1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да го седнувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 28 јуни 2012.

  1. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Мајки од колку месеци ги седнувате бебињата... и кога смее да го исправам демек да подзастанува на нозе?
    Мојот е 6 ипол месеци и сака да подседнува и да го исправам да стои.... а незнам дали смеам, да не е рано?
     
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Ортопед што ти кажа?
    Можеш на таа возраст и во џампер да го ставаш, да седи со потпора исто.
     
    На Mama Maja, Girl-Rabbit, danichap и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Kaj mene voopsto ne go forsirav ni pernici stavav , ni nisto. Samo deteto ke si kazi koga e spremno. Pred 3 dena napravi 7m. I bas tie denovi pocna da sedi sam. Denes veke i podolgo vreme sedese, sam pocna da si drzi ramnoteza. Nema mesto za panika koga ke bidi podgotveno deteto togas. A voopsto ne saka da lazi,samo se prevrtuva.Mislam deka so toa sto gi forsirame decata samo kontra efekt mozi da ima. Mene i pedijatarot mi vikase kako deteto na 5.5m ne sedelo samo?! Pa kakoo be dete tolku malo da sedi samo. Pa jadrata na kolkcinata sigurno ne bile vo red mi rece. Pojdov na privaten doktor covekot samo se nasmea i me prasa koj pameten pedijatar mi kazal deka deteto ne e vo red so kolkcinata??
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Nekoj caknat pedijatar :D a vrska si nemaat kukcinjata so sedenjeto, deteto pocnuva da sedi koga kje ima ramnoteza na grb i razvieni kolku tolku stomacni muskuli... Zatoa se preporacuva od 4m da se na 40 stepeni krenati za da probuvaat da podstanuvaat, a kako sto se tegnat da stanat ili da fatat igracka vo relaksator, taka gi vezbaat stomacnite i posle na 6,7m spremni se za sedenje... :)
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Da @mariz znam deka e taka. Ama eve nasiot pedijatar toa mi go kaza. I red dr nepotrebni raboti. Pa neli taa bila stara skola zenata se si znae.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Mami kako ide to so podsednuvanjeto nie sme 4m I 22dena ama uste neame pocnato a se tegnit za da sednit mislam ne bukvalno da sedit nego ona da e potprena
     
  7. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Моево е пет месеци, и сака да седи и се бори со главчето нанапред. Стави го во седечкА положба ле лееее среќа невидена. Сама не може да седи нормално, ама во скут кај мене така малку ја подседнувам. Видоевски викаше дека децата можеш уште одма да ги седнуваш, ама бидејќи немаат уште развиемо мускулчиња, тоа ќе падне. Способни се дури после шест месеци. Инаку не дека не смеат да седат, туку не можат.
     
    На LUCERKA, mariz, maja.mitrova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Nie bevme na ortoped na 4polnk meseci I mi kaza da go nasednuvam po malku, bidejki bil cvrst. Sega sme 5 meseci I deset dena I toj ubavo sedi ama nema skros ramnoteza. Sepak samoto dete si pokazuvq koha e spremno. Kako sto za odenje ne preoduvaat site vo isto vreme takq I za sedenje
     
    На LUCERKA и џунџуле им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Истото и мене ми го кажа, во странски земји одма ги седнуваат во оние столчињата како нокширче што се... 40 степени се супер, за да има можност да подстанува и да прави стомачни мускули, така за брзо и ке почне да седи :)
     
    На LUCERKA и џунџуле им се допаѓа ова.
  10. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Ете ја таа денес два пати седна во количката, сама се крена. Живи радости беше вофацата, конечбо успеала да седне по толку обидувања.
     
    На LUCERKA, Elena ena и mariz им се допаѓа ова.
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мами синко сеуште неможе да седи..7+сме го седнувам а тој целиот напред пага и си ги јаде нозете му давам играчки тропалки било што но неможе да се исправи многу ретко се случува да се врати сам назад..Загрижена сум дали е нормално оваа..Керка кога беше колку него се исправаше..Знам дека сите деца не се исти но загрижена сум
     
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ставај го под агол од 45 степени. Може во количка или релаксатор. И обавезно врзан доле за да не се смкнува. Значи не прав агол 90 степени, туку 45 . и подај му раце за да подседнува. Ама сам да се бори и вежба стомачна мускулатура, ти само да го помагаш. Кога ќе се измори пак да си се врати назад и потпре. Само така ќе ојача и побрзо ќе научи да седи. Слаби му се стомачните мускули сега затоа ти паѓа нанапред. Ова ми е совет даден од ортопед.
     
