1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога вашите бебушки почнаа сами да си ја држат главата?

Дискусија во 'Бебе' започната од loola23, 29 март 2015.

  1. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    30
    мамички би сакала да ги слушнам вашите искуства. Синко мој за една недела ќе полни 4 месеци но сеуште неможе да стои исправено подолго време. Кога го кревам во раце или кога лежи на меше си го крева главчето но не стои долго време, сеуште не е стабилен, а јас веќе мислам дека му е време. Кои се вашите искуства?
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Не те разбирам добро?Не стои исправен на нозе или кога го држиш исправено му пага главчето?
     
  3. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    30
    за главчето мислам дека не го држи исправено подолго време.Значи ке го исправи ама по неколку секунди му паѓа не е стабилен.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Па се е индивидуално,но посоветувај се со ортопед или педијатар.Мојата од 2 и пол месеци сама ја држи главата.Но од др страна тек сега на 7 месеци научи да се превртува :)
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мојов од 3 месеци си ја држи главата,од 5 почна да се превртува тогаш и прв пат ми падна ама еве го па 6 и една недела, уште не седи сам неколку минути само и му тежи гзот си легнува,лежејќи прави акробации вртење превртување :) секое дете се развива индвидуално,кај некои порано кај некои покасно ама деца се тоа не кукли, јас тоа па ич не го доживувам така,дека на тој месец морало да го прави тоа зошто неговото го правело во случајов кога ќе ми каже некој мојов седеше на 6 месеци,исто и во дубак леташе на 6 месеци твојот не седи уште па зошто?коа ќе биде сам спремен да седи ќе седи кога ќе биде спремен да лази ќе лази кога ќе биде спремен да оди ќе оди,не го форсирам ништо само нека ми е жив и здрав тоа ми е најбитно...
     
    На artemidis и Rabbit им се допаѓа ова.
  6. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Mislam deka nema potreba da se grizis...I jas kako tebe bev zbuneta,sto vikav "detevo malku kasno pali",glavceto mu stana stabilno duri negde na 5,5 meseci,a deneska(6+22 dena) pocna saglam da se prevrtuva od grb na stomak ama samo na levo :D.Preku nok pocna da se isprava nebare ke stanuva od kolicka. P.S.Jas pa ne znam dali e rano ili docna,deneska skonta deka nesto dole mu visi :D.Koga mu menuvav pelena pred spienje na dva-tri pati go fakase kureto ama bas taka nekako svesno :lol::clap:...I sto vika @joy1 ,se e individualno.Dobro,sigurno ima do koga sto,ama vo slucajov mislam deka nemas potreba za grizi.
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie negde pred da napolni 3 meseci.Cuckava moja bese a i se uste e dosta zilava,cvrsta,prgava :)
     
  8. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Нешто изгледа со моиве деца не е во ред. Баш сега извадив да го читнам детското дневниче и гледам дека почнале многу порано од вашите. Син ми на 2 месеци а малечката на 2,5. Зборувам за стабилно држење на главата.
    Ама па можеби е така затоа што јас ни еднаш не им го задржив главчето.
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Исто како анина, малетене само првите дена придржување на главчето, после тоа кревање без голема поддршка. Син ми од пред 2-от месец го држи право вратчето, ама плус му е и што спие на стомак, па секое вртење на главчето му беше вежба дополнителна за зајакнување.
    Како и да е, сите ќе пораснат, пружете љубов и гледајте ги како цветаат :l:
     
    На galapce и anina им се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Исто мојата си ја држи главата негде од 2 месеци. Може како што вика @anina затоа што не ја придржував, а може и како кај @Moira има улога спиењето на стомак. Но затоа па уште не знае да се превртува. А кога ја ставам на 45 степени на пр на хранилката, се исправа скроз и си седнува.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Очигледно секое дете индивидуално се развива. Ние се чудевме (и постарите со искуство) мојава уште од болница кога ја донесовме ја дигаше главата, а на 40 дена веќе ја држеше исправена.
    Почна да седи и да се превртува на 6.
    Како што рекоа и други, почесто вежби односно ставање на стомак да лежи, па дури и да не сака (мојата ич нејќеше и плачеше), неколку пати во денот по неколку минути.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Точно,и самите оρтопеди посочуваат бебето во денот да се остава да полежи на стомаче таκа му се ρазвива и ρбетот и вρатчето. Моево на 2-2.5 месеци почна сам цвρсто да ги дρжи испρавено главчето,од овие пρичини,лежење на стомаκ,а сега тежоκ е и не саκа да лежи таκа,го мρзи.
    Ќе поκаже самото бебе κога е спρемно,сеκое дете ρазлична пρиκазна за себе.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Za na pocetok malce koga pocnuvat da ja drzat glavata imase 5meseci malata,potoa nakaj 7veke bese dosta stabilna a nakaj 10meseci bese pocvrsta.
    Inaku i den denes ne e bas cvrsta cvrsta :D ima glava kako tatkoi i znae nekad da se zanese i bum :D

    Ne se sekiraj mamicke sekoe bebe e razlicno,nekoi porano nekoi pokasno ama ke bide ;)
     
  14. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Mami od koga pocnaa bebinjata da gi drzat glavcinjata,mojata napolni 3 meseci i se uste.ne ja drzi glavata samostojno.Imase hematom na vratceto od poragjaj i mn mi bese strav za vratceto,ne ja stavav cesto.na stomak.Sega ja ostavam nekoja minuta na stomak,ke ja podrzi malku i posle i pagja i se nervira i place.A koga ke ja legnam na grpce i ke pocnam za race da ja krevam ne ja drzi voopsto,kako visnata i e.Nekoj sovet i iskustvo?
     
  15. Monche24

    Monche24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Моето синче за неколку дена ќе прави 4 месеци од раѓање. Но, роден е во 37 недела, значи има 3 полни и сеуште не може сам да си ја држи главичката. Само во последно време го приметувам цело време си ја држи на десно главичката. Обично и на таа страна спие. Не знам дали се навикнал на десна страна постојано или има некој друг проблем. Наредна недела сме на преглед, но до тогаш ќе полудам. Многу работи се изначитав на интернет и хаос ми е во главата. Има ли некој искуство со ова?
     
  16. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Немој да се секираш најдобро ќе ти биде да се посоветуваш со ортопед ,за тоа што ја држи само на десно мене ортопедот ме советуваше да менувам во креветче неколку дена да спие од едната страна неколку дена од другата страна во креветчето .
     
    На Monche24 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    Malata od 2 -2.5 pocna da ja drzi glavata eve od 3 meseci Sega se ispravuva saka da sedne koga ja drzam vo race vo polusedecka polozba
     
    На Sandrin4 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  18. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Нашава уште од неполни два месеци ја држи главата сама, дури и ни беше чудно, ама ортопедот рече дека е супер и жилава за своја возраст.
    На 2 ипол месеци веќе сама го држеше шишенцето и си се вртеше лево десно во кревет.
    Задутре прави 4 месеци и веќе е целосно стабилна кога ја држам, фаќа играчки и ги фрла, движи ноџиња како да вози точак и на меше кога ја легнувам, турка со нозете.
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Такоџе и мојава....мислиш ќе полетат со нозене кога е на стомак
     
  20. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.503
    Допаѓања:
    3.336
    Пол:
    Женски
    На колку месеци убаво ка држат главата крената додека се на стомак?