1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да го седнувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 28 јуни 2012.

  1. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mamicki mi treba sovet
    Na bebceto mu teci noseto i stavam 3 pati na den kapki toa se sto i stavam..
    Preku den ne kasla ama nojcno vreme osejcam kako i e suvo grlceto :|pa neznam dali da zemam sirubce od kaj dok..ili nesto da probam na prirodna b..? Cajce ne mi pija nikako :( preku den mozam da i davam supa ama problemot e za nojcno vreme i sega neznam sto da pravam..
    Maki so ova vremevo :@
     
  2. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме пρед 2,3 дена стабилно да седиме по 20 минути го оставам,пρесρеќен виκа уρла се ρадува чоеκов почнал да седи :D
     
    На Kaffe, referentka и joy1 им се допаѓа ова.
  3. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam totalno sum ja utnala temava:( izgleda na greska sum kliknala na temava sto da pravam koga mi se debeli prstive :)ako mozi premestetego postot moj vo drugata tema pls
     
  4. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Колкаво ти е бебето?
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Sin mi e 6,5 7 ke polni mesecov
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Голем дечко :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    По вчерашниот преглед на ортопед почнав да ја седнувам по малку малата(6 месеци и -8 дена). Односно вежбаме седење, поточно учиме да држиме рамнотежа. Сама си седи само на количка и хранилка. Не ја потпирам со перници затоа што Видоевки ми рече дека така не би можела да научи да седи. Што ми има некоја логика.. :)
     
    На bambusce, irenna, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Мојата почна убаво да седи на 6 месеци, нормално без никакви форсирања од моја срана :)
     
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Moevo since se kreva od polulezecka vo sedecka pozicija sam i posegnuva po ugrackite.skoro 5 ima a pocna toa da go pravi od 4.vo usa decata se ponapredni od nasive.tie na 6 meseci probuvaat da odat.ne znam kako e pravilno site razlicno kazuvaat.mojot pedijatar mi rece da go vezbame da sedi I jas go poslusav.kako ke kaze doktorot taka.
     
  10. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Синко од 3 мес се исправаше за да седи обожаваше ринге раја кога ќе ррлев сите деца чуч седнуваше па ајде сега опа и го креваше газето верувале или не.на 4ипол кога лежеше хас ќе го фатрв за рачиња и само го држев не форсирав тој сам се исправаше во седната положба и потоа се исправаше на ножиња.На ортопед со страв одев на 5 мес пошто не бевме умни и на прегледот рече супер крајот на 6ти можи да го учиш да седнува.и ај реков за ова паметна ќе бидам.по 2 нед синко беше полуседнат на спална јас се свртив земав нешто зад мене се вртам кога ќе видам што ќе видам синко мој седнат дури се посегна да си ја земи играчката до него и сега шо да ми речам мал си не седи?седи од 5ипол месеци ама не му текнува секогаш дека треба да се задржи со раката и паѓа како талпа :rofl:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Dragi majki, moeto bebe ima 7 meseci, sam si ja drzi glavata, pocna da stoi na nozete stom go drzam za race no ne umee da sedi sam, odnosno ne sedi stabilno. Koga sedi mora da e potpren na jastuce na grbceto a ako pojde po nekoja igracka padja levo ili desno i neznae sam da se ispravi. Ako go stavam na sredina na krevet da probam dali ke sedi vednas padja. Neznam dali imam prostor za zagrizenost. Na stomace pravime vezbi medjutoa mn malku zatoa sto mnogu place koga e vo taa polozba, se nervira i bara da go svrtam nazad. Me interesira od koga vasite bebinja pocnaa samostalno bez potpora da sedat? Vi blagodaram odnapred za odgovorite :*
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Стави го бебето на земја, на некоја подлога, со играчки околу него. Во прво време ставја перничиња околу него да го придржуваат. Почесто нека лежи на стомак, колку и да му е тешко. Пров пократко време, после зголемувај. Во обид да ги дофати играчките ќе се научи самостојно да седи и да се пушта по нив. Не е мало за тоа. Ако плаче, не му попуштај секогаш, ќе се научи дека ти си тука да помогнеш и нема да се труди. Ама некогаш зависи и од детето, некои се помрзливи. На твое место не би се грижела, ќе научи и твоето да седи. Ако се сомневаш дека можеби има некој проблем, однеси го на ортопед.
     