    На Annath и blessed.an им се допаѓа ова.
  13. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Мамички вие вашите дечиња од која возраст почнавте да ги седнувате во количката под агол од 45 степени? Ние сме 2+ и гледам дека веќе не сака да лежи. Инаку имам од количината што седиштето се прави и како корпата за лежење. Јас и го местам во позиција слична како кога е во транспортерот.
     
  14. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    После 5+ се става во положба на 45степени. Баш за ова бев кај ортопед за да не направам грешка и советот беше пд 5+. После сам си покажа дека сака да седи и од 6+ почна сам да се исправува и да седи. На неполни 7мес веќе сам седеше без помош нит потпора.
    Ниедно дете несака да лежи тоа е нормално,но не значи дека од 2+ треба да биде полуседнато, можеш само да му направиш проблем на рбетот и на карлицата.
    После 4ипол 5мес ќе си идеш на ортопед да го види,со самиот преглед и ехо на колкови ќе ти каже од кога да го ставаш полуседнато.
     
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    А нели транспортерот е под агол од 45 степени и тој е 0+?
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    се подесува, три опции има. и на 45 не е баш 45 ако е мекички внатре, си фаќа позиција самото бебе. мојот израсна до 5 и пол месеци во него. од 5 и пол до 7 џампер и количка, од 8 на земја. по совет на Видоевски.

    се збунив со релаксатор, едно читам друго пишувам .. транспортерот има позиција која е иста со бебе во матка
     
  17. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Транспортер е едно, а количка или хранилка е сосема друго.
    Транспортерот е во положба во која бебето е соодветно легнато и горната тежина не ја притиска карлицата ( се надевам ме сфаќаш што сакам да објаснам ). Во самиот транспортер или релаксатор бебето е на еден начин легнато со благ наклон надоле на газето во форма на полумесечина ( надоле нели ). Значи тежината на телото е еднакво распоредена.
    Во количка или хранилка е буквално полуседнато/седнато и горната тежина притиска на карлица/колкови и бидејќи не е уште цврсто горниот дел се искривува во текот на возењето количка или седењето во хранилка. Со самото тоа се прави и притисок на рбетот кој може да направи неправилно сраснување и еден вид на деформитет.
    Поопширно ортопед ќе ви објасни и за од кога да се седнува бебе и сл не секое бебе е исто. Т.е. не секое бебе има оформено исто јадрата на колкови и цврстина на тело. Неможе ако нечие го седнувале од 4мес дека треба и моето. Најголема грешка која може да направи деформитет на рбет и колкови. Затоа се иде на контрола на ортопед кој со преглед и ехо ќе види како е развиено бебе, дали е цврсто, дали моториката е развиена, главчето како го држи, телото, дали може кога е на стомак да се поткрене со раце итн. откако че види све и че види ехо ќе каме кога од кога се започнува. Секое бебе е различно.
    Има бебиња кој од 6+ сами седат без помош и потпора,има некој тек на 9+ седат самостојно. Има проодуваат на 10+ и некој на 18мес проодуваат.
    Само ортопед е тој кој за секое бебе/дете ќе каже мослење и совет,нот јас нот никоја друга од форум.
    Ништо нетреба да се форсира, се има време кога ќе седи, лази па и иде.
     
    На pianogirl, LiliBoz и Annath им се допаѓа ова.
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Полуседнато може од 4+,а седната положба од 6+. Така ми кажа ортопедот.
     
    На LiliBoz и sofi2107 им се допаѓа ова.
  19. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Да, но не важи за секое бебе. Зависи јадрата како се, колкови, цврстина и тежина.
    Мојот од 5+ ортопедот ни дозволи во полуседечка во количка зашто беше скоро 9кг на 5+месеци. Тродуплираше тежина на неполни 7мес. Самата тежина можеше да направи проблем на колкови доколку порано го седнував. Ништо не смени и од 5+ што беше во полуседечка. На 6+ сам седеше без перници и без помош. Сам во кадичка седи и држи рамнотежа дур се бања. Сега ќе е скоро 8мес и во дубак си иде, лази наназад и се превртува од стомак на грб и обратно. Оставив како што кажа ортопед и оставам сам да прави све без да скокам фази на моториката.
    Тони Талески ни е ортопед и неговото мислење го почитувам.
     
    Последна измена: 29 ноември 2017
    На Sofronko и Black girl им се допаѓа ова.
  20. Figit

    Figit Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Од кога е дозволено бебушиве да седат и да паткаат? керкичката ми е 5 и пол месеци и само ја крева главата нанапред како да сака да стани или седни. на стомаче неки ништо живо да лежи и уште неможи телото сама да го држи само се шанта на контрола сме на 15 не можам да дочекам до тогаш со прашањава. кој знае да ми каже или да даде совет Благодарам