Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.590
  Допаѓања:
  1.592
  Пол:
  Женски
  А од каде набавуваш светки,звездички и сл- за да имаат налик на новогодишна атмосфера?
  Сакам да купам такви работи и боја па ако знаеш, кажи ми :)
   
 2. anab

  anab Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  53
  Светки ,ѕвезди , боја и слично можеш да најдеш во сите поголеми и помали маркети :)
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  24.484
  Пол:
  Женски
  Не сум видела дека си ме прашала мене, да такви тракатанци има во секоја подобро снабдена продавница, за во супермаркети да не збориме, во одделот со пецива, зачини и слично. Инаку имав идеа да ги направам и од фондан, ама ќе видам. Имам еден пријател кој прави торти па може ќе го прашам да ми даде малку да си ставам јас само боја, јас сепак нема да правам 100 колачи, десетина ќе направам. И се разбира како и секоја година и оваа, торта во форма на елка :lol: таа е најчесто или бисквити или касато па ја декорирам само, или пак со готови кори.
   
 4. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  385
  Како ја правиш таа торта во форма на елка?? :)
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  24.484
  Пол:
  Женски
  Кога ја правам со готови кори само фил спремам, од пудинг и додавам путерче и внатре што ми дојде, чоколадца сецкани, бадемчиња во млеко зовриени, бисквитки некои лепени со чоколадце, овошје кандорано, бомбони бонитоп и се разбира остатокот од тестото кое се сече за да се добија триаголници... На крај матам хопла, зависи колкава торта ќе правам, еден дел оставам бел колку да ја премачкам цела торта а останатиот со зелена боја или со слатко од диви смокви зависи што имам го правам зелен. Тестата се сечат на 3 различни по големина триаголници, се разбира тоа иде во два, три слоја зависи колку сакате, јас најчесо зимам округли теста и тие се во три слоја и диретно ја цртам елката со нож на кората и сечам, значи не сечам триаголници, поедноставно ми е така, остатокот ко што кажав го ронам во филовите. Ќе ги исфилувам и ќе ги наредам, да се стегне пола саат во фрижидер сосе белата хопла одозгора и почнувам да ја декорирам со зелена хопла со шприц правам како мали боцки, не знам како да ти објаснам, се надевам ме сфаќаш, значи не мачкам туку со шприц правам мали боцки кои ми глумат зеленило на елката или пак ако немаш шприц можеш несмасно да намачкаш подебел слој од хоплата, да не ерамно туку да е брановидно баш, и со вилушка да направиш дополнително како мали нерамнини. На крај со парчиња желе бомбони и бони топ украсувам, најгоре сецкам едно желе во форма на звезда и го ставам како завршен лампион демек. Ова го правам уште од дете, од средно ми се чини, а како помала исто имам правено ама мајка ми ми ја правеше тортата јас само украсував :D
  Доколку не ти се прави торта можеш да направиш обично касато и исто така да го декорираш, ако не знаеш како се прави касато слободно прашај ;)
   
  На Masnickaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  4.953
  Свекрвини очи :D
  За полнење
  250 гр. суви смокви
  50 гр. јатки од ореви(може и желе бонбони,суво грозје)
  За обвивка
  100 гр. шеќер
  50 мл. вода
  2 мали лажички какао
  125 гр мелени бисквити
  125 гр. мелени ореви
  125 гр. маргарин
  За валкање
  по желба кокос, ореви....
  Подготовка
  Во тенџере се става водата и шеќерот да зоврие.Се трга од оган и се додава какаото и маргаринот.Се додаваат бисквитите и мелените ореви. Смесата убаво се меси додека се добие смеса за бомбица.
  Сместа се дели на толку топчиња колку што има смокви.

  Сувите смокви се стават во млака вода да омекнат 10 мин.
  Им се вадат рачките, во длабнатинката се става една јатка орев. Убаво се затвараат.
  Смоквите обвиткајте ги во малку развлечена бомбица. Убаво обликувајте ја (како око )
  Се валкаат во кокос,ореви...(по желба).
  Се ставаат во замрзнувач .
  Замрзнати се сечат на половини.

