1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кламидија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bibikim, 20 декември 2009.

  1. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65
    Zdravo devojki...
    Neznam dali se sekavate od pred izvesno vreme na forumov na ovaa tema pisav deka imam klamidija i deka cekam rezultati. No dobiv edna nevoobicaena informacija spored mene pa me interesira koj znae i dali cul nesto da kaze. Vaka, jas primav terapija za klamidijata i vo isto vreme i mojot partner bese na lekar i napravi mikrobioloski testovi no kaj nego nemase nisto... ni traga od klamidija! Kako e ova mozno? Jas sum imala 2 partneri do sega, imam 24 godini a so decko mi sme zaedno 3 godini. Mozno li e da ja imam jas a on ne?? I ako e mozno, od kade ja imam??? Se dobiva li klamidija i na nekoj drug nacin osven preku seksualen odnos? Na pr. WC ili nesto slicno? Posleden pat koga bev na kontrola imav vidlivi podobruvanja, no zemav uste edna terapija. Za nekoj den treba pak da pravam mikrobiloski test i da vidam kako e. Se nadevam nekoja od vas ke znae da mi kaze nesto, zasto mene stvarno ne mi e jasno :(
    Fala Vi... pozdrav
     
  2. TheCat

    TheCat Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Епа сега како е можно..можно е. Тоа што кај партнерот не се појавува на тестот не значи дека ја нема воопшто туку дека ја нема во долволен број за тестот да ја регистрира како инфекција. Сите ние во телото имаме бактерии и микрорганизми воопшто некои корисни, некои не. Конкретно за тестовите, постојат однапред утврдени граници до кои присуството на ваквите се смета за нормално, а над таа граница е веќе проблем. Освен тоа тестовите за кламидија се многу сензитивни, но еве да ја исклучме таа можност. Можни се и многу други комбинации, например едниот партнер да е заразен со еден вид, а другиот со друг вид бактерија. Зависи тоа од многу фактори. Пред се сите имаме различен организам, различно реагираме и различно се бориме со инфекциите. Се е можно.
    Јас имав кламидија пред две години и докторката ни препиша Сунамед и мене и на партнерот во траење од три дена. После тоа само јас отидов да се проверам и бев негативна. Пред година дена исто бев негативна. Сега пак имам некои проблеми па планираме со партнерот двајцата да се провериме.
    Како се добива никој не знае точно. Најчесто се пренесува сексуално. Мојата докторка ми објаснуваше дека се пренесувала и по несексуален пат, по базени и незнамкаде таму, а стрес, настинки или општо пад на имунитетот се стимуланс за да се активира.
    Не те разбрав само, викаш си била на контрола и си имала видливи подобрувања? Тоа што го гледаш како симптом може да нема врска со кламидија. Единствен начин да знаеш дали си ја решила со сигурност е контролниот тест што е или позитивен или негативен. И тоа препорачливо е да го направиш барем еден месец после пауза од антибиотска терапија.
     
  3. pinklady

    pinklady Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    25
    Dali KlAmidijata moze isto taka da znaci nevernost na partnerot? Jas imam decko 2 godini i posle tolku vreme mi pokaza deka imam Klamidija a on nemashe nikakvi simptomi. Potoa se lekuvavme dvajcata so Sumamed i ja izlecivme potpolno. No ne mi e jasno kako moze on da ja ima a 2 godini da nemal odnos so druga devojka :worried: , da na pomenam deka toj mi e edinstven decko so koj sum imala odnosi... i do den denes toa nekako mi ostana kako dilema :worried:
     
  4. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Епа женски ај сега help малце.
    Незнам дали прашањево е за тука ама се надевам дека ке добијам некој совет.
    Бев на гинеколог и направив пап тест и не покажа ништо освен кандида што тоа не го сметам за некој проблем.
    Му кажав на докторот дека еднаш во месецот, најчесто кога ми е овулацијата, осеќам некое благо чешање, повеќе како пецкање внатре, сменет ми е секретот-има некоја темно/жолта боја накај портокалова и многу непријатен мирис што мислам дека и другите можат да го осетат. Ми даде некои лекарства и вагиналети, а во исто време и дечкото да ги пие лекарствата.
    Завршивме со терапијата и еден месец беше се ок, меѓутоа еве сега пак се повторува и ако не ставам вагиналетка корне :lol:
    Дали тоа може да е од кандидата или што друго може да е?
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам доколку некој знае да ми каже , дали кламидија може да се открие на пап тест, или мора микробилолошки испитувања, мојот пап покажа инфламација и кандида , однапред благодарна
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Мора да се направат микробиолошки испитувања. Пап тестот не покажува од што е инфекцијата. Инфламација значи воспаление, и не мора да значи дека е од кламидија, може да биде и од кандидата, ама за сигурно, можеш да одиш на испитувања, оти кламидијата знае да биде прикриена, т.е да нема симптоми долго време, ако веќе се сомневаш на кламидија.
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Фала ке одам сигурно , многу ме исплаши тоа дека може да ја имаш , а да нема симптоми :worried:
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    уште нешто би прашала , јас имам проблеми со бубрезите и имам правено микробиологија на урината, покажа дека е без присуство на бактерии , ако имам кламидија дали би се регистрирала на овој тест ? :?:
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Кламидијата не се регистрира на уринокултура, освен ако некако не навлегла во бубрезите или мочните патишта (а тоа најчесто оди преку устата). Евентуално, ако при мокрењето ја допреш стерилната чашка до интимните делови може да се контаминира примерокот урина и да покаже присуство на бактерии иако урината е стерилна. Кламидијата се докажува исклучиво со земање брис од вагината и култивација на примерокот на соодветна подлога, како што е за сите бактерии.
     
