1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    Дали е можно да ја имаш оваа инфекција а да ги немаш симптомите ?
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Јас немав никакви симптоми, но кога направив пап тест ми излезе дека имам кандида. Лекарот ми даде вагисан и Дифлукан, и откако ги користам вагиналетите имам позачестено чешање. Не ми е прв пат да ги користам. претходо немав чешање... :/
     
  3. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    дали има користено некоја ацидосалус?
     
  4. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.299
    Пол:
    Женски
    После некое време ете ја пак. Е сега пошто ме фати викенд си купив Канестен вагинална маст и вагиналети Полигинакс (такви ми даде аптекарката). Маста ја користам за надворешно, а од вагиналетиве искористив три, не знам дали да продолжам зашто другпат гинекологот ми препишувал други фирми со по три. И уште нешто, бидејќи не памтам друг пат да сум имала ваков проблем, не знам дали е нормално одкако ги користам имам болки во стомакот :( Некое искуство?
     
  5. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски

    Јас секогаш кога земам на своја рака ги земам канетен или полигонакс..
    Полигонаксот се многу ефикасни.. стави ги сите ке ти помине сигурно..

    А од што имаш болки во стомакот тоа не знам.. кај мене секогаш било во ред :worried:
    да не треба да ти иде нешо така или..?
     
  6. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки!
    Повеќе пати сум пишувала во групата и сум барала помош и мислам дека конечно пронајдов решение кое барем мене ми делува еве некое време... После долга борба со кандидата веќе 2 год си решив озбилно да се зафатам на проблемот кој прерасна во многу досадна работа... Последен пат ми се појави кога бев настината и мораше да пијам антибиотици(секогаш од тоа ми се појавува) си купив канестен 3 вагиналети (340ден) ги ставав три дена и при секое одење во вц си правев промивки со чај од канатрион може и камилица,жалфија,жан шен во зависност шо имав дома... Сите го кажуваат лекот со лукот(како вагиналета) јас решив да пробам со Nature Essential софтгел (60) капсули од 100% лук(со мало количество на соја) ги купив од аптека 240ден и мислам дека тоа ми е најдобата инвестиција во мојот живот ..уште при отварањето на кутивчето имаше мирис на лук но кога земеш една капсула не се осеќа воопшто а и не само за кандидата туку воопшто за многу други работи (на пр.косата) видов подобрување во организмот..сите знаеме колку е добар лукот :) Исто така препорачувам константна 6 месечна употреба на Б-комплекс таблети.. Со среќа на сите . Доколку некоја сака дополнителни информации или некој др лек слободно нека ми пише во порака ☺
     
    На thalia zapata, majavel1 и Minnie-e им се допаѓа ова.
  7. Red.Lady

    Red.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ќе ве замолам за помош или совет. Во саботата имав сексуален однос до дечкото со кој се гледам. Од секогаш сум внимавала и како и вообичаено користевме кондом.После 2 дена, во понеделникот имав чудно чувство некако внатре во вагината но си реков ајде ништо не ти е , сексот беше малце повеќе груб ќе помине... Искрено и долг долг период немав спиено со некој ... Но вчера вечерта и денес цел ден имам страшно непријатно чувство. Да речеме ме пече, но не ме тера да се чешам. Само иритира . Колку што можев да видам можеби малку е вцрвенета кожата околу вагиналниот отвор, но не многу. Но во внатрешноста приметив како бели точки мали ситни, да речеме ко бело прање ама не е згрутчено, туку се ситни мали. Немам никаков исцедок, ниту пак лош мирис. Само мн непријатно чувство. Дали сите овие симптоми можам да ги препишам на кандида? Купив сега од зегин 3 вагинални таблети се надевам ќе помогнат. Се измив и 2 со камилица но после пола час пак се враќа она старо чувство. Ве молам помогнете ми , може има некој поискусен на оваа тема. Ви благодарам многу. :)
     
  8. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Девојки веќе сум при крај со Бетадине вагитории, но денес видов на гаќите како парталчиња такви ситни. Што би можело да биде прв пат ги користам и прв пат гледам нешто вакво. Фала многу
     
  9. Viva*

    Viva* Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Ги исчитав мислењата на ова тема зато шо и јас почнав да го имам овај проблем, па сакав да ве прашам дали некој знај дали е океј партнерот да нема никаков проблем? Или и покрај то, сепак можно е да му ја имам пренесено?
     