  Од оваа смеса излегуваат 16 свекрвини очи, а на половинки 32.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  385
  Се те разбрав (знам за касатото и јас си го правам) само не те разбирам какви кори купуваш??? Кори пандишпан??? :D
   
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  24.484
  Пол:
  Женски
  Да, да готови кори, ги имаш сега од повеке фирми но мене најубави ми се од Винчини некако, иако одамна не сум ги праела сепак најубави ми се тие ;)
   
 9. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  385
  Да да тие се најубави но дека пиша кори и затоа те потпрашав... :) ќе пробам да ја направам и ќе ти го пишам крајот дали е добар иначе нема утка :rofl:
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.333
  Допаѓања:
  35.498
  Пол:
  Женски

  Јас овие како Мачкини Очи ги знам... друг рецепт имам за Свекрвини очи - ама поим немам кај ми е :$
   
 11. Mameha

  Mameha Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  487
  Вака значи не знам кај да го поставам ова прашање па си велам дека можам тука
  Како можам да направам вака да ми излези белото чоколадо, оти кога го правам јас ми се прај многу
  течно или со грутчиња, а кај црното чоколадо тоа не се случува значи си излегва како тоа на сликата, и покрај тоа што ја правам истата процедура :$
   

  Прикачени фајлови:

 12. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  385
  Епа нема да ставаш зејтин кога го топиш и башка овие 100% биле претходно во фрижидер :D :D :D
   
  На Mameha му/ѝ се допаѓа ова.
 13. girl.9

  girl.9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.690
  Допаѓања:
  475
  [​IMG]
  Дали може некој да ми го каже рецептот на снегулкиве како на сликава?? :)
   
 14. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.502
  Според мене, снегулкиве се направени од обично тесто за бисквити, само формата е променета и ситните декорации.
   
 15. girl.9

  girl.9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.690
  Допаѓања:
  475
  епа рецептот за тестото ми треба ако го знаеш :)
   
 16. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  2.588
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  И јас сакам домаќинка да станувам. :wasntme: Па да си прашам нешто.
  Сакам да направам вакви за празниците, но немам појма како се прават. :lol: Ај ве молам ако знае некој да ми каже, многу сакам да ги направам. Благодарам.
   

  Прикачени фајлови:

  • 07.jpg
   07.jpg
   Големина на фајлот:
   32 KB
   Прегледи:
   425
 17. Kitten

  Kitten Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.092
  Допаѓања:
  9.294
  Пол:
  Женски
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  Еве едно рецептче на македонски:
  http://style.mnogoo.mk/mk/articles/Kujn ... den-kolach

  А на англиски ако побарате ќе добиете еден куп рецепти, баш кај американците се популарни овие.
   
  На Butterfly15 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AnaDI

  AnaDI Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Epten sum amater na temava ama imam golema zelba da napravam neshto spec. za rodendenot na kerka mi. Kupiv silikonski modli vo forma na kukicki no nemozam da najdam recept. Kukickite se prilicno dlaboki i toa me zbunuva okolu izborot na testoto. Ve molam za pomos no objasneto kako za mali deca :$
  [mod-kirilica:2g88bbk3][/mod-kirilica:2g88bbk3]
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   219,3 KB
   Прегледи:
   346
 19. kravce

  kravce Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  1.783
  Допаѓања:
  8.168
  Домаќинки, може ли да ми дадете некој испробан рецепт за фил за полнење на корнети, ама да биде цврст, бидејќи планирам да ги вртам наопачки да стојат :tmi:
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.333
  Допаѓања:
  35.498
  Пол:
  Женски
  Јас имам еден, ај ќе ти пишам, па види дали ќе може да го искористиш.

  8 жолчки се матат со 250г шеќер во прав на пареа, се додава 250г изматен маргарин, 100г сечкани ореви, 150г мелени ореви, 300г мелен плазма кекс, 200мл сок од портокал, 100г сечкани желе бонбони. Убаво се меша и кога ќе се олади, се полнат корнетите.

  Инаку, ова ти е фил за 30 парчиња (од рецепт за торта со корнети ми е). Може да го прилагодиш, ќе ги направиш жолчките и маргаринот, ќе имаш крем, додај плазмата и сокот, и после по желба, чоколадо, крем банани, ореви, лешници, бадеми...

  Мислам дека добро ќе испадне! ;)
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница