Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  419
  Руски капи

  4 јајца
  4 лажици шеќер
  4 лажици брашно
  1 лажица какао
  пола пециво
  Состојките се мешаат и се подготвува тесто. Тестото се пече во четвртасто тавче. Кога ќе биде испечено, со калап во форма на круг или мала чаша се сечат кругови од тестото.  Фил:

  500 мл млеко
  300 гр шеќер
  6 лажици густин
  1 ванила
  Состојките се мешаат и се добива смеса како пудинг. Со филот се лепат по 2 форми, се мачкаат со филот и по страните, потоа се валкаат во кокос. Одозгора се мачкаат со растопено чоколадо и се украсуваат со шарени мрвици.

  *Рецептот јас го користам, а го најдов на интернет. :)
   
  На ludoto19 и MSkorpionka им се допаѓа ова.
 2. Evellyn

  Evellyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  137
  Девојки ако можете да ми кажете некој рецепт за оние колачиња што се вадат со модли, на пр.чајни колачиња? Купив модли со секакви новогодишни фигури, елки, еленчиња,дедо мраз.... ама немам ниту еден рецепт
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  3.954

  Ќе ти пишам неколку варијанти а малтене тестото е исто
  Тесто - 1 маргарин или 300гр маст (некој и со маст ги прави а убави се), 4 јајца, 1 шоља за чај шеќер, 1 пециво, 1 ванила и кора од лимон, брашно по потреба али некаде околу 700гр-1кг зависи до брашното и не многу тврдо тесто
  Прва варијанта е да додадеш 100гр кокос внатре
  Втора варијанта е да во еден дел додадеш какао па правиш црно бели свет :D
  Трета варијанта според мене и највкусна да додадеш околу 300гр сецкани ореви
  Печеш во релна околу 20-30 мин кога малку ќе поруменат и одозгора им солам јас шеќер во прав.
   
  На marama, Peppermint и Evellyn им се допаѓа ова.
 4. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  9.482
  Пол:
  Женски
  Од каде ги купи модлите? Јас сакам нешто со ваква декорација да пробам.
  А, Славица, дали ова твоево тесто може да се употреби за вакви колачи?
   

  Прикачени фајлови:

 5. Evellyn

  Evellyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  137
  Од Грција,од Икеа. ама мислам дека има и кај нас, во Струмица ми рекоа дека имало слични некои во вицко,може има и во ск
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  3.954

  Moже, тоа е тоа бисквитно тесто за такви колачиња. Такви модли имаш и во Тинекс, Веро...Хубо Маркет, баш пред некој ден ги гледав. Имаш пластични и метални, металните се поквалитетни ;)
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.647
  Допаѓања:
  9.633
  Пол:
  Женски
  Интересни модли имате и во Џамбо, за 80-тина денари.
  Метални се, во форма на срце, ѕвезда, кругче, елка и уште нешто, не памтам баш.
  Баш ги гледав пред една недела. На втор спрат, кај што стојат тие тракатанците за во кујна. :)
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  226
  Еве рецепт за еден вкусен домашен СНИКЕРС

  500 грама кикирики (300 грама се толчат, 200 грама се мелат). Јас купувам печени и излупени и за да им падне солта ги ставам во вода, ги истиснувам од водата и малку ги запечувам.
  300 грама мелени бисквити
  На шпорет ставате да се растопи еден путер (може и Кристал маргарин) со 4 лажици шеќер во прав. Откако ќе се растопи ги истурате кикириките и мелените бисквити во оваа смеса, промешувате и тргате од шпоретот. На шпоретот после ставате отприлика 1 чаша вода со 3 лажици шеќер да зоврие. Тоа го додавате во претходната смеса и тоа е да се разводени малку. Сето тоа го истурате во правоаголен сад, го оформувате и го оставате да олади. Во меѓувреме, го правите филот во кој ставате 1 чоколадо да се растопи, малку од путерот (или Кристал маргаринот) и 3-4 лажици млеко. Го оставате филот малку да се олади и го истурате врз претходно оладената направена смеса.