  10. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Здраво феминки. Пред неколку месеци(2) имав чешање, бев на гинеколог ми кажа дека немам никаква инфекција а белото прање и чешање продолжија. На своја рака си купив Кансен, кои ми помогнаа немав никакво чешање ниту непријатност. Минатата недела пак почна да ме чеша, немав односи пред чешањето но одпосле ме умре чешањето. Се слушнав со партнерот ми кажа дека му се појавило и нему исто.Дали може повторно да земам од Кансенот, или има одреден временски период кој не смеам да ги користам повторно и што треба да земи партнерот?
     
  11. Viva*

    Viva* Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здрво, јас мислам најдобро е да си појдеш на гинеколок, а ако има и партнерот чешање колку јас шо сум информирана и тој треба да се мачка со канестен маста али во секој случај твојот гинеколок ќе ти кажи и за него.
     
    На Westlife му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kalinka1

    Kalinka1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали е можно вагиналетите да ми предизвикуваат грчеви во стомакот и гадење? Благодарам
     
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Почнав да ги пијам Амоксиклавот, а дома имам бе комплекс витамини од портокаловите кои се појаки и на нив пишува само по една таблета на ден. Амоксиклавот треба да ги пијам 2 пати на ден, е сега да пијам витамин веднаш по секое апче или само еднаш на ден?
     
  14. *симона*

    *симона* Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    девојки се надевам ке ми помогнете веќе неколку дена имам непријатно чешање на интимниот дел а и некако е доста суво се сомневам дека е кандида чешањето не е константно но се појавуваа во текот на денот. е сега се измив со калиум перманганат кристали и сакам да прашам дали без посета на гиниколог можам на своја рака да употребам poligynax вагиналети ?ви благодарам однапред :)
     
  15. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Веќе од кандидава глава не може да се крени|( Баш сега истражував на интернетов барав некое чаре и најдов антикандида диети. Е сега диетава е прилично строга и се мислам дали да ја почнам. Нели кандида може да се јави во устата, цревата, по целиот дигестивен трак. Јас си имам проблем со нарушена вагинална флора и не знам дали диетава и за тоа е или ако си имаш ептен проблеми:worried:
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Za bilo koja kandida vazi taa dieta. No, najvazno e da si go podobris imunitetot.
     
  17. bibiK23

    bibiK23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам кандида те убедена сум бидејќи веќе подолго време имам бел исцедок, пробав да се премивам со камилица ама само 2-3 дена ..знам дека не бев доволно упора и пак си продолжи тоа ...е сега од се што читав на нет гледам повеќето користат Канестен ...па сакав да ве прашам тоа е крема што се издава без лекарски рецепт така? Сама ке ја купувам па да знам што треба да кажам да не се брукам ...а искрено не е дека ми е срам ама попрво би избегнала да кажам за што ја купувам кремата...... од тие што сте ја купувале ...дали имало дополнителни прашања од аптекарката?
    ( знам дека е глуп муабет ама ете комплицирана сум)
     
  18. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    52

    Нема да те праша аптекарката зошто ја купуваш кремата, без лекарски рецепт се издава
     
  19. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    neznaev kade da prasam pa ajde tuka. veke nekoe vreme imam kako ranicki na pocetokot na vaginata kako ispuknatici i mnogu cesa i pece posebno koga se izvinuvam na izraz kiga koga mokram. dane znae nekoj od sto moze da bide
     
  20. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам завчера ја завршив терапијата од 3 Кансен вагиналети, а денес на бришење забележав розев исцедок, нормално ли е од вагиналетите или не, мислев да не треба да добијам ама рано ми е...