1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кламидија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bibikim, 20 декември 2009.

  1. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Flazilot gi piese samo ti ili i partnerot? kako gi piese 7dena po 2? i partnerot 5 ili? bidejki taka mi e preporaka od ginekologot ama uste ne sum pocnala
     
  2. EMILI80

    EMILI80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    може ли некој да ми каже,јас се лечам од кламидија а имам две деца мали,постои ле можност и на децата да се пренесе бактеријата?
     
  3. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    девојки има некој искуство со бременост и кламидија ?
     
  4. rupanzel

    rupanzel Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    И мене ми открија кламидија иако прво ми велеа дека е кандида, али при лекарствата и сама си открив дека лечам кламидија....кога ојдов кај матицен ми рече јас грешка сум се изразил.... :@ примав терапија од антибиотик Еритромицин и јас и мојот сопруг цела седмица и пак правев контролен брис, но преку крв и бесе се ок ........мене ми кажа матичната дека лошо е ако не можеш да останес бремена а доколку си бремена или ке се излеце или ке ја носеш со мал процент......и јас бев препласена и сега е се ок...поздрав
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sena1

    sena1 Нов член

    Се зачлени на:
    26 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво Феминки за прв пат :)
    Бев на преглед и пап тестот показа цин 1, а микробиолошките брисеви кламидија..од постовите што ги прочитав сите имаат различна терапија (извинете ако грешам). Мене ми препишаа сумамед од 500г две таблети заедно да ги испијам навецер а од следниот ден да почнам пијам капсули доксицилин 2*1 десет дена и вагиналети еритромицин од 500гр 11 денови од поцетокот до крај на другата терапија. Многу сум исплашена и незнам што да правам ова се некако премногу антибиотици...
    Исто сакам да ве прашам дали некој целосно се излечил од кламидија, има милион страни кои пишуваат за ова заболување и недај боже ептен страшно, од воспаление до неплодност.
     
  6. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    ЗДраво девојки сакам да ве прашам нешто сите оние кои имале или имаат кламидија.Дали може потполно да се излечи , има ли некој др начин да се излечи како со нешто од алтернативна медицина и дали е мн опасна.Дали некој ја има лекувано кламидијата со Лекоклар т.е кларитромициниум ве прашувам бидејки имам и др бактерија па ме интересира дали тој лек е за кламидијата или за другата бактерија пошо докторот ми даде само едни лекови за лекување на бактериите :?: позз фала :*
     
  7. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Па јас мислам да бидејќи имам читано дека и тој лек го даваат за кламидија а има широк спектар на бактерсики дејство така да веројтно ке дејствува и на другата бактерија . И мене ми дијагностицираа кламидија прво ми препишаа доксициклин 10 дена по две на ден значи 20 таблети пак беше тестот поситивен после тоа ми препишаа ертитомицин 21 таблета по три на ден значи 7 дена ама неуспев да ги допијам добив мачнини и пролив од лековите пиев само 4 дена пак ми направија брис и пак бесе позитивно и после ми преписаа азитромицин (сумамед) 6 апчиња по шема првиот ден 2 на 12 часа па два дена пауза па три на 12 часа и последното после 24 часа заедно со линекс и вагиналетки гинекодактарин заради заштита од кандида поради јаки антибиотици но и покрај линексот после секое апче по еден час до два добвива пролив го прашав лекарот било само двжење на цревата и еве после 3- 4 недели треба да правам контрола и незнам шо ќе правам ако не е помината стомаков ми е целосно уништен и после 4 недели јас имам пробелеми заради нарушена цревна фолра гледам на другиве лесно им минело ама мене не .Го прашав гинекологот дали се лици ми реце да и таа не останува во телото кога ќе се излечи бидејќи е бактерија а не вирус како хпв поздравце
     