  Да напоменам дека овој рецепт не се пече, се обликува по желба и се сече по желба. Јас го сечам на коцкички ко бајадери :)
   
  На Zaljubena111 и Emma89 им се допаѓа ова.
 9. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  419

  Дали може некој да пише ако знае начини како да се украсуваат вакви колачи? Баш се интересни за мали дечиња,таман да ги изненадам моите внукички? Пишете :*
   
 10. Angie.97

  Angie.97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  14
  Какао-топчиња

  Состојки:
  2 лажици какао
  300 гр. мелени бисквити
  1 кесичка суво грозје
  1 чаша густ сок
  1 јајце
  250 гр. шеќер во прав
  1 маргарин
  кокосово брашно

  Подготовка:
  1. Во длабок сад ставете ги мелените бисквити и сувото грозје и измешајте.
  2. Додадете 2 лажици какао, постепено додадете го сокот и измешајте ја смесата.
  3. Додадете го јајцето.
  4. Во тенџере на оган ставете го маргаринот и шеќерот во прав. Мешајте се додека состојките не се соединат. Потоа ставете го маргаринот врз останатата смеса и оставете да се излади.
  5. Откако смесата ќе се излади, формирајте топчиња и направете ги со кокосово брашно. :lol:
   
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  3.954

  Со фондан од локум, го боиш со прехрамбени бои, за очиња бони топ бомбони, а и имаш готови мали топчиња, цветчиња срциња кои можеш да ги земеш од поголемите маркети. Како основа врз колачето можеш да ставиш топено бело чоколадо или црно па одозгора имај бујна фантазија ;)
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.133
  Допаѓања:
  1.684
  Колачи со ѓумбир

  115гр. шекер
  115гр. путер
  175гр. брашно (пожелно е 30% да биде интегрално)
  2 лажички ѓумбир
  малку млеко (исклучиво по потреба, ако е пресуво тестото)

  Замесете тесто, упорно месете го, додека се соедини.
  Се остава во фрижидер да се стегни, околу 1час.
  Потоа по желба се прават топчиња, или со модли се вадат колачиња.
  Се печат 10-15 мин. во подмачкана тепсија, па се оставаат скроз да се оладат, без да се поместуваат.
  По желба може да се украсат со глазура од шекер.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На CoverGirl10, LivingGlam и Emma89 им се допаѓа ова.
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.535
  Може некој да ми каже некој рецепт за посни колачи?
   
 14. vampirka

  vampirka Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
 15. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  38.816
  Пол:
  Женски
  Слатки

  Веројатно некои 30 минути, можеби и помалку. Вели ќе забележиш по тоа што крајчињата од пандишпанот ќе се одделат од тавата. Инаку за да си сигурна дека е готово користи една чепкалка. Збрцај ја во средината на тестото и извади ја. Доколку е сува чепкалката, значи внатре тестото е веќе печено.Ако не е, тогаш остави го уште неколку минутки.
  Јас за никоја работа немам поима колку време ми треба, од око се печам и правам и така проверувам.
   
 16. delvi

  delvi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски
  А наместо маст нешто друго може или не..од кај да најдам маст :^)
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  538
  ако немаш маст можеш да користиш кристал маргарин ;)
   
 18. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  2.187
  Пол:
  Женски
  Еве и јас ќе ви кажам еден мој рецепт..Верувајте ако пробате нема да ги згрешите слатките,не се кој знае што но се премногу вкусни,изгледаат како бомбици но се уште повкусни од нив :)
  *2 чоколади за готвење
  *450г. бисквити
  *крем бананчиња
  *Густи сок (по ваш вкус)
  *1 кеса шеќер во прав
  *кокос
  -Бисквитите се мелат,потоа во нив се додава шеќерот во прав,бананчињата се сечкаат на ситни парчиња и се додаваат,се додава малку сок (ама сосем малку,скоро на пола филџан),чоколадото се топи на пареа и се додава..На крај сето тоа добро се меша,се топенат рацете во млака вода и се зема по малку од тесто и се прават бомбици потоа се брбелаат во кокос.
  Немој да се чудите ако кога го правите тестото ви изгледа суво,тоа на суво се меси,и не додавајте повеќе сок оти нема да излезат тие слатки кои што треба да се :D
   
 19. mare-k

  mare-k Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  здраво и од мене ...
  еве и јас да ви кажам еден рецепт за колачи
  300гр фондант
  300гр тааналва
  300гр мелени ореви
  Cето ова се замесува и се прават форми како прсти,а во средина се редат урми.потоа се валаат во мелени ореви и се сечат на половина ама накосо и изгледаат како очи.
  Bерувајте превкусни се.....
  поздрав
   
 20. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.277
  Допаѓања:
  1.427
  Славица да не се многу тврди овие колачиња? Јас имам правени слични со мед, и како камчиња испаднаа , па сега барам некои што ќе може да се гризнат :)
   

Сподели ја оваа страница