1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клетви

Дискусија во 'Насмевка' започната од x.Daisy.x, 20 октомври 2010.

  1. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    оди на гробишта да појдиш
    цел град да се смее ти да плачиш
     
  2. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Да ри се скине чорапот на раскрсница хахаха
     
    На GirlLove, Osamena devojka и simonna.a им се допаѓа ова.
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Сериозно? не знам како е одобрена темава. Па подобро шлаканица мавни на некој, отколку клетва, па и на шала да била. :puke:
     
    На Ich liebe и WildMk им се допаѓа ова.
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    Да дај Госпо Талат Џафери да ти е кум на свадба!
    -Зевзекманија
    :rofl:
     
    На CrazyGirl15 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  5. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    :D:D:DМојте клетви не фаќат:D:D
     
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Мојте клетви до сега никој не фатиле , а и не сум толку мрачна , блага сум :D

    Да даде Бог децата по мене да ти ги крстат :D

    Да даде Бог само за влошки да работиш :D

    Да даде Бог да закасниш на сопствената свадба :D

    Дај Боже гумите да ти се дупнат :D
     
  7. marijaml

    marijaml Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Македонските клетви се многу интересни. Бидејки од каде јас сум не се користат воопшто дури и не можам да се сетам на ниту една освен проклет да си, скапувај или слично нешто. Прва клетва што ја капирав беше Пусто ти останало, пусти останали и слични но не го сфатив толку страшно. Но се сеќавам, гедавме фудбал натпревар и приќирка ми од 13 години рече Раката да ти се скрши! Ех тоа ми беше малку шокантно и така почнав да ги разверам другите клетви што секој ден повеќе пати ги слушнав. Сега стварно не ми е смешно да слушам една блиска личност која постојано колни и вели неубави зборови за милениците, за работите во куќата, некогаш и мене и на децата... стварно не се трпи. Дали некој од вас знае од некој текст од МПЦ каде што се објаснуват дека тоа не е христианско . Мислам едно е понекогаш на лутина нешто или некого да го колниш, друго е колнењето да ти е ко добро утро... Пошто ова личност се осеќа многу верна и добра, сакам да и докашам колку многу грежи а и дека стварно скоро никој не може да поднеси да живее со некој кој за се и свешто колни 24/7....
     
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Да даде господ да ти се дупне гумата у слепа улица, да ти цркне телефонот да неможеш помош да бараш.
     
  9. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Јок да станиш

    Ѓавол да та земе

    Зајак да та е**

    Огин да та изгоре

    Само овие клетви што сум ги чула само на нив се сеќавам, ако се сетам на повеќе ќе допишам :rofl:
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.707
    Пол:
    Женски
    Никогаш не колнам. Не почитувам луѓе што колнат. Праќаш зла намера на некој со такви мисли и зборови, и ми е чин на агресија. А има луѓе што ги кажуваат нон-стоп како узречица дури, што е лоша навика.
    На мој другар баба му така правеше кога беше жива, само ги колнеше домашните.
    Толку многу ги имаше и толку беа различни од сите други, нејзини оригинални, што другаров сакаше да ги напише во некој тефтер. Кога ни ги кажуваше до солзи сме се смееле. И секоја клетва и завршуваше со „ха!“. Демек ако не го каже извикот на крај, не ја бива :D
     
    На Lavender4, Ljubova и tel-ef им се допаѓа ова.
  11. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Повеќе е закана отколку клетва ама најјака ми е:

    Јас те родив, јас ќе те отепам!
    (Мајка кон дете)
     
  12. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    592
    Пол:
    Женски
    Bas kletva e,epen jaka zarem ima posilno od majcina kletva?Strasno.:headbang:
     
    На GirlLove и kikikikirika им се допаѓа ова.
  13. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаме најоригинални клетви на светот, и ја знаеме причината за истите..
    На еден потиснат народ низ вековите не му преостанувало друго освен да го искажува гневот и болката вака пасивно и креативно, затоа и се толку застапени кај нас.

    Многу ми е човечки да се проколне кога се има причина за истата. Ништо од клетва не може да му бидне никому, единствено може да се ослободите од тежината , а од друга страна знаат да бидат многу шеговити ако се стокмат така.
    Не верувам дека некој може константно да биде спокоен за се' и никогаш барем во себе да не му посака како еден вид карма на тој кој ви ги нанесол непријатните емоции.

    Да не должам, баба ми ги смислуваше веднаш и за секоја пригода и име имаше по една.
    Нема да заборавам никогаш кога за еден мој дечко кога бев тинејџерка, а се викаше Столе дечкото, ми имаше раскинато и плачев, и она само, -он тебе никаков најде да ти раскине, и според името Столе истата секунда лансира една -Да би на стол не седнал уште еднаш Столе!

    Лани една девојка чув се караше со дечкото ваљда и му викна , - Да даде господ да ти бидам келнерка на погребот твој, што ми стана една од најкреативните досега..
     
    На sino.o.oka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.727
    Допаѓања:
    10.458
    Пол:
    Женски
    Еднаш се возам во автобус и сите беа албанци и по некој кумановец. И овој едниот кумановец падна во муабет со еден албанец и на цел глас му вика ,,АЛАХ ДА ТЕ ЗЕМЕ,, . :D:D:D вилицата ми избега од смеење :D:D
     
  15. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    Оваа е тешка клетва: Жива рана те изела! или Рофја (гром) да те опали! или оваа морбиднава: Мртов и студен да шеташ! а оваа е полајт: Усвет фатил та не се вратил! или традиционално: Ѓаол те однел! :D
     
  16. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    А и оваа да не ја заборавам: Срце и срдешница те изеле! :)
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас знам за " Самовила те изела"!
     
    На Pacifist му/ѝ се допаѓа ова.