1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коалиција за Промени и Правда - трет блок, трета опција

Дискусија во 'Политика и настани' започната од vr123, 2 декември 2016.

  1. vr123

    vr123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Што мислите за коалицијата за ПРОМЕНИ и ПРАВДА предводена од Демократскиот Сојуз (лидер Павле Трајанов)? Коалицијата е составена од ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ, ФРОДЕМ, ДЕМОС и МОРО - Работничка партија. Тие се третиот блок односно третата опција во Република Македонија која не е дел ни од ВМРО ДПМНЕ ни од СДСМ.

    Нивното мото е НЕ СЕ ПЛАШЕТЕ РЕЖИМОТ ЌЕ ПАДНЕ.

    [​IMG]

    [​IMG]



    Нивни носители на изборни листи се:

    Павле Трајанов - носител на Изборна единица 1
    Јове Кекеновски - носител на Изборна единица 2
    Весна Стоименовска - носител на Изборна единица 3
    Слободан Богоески - носител на Изборна единица 4
    Александар Делов - носител на Изборна единица 5
    Бранко Мајсторовски - носител на Изборна единица 6

    Еве некои од нивните проекти и ветувања:

    http://www.demokratskisojuz.org.mk/...ta-za-promeni-i-pravda-ne-e-izguben-glas.nspx

    http://www.demokratskisojuz.org.mk/...promeni-i-pravda-vojna-protiv-kriminalot.nspx

    Јас искрено да ви кажам сум импресионирана од нив. Јас одамна изгубив надеж за избори и македонска политика, ама откако се појавија овие, некако повторно имам надеж. До сега сум била неопределена. Посебно ми се допаѓа тоа што ќе го спроведат проектот ДЕКРИ кој што Павле Трајанов одамна сакаше да го спроведе додека беше во коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ама немаше можност за тоа (не му дадоа можност како што сите видовме).
    Друга работа тоа што ќе направат минимална пензија 200 евра, минимална плата 300 евра.
    Весна Стоименовска во 3ката вели дека најголем проблем во Источна Македонија е иселувањето на младите.
    Слободан Богоески вели дека ќе ги вратат украдените пари но не во буџетот туку на граѓаните на Македонија. На секое семејство му доаѓа по 13,500 евра.

    http://fokus.mk/bogoeski-ke-gi-vratime-ukradenite-pari-a-sekoe-semejstvo-ke-dobie-po-13-500-evra/

    Им ја прочитав програмата и има многу убави работи и можности за младите, ми се допаѓа тоа што им посветиле добар дел на младите.

    Павле Трајанов исто така вели дека ќе ги вратат позорникарите односно полицајците како порано кога тој беше министер за внатрешни работи. Тој вели дека после средбите со граѓаните, тие велат дека се чувствуваат несигурно и се за оваа идеја.

    Уште ми се допаѓа делот каде вели дека на референдум ќе можат граѓаните да одлучат дали да се промени работното време и да почнува од 7 часот наутро, се со цел да можат родителите да се посветат на децата.

    Што мислите вие за оваа трета опција што конечно се појави во Македонија?
     
  2. Irina22

    Irina22 Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мене ми се супер. Павле Трајанов е докажан чесен политичар. Нема никаква дамка, никаков криминал не направил. Јас му верувам, а и на целиот негов тим. Верувам дека сака да ја подобри Македонија. Конечно трета опција.
     
    На vr123 и ушко им се допаѓа ова.
  3. fans

    fans Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Машки
    Најголем впечаток од оваа коалиција ми остави Весна Стоименовска, да беше во мојата изборна единица ќе гласав за нејзе :D вака за левите
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  4. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Зашто трета опција? Или може да има повеќе „трети опции“?
     
  5. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Цела Музичка Група..
    На чело со Хармоникашон Кекеноски ;)
    А Павле убаво е што нема да биде повеќе пратеник .Зашто он нема повеќе од 100 гласа во цела држава . Цело време се влечкаше со коалиција и користеше пратенички мандат. ;)
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    124.275
    Pavle do pred nekoj mesec bese so REZIMOT. Ne mu dadoa uste edno ministersko mesto pa se naluti.

    Negovava ke vide tresla se gora rodio se mish. Arno mu bese negovite u administracija site gi napikaa partija od 100 clena pa uste sakal. 10 godini u koalicija si bese.
     
    На Outlook, JuLleE и Victorian им се допаѓа ова.
  7. vr123

    vr123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    100 гласови? Според реалната анкета, тие се трета политичка сила во државава со рејтинг од 11 и нешто проценти. Ај да ги гледаме реално работиве :) рекла-казала муабети не сакам да вртиме.

    Инаку, Павле цело време се обидуваше да го спроведе проектот ДЕКРИ и други проекти, али никој од ДПМНЕ не му дозволи.
     
  8. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    link do spomnatata anketa?
     
  9. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Nishto ni od ovie. Ebi veter se. Mototo nivno objasnuva sve za niv.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Sega na vesti P.Trajanov so izjava "ke osvoime 15 pratenici"(facepalm)

    Taka dobro sum se iznasmeala:rofl:
     
    На ADOKI, Cvekjence и sjdgo им се допаѓа ова.
  11. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Јас за овие планирам да гласам. Не за друго, нема подобро. Сигурно нема да Заев да гласам зашто човекот си ги уништи шансите. Да излезеше на кампања и ништо да речеше, да ќутеше, повеќе гласови ќе добиеше.
    Двојазичност сакал? Нека дојде во Западна МКД и нека воведе двојазичност за нас македонците што живееме тука. Се што е под буџет тука е полно албанци. Мене никој не ми збори македонски од институциите. Мене ми треба двојазичност за да имам чувство дека не живеам во Голема Албанија.

    Инаку ќе гласав за Левица, иако сум десничар по политичко убедување, ама нажалост немаат кандидат во 6ка.
     
    На "Zoki" и blueeparadise им се допаѓа ова.
  12. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Хахаха ова е единствена партија во Македонија која има повеќе членови отколку гласачи.
    Те молам, кој план декри, гледам уште му е тешко, па „не му давале“ ???
     
    На ADOKI, referentka и Shifter им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.432
    Пол:
    Женски
    Добар обид ама... Не.
     
  14. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    A bre kaj e Pavle i tretata silla a
    Samo lupajte cifri od raka
     
  15. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    I da ti kazam osvoija haha ama na son ;)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.