1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Na mene isto mi se ima sluceno, posle terapija so vaginaleti da imam rozev iscedok I ja prasav doktorkata I mi rece nisto strasno, se slucuvalo nekogas taka.
     
  2. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Mislam deka e od infekcija, mackaj se 5 dena so kanesten mast, ke ti pomine ili odi na ginekolog
     
  3. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    @rita прво беше розев исцедок ама покасно проби, и сега си имам добиено 12 порано :(
     
  4. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Ne, jas ne dobiv posle, si dobiv redovno na termin
     
  5. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Хормони се во прашање изгледа, денес испитував па утре резултати :|
     
  6. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Moze toa sto si dobila porano da e od hormonite, a rozeviot iscedok mislam deka e canestenot, si se grebnala pri aplikacija .ajde pisi GI rezultatite utre.pozdrav
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Иначе ги земав резултатите ама мора да видам мислење од доктор, незнам дали се во ред, има повеќе вредности од страна и неможам сама да донесам заклучок :/
     
  8. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    од каде ги набавувас овие вагиналети ?
     
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Пробајте , на природна база се делумно , ништо не губите.
     
  10. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    od iskusto li zborite za candijazata
     
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Да ама не лично мое , на пријателка.
     
  12. **ani**

    **ani** Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Имам кандида и гинекологот ми препиша дифлазон 150 и канестен 3 вагинална крема. Ја завршив тридневната терапија но се уште нема подобрување. Дали треба да направам одредена пауза па да се префрлам на вагиналети и канестен крема за надворешна употреба, или уште вечерва да почнам?
     
  13. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Има уште јадеж и појачан исцедок и после терапијата, така? Ако да, мислам не е само кандида во прашање, а во тој случај ќе мора друга терапија да примаш. Инаку ова со кремата и капсулата се доволни, тридневна е терапијата за нив. Ти можеш да си продолжиш со кремата и ваг., но вака не е сигурно дали е само таа бактерија во прашање или има и нешто друго штом не ти поминало, може ќе треба друг лек. Сепак најсигурно е да се вратиш кај докторот па да те упати како понатаму :)
    А, и ова, гледај да е оригиналниот канестен (не кансен или микорил) оти ако си користела од нив, тие се премногу слаби, може и затоа да не ти поминало како што треба.
     
  14. **ani**

    **ani** Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Нема појачан исцедок, тој си се нормализира уште вториот ден, само јадежот е присутен и ствара непријатност кога се движам. Во ред, фала на одговорот :) Ќе видиме како понатаму :)
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. hajdi123

    hajdi123 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. Убаво ги прочитав сите постови но сепак не можам да дојдам до заклучок дали ја имам таканаречената кандидијаза. Имам многу бел густ исцедок кој е без мирис и тоа само во внатрешноста на вагината односно во отворот а на самата површина не е видливо ништо. Притоа немам чешање печење болка или слично. Ве молам за одговор и ви благодарам однапред.
     
  16. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    Bremena sum 8 mesec i imam kandida cela bremenost. Ginekologot veli se e ok ne e nisto strasno, megjutoa zemav za sekoj slucaj poliginaks vaginaleti. I soprugot prifati od mene, ima crvenilo i nekoi mali brumcinja. Dali imate iskustvo nekoe so kandida kaj maskite, dali moze da koristi kanesten mast?
     
  17. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    @ana89d бидејки си ти бремена нема за можеш да пиеш таблети оди во аптека и купи таблети Флуконазол, има само една внатре, и се околу 40 денари мислам. Јас го имав истиот проблем, а и партнерот и купив и двајцата испивме по едно и толку од Кандидата . По правило фармацевтката ми рече дека е препорачливо и двајцата да пијат , но дека ти нема да можеш, побарај совет . Се надевам ти помогнав .
     
  18. Cuci33

    Cuci33 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki jas sum nova na sajtot mi treba vase mislenje se boram so kandida vo grlo vo usta sekoj sovet bi mi bil dragocen uzas mi e
     
  19. Nini mom

    Nini mom Нов член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Nikoj ne bil aktiven na temata dve tri godini... Sepak moze ke se najde neekoj da odgovori
    sakav da prasam.. Imam citano deka kako priroden lek za kandida ili vaginalni infekcii se koristi ajducka treva
    ama dali nekoj znae dali toj caj go ima vo apteki ili moram da go koristam susen domasen celi cvetki.. ?
     
  20. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.767
    Здраво дали некоја користела Candilex?