    На Nina24 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас со кламидијата се борев неколку месеци...
    Прво матичниот гинеколог не знаеше дека ја имам, на брисеви наводно не ја покажуваше, а јас осеќав дека нешто не е во ред со мене. Отидов во Деметра, од таму брисот во Микролаб и ми ја открија кламидијата.Ја лекував околу 3 месеци и се излечив. Кога се излечив, мислев дека уште ја имам, направив пак испитувања и немаше ништо. А бев загрижена зошто морам најмалку два пати дневно да менувам долна облека (иако сум пробала и со секојдневни влошки, но фајде нема)... Но докторката од Деметра ме утеши и ми рече: "Некои се влажнат помалку, некои повеќе.Ти биди среќна додека вагината ти се влажни вака, ех да бев јас ко тебе". Јас се :$
    Но како и да е, кламидијата предизвикува сериозни проблеми ако не се лекува подолг временски период (неколку години).
    Позз и не секирајте се, земете Сумамед и се ќе биде во ред.
     
    На freund му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    А како осеќаше дека нешто не е во ред со тебе, може ке се пронајдам во нешто, јас чисто онака читајки тука сакам да си проверам, а во Деметра скапо ли е ?
     
  12. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Во ноември минатата год имав многу бело прање печење при мокрење чешање и ненормални болки во кичмата.Од септември одев на гинеколог кој ми откри циста на десниот јајник и ми ппрепиша хормонални апчиња се чуствував полошо за во ноември како што напишав да дојдам до лудило почнав често да мокрам и да се помочувам ада не се осекам.Отидов на уролог мислејки да не е нешто со бубрезите урологот ми ги направи сите испитувања и ми вели ова е за гиниколог постои можност да имаш кламидија обавезно да се провереш,и прекини да ги пиеш хормоналните таблети ти си млада и не е добро.Урологот беше во право и многу сум му благодарна.Бев во Ремедика,Чаир за на крај завршив во Државна кај Др Илиев лутав и умирав се до декември кога се оперирав од циста на десен јајник.Операцијата беше класична.Др Илиев ми потврди дека со години сум имала кламидија и убаво се секавам дека пиев сувомед.Одам на контроли но пак ми се појавува белото прање и некакви инфекции и се сум под некакви терапии.Едноставно организмот не ми е отпорен опаднат имунитет или незнам веке што.....Поздрав не се плашите не е ништо страшно но на време треба се да се лечи.
     
  13. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    каде се наога Деметра и колку кошта.
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Па многу се влажнев (без причина :D ), бојата на секретот ми се менуваше често,од бело на зелена па на кафеаво... Некако се осеќав дека има нешто...Миризбата беше лоша, што и велев на докторката мириса ко скапана мачка :lol: :D
    Ти пишав на др пост, од 1000-1500ден е проверување на брис во Микролаб, а во Деметра ти го земаат брисот.Само внимавај ако те гледа на ехо или слично, се наплаќа плус.АКо одиш кажи дека си само за брис и толку, без додатни трошоци да си :)
    Позз и среќно!


    П.С Деметра се наоѓа кај тобако три..Или еве види...
    [​IMG]
     
    На beti1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, само малку ме смири што јас немам проблеми со бело прање , нити болки при односи, само мала болка осекам долу во стомакот и тоа не секогаш
     
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Еееееее тоа не е ништо ! Не се секирај, јас секојдневно имам некакви тегоби во долниот дел од стомакот....

    Донт вори би хепи!!!!
     
  17. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    8) како ке кажеш ти , не се секирам , само ке си проверам за сигурно
     
  18. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Леле, јас никако да се натокмам и да отидам пак на гинеколог.
    Отворив да ја видам темава и некако се успаничив. Во последно време ме заболува така долниот дел во стомакот, наеднаш и остра болка. Со белото прање немам промени, ама со менструацијата да, особено последниот пат. Веќе 3 месеци кога добивам страшно големи болки имам.
    Инаку имав проблеми со бубрезите некој период, ама со терапија ми помина.
    И сега не знам што да мислам....морам на гинеколог, ама сега уште повеќе се успаничив да не е нешто сериозно. :worried:
     
  19. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Има медицинско лице на форумов, или некој што стварно се разбира околу ова, да го прашам нешто преку ЛП? :?:
     
  20. dora5

    dora5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    кламидијата се испитува исклуциво само преку крв се друго е лазен тест