чаша или слично !?
     
    На stejsi2005 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    @Hristov кандидата во контакт со заразено лице не може да се пренесе ако се пие од иста чаша со тоа лице,туку само од клозетски школки кадешто тоа заразено лице вршело нужда или ако сме употребувале исти гаќи,дури и ако биле исперени или постелнина од тоа заразено лице.
     
  15. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    Благодарам ! Ако иам некој било што да додаде слободно ... ви благодарам девоќи !
    А исто колку што разбрав освен преку вагинален може и да се пренесе и преку орален и анален секс !?
     
  16. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Да,може да се пренесе и преку орален и анален секс,добро си разбрал бидејќи се работи за различни видови на сексуален однос кога се доаѓа во директен контакт со гениталиите,анусот или со устата на заразеното лице.
     
  17. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    @atala Cekaj malce .... Sakash da kazes moze i samo so baknez da se prenese ???
     
  18. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Со бакнеж не може,само преку различни видови на сексуален однос може.
     
  19. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    poradi ova te prashuvam ....
     
  20. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Sekako kandidata ne e samo seksualno prenosliva kandida moze da se dobie samo posebe od cesti nastinki od higienski vloshki od sekojdnevni naprumer
    Секако кандидата не е само сексуално пренослива може да се добие од повеке причини како чести настинки од антибиотици од веш ако не е памучен а ние женските наjчесто купуваме полиjмид со ликра и уште од икс причини така да биди сигурен дека ти jа кажала вистината.