  8. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    која е другата бактерија? на самиот резултат си пишува антибиограм за бактериите на кои лекови се осетливи, иначе конкретно за кламидијата само сумамед во комбинација со вибрамицин друго ништо не помага и да опасна е кламидијата ако не се лечи води до воспаление на јајниците и запушување на јајцеводите затоа никако лечење со алтернативна медицина
     
  9. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Јас правев тестови со брис во хигинески завод а пота и во авецена која била рефернтна лабораторија з Македонија и немаёше на резултатите антибиограм како што напишав погоре од доксициклин т.е. вибрамицин не ми помина , после нецелосна доза еритомицин поради нус пијави пак не помина и на крај ми дадоа сумамед 6 апчиња ама не заедно секогаш ској антибиотик посебно докторот не ми ни спомна за вкава кмбинација само знам дека се отровав од антибиотици и ако не ми е поминато незнам
     
  10. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Јас пиев прво 10 дена вибрамицин т.е доксицицилин на 12 часа, од прв ден на мензис обавезно се пие така , потоа продолжив со сумамед првиот ден две апчиња и потоа уште 4 на 24 часа, и ставав еритромицин вагиналети со нистатин 10 дена. Треба само правиот доктор да го најдеш, ако сакаш ке ти пишам во порака за докторка што мене ми го најде лекот за бактерии а верувај долго време ги лечев :tmi:
     
  11. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Па можеш да ми напишееш која е докторката ама веќе сите лекови ги пробав проблемот е со на еритомицниот и сумамедот ми беа пропратени со нус појава незнам како било кај тебе може ти ги поднесуваш колку време ги лечесе еве јас веке 3 месеци нормално со паузите со се прават да се земе брис еве сега нареднава ендела треба да одам пак ќе правам во авецена па ќе видам со ќе биде последниот пат кога ми го препиша сумамедот ми рече е сега ќе го решиме проблемот мене само кламидија ми е дијагностицирана другите брисев беа негативни .
     
  12. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Другата бактерија е уреаплазма,а имам и кандида.Сега ги пијам лекоклар кларитромициниум,а исто и дечкото 7 дена по 2 апчиња на ден,после терапијата треба да одам на контрола за проверка,а ако не успее ке му кажама да докторот да ми го препише сумамедот штом велиш дека навистина помага.А за уреаплазмата не ми даде никаква терапијам си мислам можда неможе да даде повеке видови на апчиња во истовреме незнам.
     
  13. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    мене конечно ми излезе брисот негативен го правев во авецена ама само сумамед ми помогна 6 апчиња иако како што кажав тешко ги поднесував добивав пролив после секое примено апче ама со линексот преживеав сумамед е најсигурно изгледа
     
  14. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Дали кламидија може да се добие на друг начин освен преку полов однос.
     
  15. Damiana

    Damiana Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10

    Не , кламидија се пренесува само преку сексуален однос, или од мајка на бебе за време на породување, во случај кога мајката е инфицирана.
     
  16. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Бидејки немам дете партнер не сум менувала н и јас ни сопругот а сум корфистела базен мислев дали може таму да сум ја закачила
     
  17. Damiana

    Damiana Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Еве еден линк, можеш да прочиташ....http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8513953301&id=113&setIzdanie=22945
     
  18. TheTeacher

    TheTeacher Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Мажите секогаш велат дека немаат никаков симптом затоа што не им се оди по лекари барем не по лекари што прават вакви тестови. Најдобро женското да си ги направи сите испитувања да види дали има нешто и после да се лечи и мажот.
     
  19. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    vaka sakam da prasam bremena sum 12 nedela mi pronajdoa clamidija trachomatis i kandida i mi prepisaaa azitromicin i polygynax ama za polygaynax prpcitav deka ne treba da se koristat vo bremenost ve molam za milsenje za ovie lekovi i za ovie baktreii kolku se stetni ve molam pisete mi pobrzo
     
  20. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    На некоја да не ѝ било препишано цитерал 500 за лекување на кламидија и ако да, колку долго траепа терапијата (секој ден по 2x500) ?