  13. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    По мене нема простор за паника. Моето денес полни 7 месеци, пред недела дена, можеби и две почна скрос сама да си седи, е сега некогаш појде на лево, на десно, ама знае и да се исправи. А од полн 6ти така се потпираше на јастук зад неа.
    Но имам и едни пријатели, за една недела бебето ќе прави 8 месеци, уште не може да седи само.
    Зависи од детото, од тоа колку е активно, колку сака да се игра, мрза ли е или не. Ќе научи.
     
    Последна измена: 29 март 2016
  14. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram za sovetot. Pocnav da go stavam pointenzivno na stomaceto da lezi, si kreva glava, so gazeto se kreva ama ili go mrzi da posegne po igrackite ili pak seuste nema sila. Odime na ortoped naredna nedela, posledniot pat se bese vo red.
     
  15. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Toj na pocetokot od 6ti mesec mn padjase levo ili desno, nikako nemozese bez stranicni jastucinja. Ili pak napred padjase. Sega sme postabilni, sedime bez tie od strana ama nikako nemoze sam bez potpora kaj grbot. A mene mi e strav da go forsiram celo vreme koga toj seuste nemoze...
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ostavaj go krenat na 40 stepeni vo kolicka ili relaksator i kje se fakja i kje vezba stomacni muskuli sam. Ti vekje i go forsiras so jastucinja okolu nego, ne go sednuvaj, mora prvo da izvezba stomacni muskuli, a ako ne si go stavala na 40 stepeni ne vezbal... Jas nikogas ne go sednav moeto koga ne znaese uste sam da sedi, nitu pak pernici okolu ne sum stavala, sam kje pokaze koga e spremen za sedenje. Na vakcina koga bev imase bebe 8m seuste ne sedese, majkata koga ja prasav zasto mi kaza deka zakasnile i Vidoevski gi iskaral, deteto ili bilo legnato skroz ili sednato potpreno, ne vezbalo na 40 stepeni krenato... i vo kolickata bebevo lezese na 40 stepeni..
     
  17. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Moeto vo kolicka se vozi vo transporter a po doma go stavam vo lulaska relaksator ama ne sum sigurna deka toa e 40 stepeni nekako po vdlabnato doagja. Vo sekoj slucaj blagodaram za sovetot ke vezbame i se nadevam naskoro ke zacvrsneme :)
     
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.428
    Пол:
    Женски
    I mojata e 7m. Isto nesaka na hrb mnogu se nervira kolku i da se trudam. Koga lezi na hrb se kreva so racr i noze pravi cel.polukrug. za sedenje sedi ama normalno ne epten stabilno ke posedi nekoe vreme i gubi ramnoteza. Neznam sto da.kazam vyoro dete mi e golemiot gore dole bese slicen samo sto pocna i da lazi dosta rano. Mislam deka nema prostor za zagrixenost ne se site deca isti. Na site pregledi kaj ortoped bilo se vo red do sega
     
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.428
    Пол:
    Женски
    I mojata e 7m. Isto nesaka na hrb mnogu se nervira kolku i da se trudam. Koga lezi na hrb se kreva so racr i noze pravi cel.polukrug. za sedenje sedi ama normalno ne epten stabilno ke posedi nekoe vreme i gubi ramnoteza. Neznam sto da.kazam vyoro dete mi e golemiot gore dole bese slicen samo sto pocna i da lazi dosta rano. Mislam deka nema prostor za zagrixenost ne se site deca isti. Na site pregledi kaj ortoped bilo se vo red do sega
     
  20. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Jas za prvoto voopsto nemam obrnato vnimanie koga pocnal cvrsto bez potpora da sedi. Znam samo deka voopsto nema lazeno, toj neznaese sto e toa i ne sakase da lazi. A sega dali deka pedijatarot me prasa taka pa mi stvori misla nekoja neznam. Na ortoped se bese vo red ama sega ke odime na nova kontrola pa ke vidime iako ne ocekuvam nesto negativno da cujam posto se bese pravilno na prethodniot pregled. Mnogu e mrzliv ne saka na stomak, jas go stavam ama ke se krene so glavceto ednas dva pati i se otkazuva i nisto pred nego ne go interesira. Isto i vo kolicka ke mu stavam igracki ,ke go stavam vo polusedecka polozba ama toj nema namera da posegne po niv. A koga go krevam za racinja cvrst e mnogu, glavceto uste od koga go drzi pravilno, znae sam koga lezi na grb da se kreva so racete i so grbceto mislis ke stane sam.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.