1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. majaaaaaaa88

    majaaaaaaa88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27

    Маја може ли да ми кажеш дали од странство ја нарачувате или ги има во Скопје??? ЈАс толку шетав, нигде не можам да најдам. И од прилика која цена се??[/quote]

    Има различни модели и цени,зависи кој ти се допаѓа,кај нас ги има во енци-менци, таа што ја сакавме ние ја немаа во таа боја во моментот но ја нарачаа па ја очекуваме да стигне,разгледавме и од Грција и Бугарија тука некаде беа сите со цените единствено што кај нас постојано има некоја акција,на пример со купена количка добиваш корпа наместо за 13000ден., за 2000ден.А и продавачките таму ни кажаа дека акции има почесто. :)
     
  2. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Женски здраво. Сакам да ги прашам поискусните, дали се соодветни летните колички што се со нивоа за лежење за бебиња од 4-5 месеци?
     
  3. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Значи ова со изборот на количката ќе ме полуди! :devil: Таман ќе се заљубам во некоја количка, по 5783929002 пати ќе пуштам видео на youtube како се ракува со количката :inlove: ....и после тоа ќе почнам да читам reviews од други мајки и ќе сфатам дека количката има еден куп мани :@ ....
    Не се ограничуваме финансиски, а повторно незнаме дали ќе го направиме вистинскиот избор!
    Дали некој има искуство со колички од mothercare или пак со bebeconfort и која од нив би ми ја препорачале?
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако се подесува наслонот да, ако не се подесува не е соодветна зошто нема да може да издржи на таа возраст на 90 степени а и не смее. Јас имам летна количка на која наслонот и се спушта скрос и ја искористивме.
     
  5. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    И јас ја гледам таа на maxi cosi mura plus, многу ми се свиѓа, само проблем е што е многу тешка. Во секој случај кај мене има голем лифт и немам воопшто скали, па се надевам ок ке е.
    Ако има некоја мамичка искуство со оваа количка ве молам споделете :)
     
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    еве ја нашата :)
     

    Прикачени фајлови:

    • kolickata.GIF
      kolickata.GIF
      Големина на фајлот:
      59,8 KB
      Прегледи:
      221
  7. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    ние имаме иста и преубава е, посебно ми се допаѓа што и предните и задните тркала се со по 2, голема а лесна за склопување и за носење, ја земавме од пластичарска пред 4месеци, од 6000ден ни ја намалија за 5500 и топло ја препорачувам на сите
     
  8. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Здраво на сите,

    Ве молам за помош...каде во Скопје се продаваат CHIPOLINO модели на колички?
    Ги гледам на нет, ама сакам да ги видам во живо, тогаш ќе знам дали ми се допаѓа стварно или не.

    Ве молам ако знаете каде ги има, пишете...
    Фала, поздравчеее
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
  10. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24

    Супер, фала ти многу, ќе ги посетам. Моделите ми изгледаат на интернет убаво, ама сакам да ги видам/допрам, дали се многу “пластични„ и колку ќе бидат издржливи. Ианку фаворит ми е Streety Plus oд Бебе Конфорт во City Mall ама трио варијантата е прескапа, и само количка е многу скапа уствари. Ќе чекам уште еден месец може ќе ја намалат. Ама за нив знам со сигурност дека се алуминиумски и мнооогу квалитетни, нема ни да крцне. Ама и мноогу пари е :doh:

    Некој друг со дилема за количка? Син ми ќе се роди на почеток на ноември, па имам уште малку време да размислувам. :)
     
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Во локо кроко бев јас и уште кога влегов ми се слоши од мирисот на кинеска роба.

    Види во бебе супер маркет има попусти а и квалитетни се. Еве линк

    http://bebesupermarket.mk/?cat=11
     
  12. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Бев и во Бебесупермаркет, во комшии ми е, карши мојата зграда...ама некако, не ми фати ништо око, незнам ;(
    тоа што ми се допаѓа е огромно, тешко во кг, и зема голем простро склопено....а полесните, чадор систем беа пластични и уште сега раскрцкани целите, некако нестабилни...абе може и јас сум проблем, може многу прибирам, ама битни ми се неколку фактори: да не е повеќе од 10 кг, да не е од пластика, тркалцата да се гумирани, а не пластични, и поширока внатре, зашто сведок сум на луѓе што 2 пати купија количка, зашто првата, од Chicco, во 3-4 месец му беше тесна од страните на детенцето на пример облечено со јакничка и ќебенце околу него. И сакам да има корпа посебно, онаа што е за новороденче па до кај 6 месеци. Транспортерот немора да го има, и посебно ќе го купам, но никаде нема ДУО варијанта само количка и корпа, корпата секогаш иде во ТРИО :(

    Сега ќе видам моделот на Бебе Конфорт колку е во Солун, па со вратено Tax Free колку ќе излезе.
     
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И јас бев цела збркана, едвај се одлучив, затао уживај потполно те разбирам. Јас земав од бебе супер макрет ама гледам ја тргнале од страна, изгледа ги немаат повеќе. Brevi boomerang, 7.5 кила, не се склопува како чадор туку како торба за лап топ :)

    Иначе одкако купив потоа ја видов оваа количка и многу добро изгледа на слика. Повели линк

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

    Исто провери во грако, другарка ми ја користеше со 2 деца и уште и е како нова :)
     
  14. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    First.Impression кој модел на бебеконфорт го гледате? И моите критериуми се слични (освен што не сум заинтересирана за корпа). Мислам дека сите се потешки во бебеконфорт..поз
     
  15. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24

    Ние го сакаме моделот Streety Plus, зашто го имаат мои роднини и ептен е лесен а во исто време стабилен. И јас од прва не сакав корпа ама кога видов колку е практична и по дома низ други соби бебето си спие во неа, како мини креветче ти е што насекаде можеш да си го носиш. А во транспортерот, што ќе го користам само кога го возам во кола, тој можам да го купам и било каков, има од 2000 ден, а супер се, зашто искрено не сакам да го возам во транспортерот, монтиран на количката зашто ептен е како свиткано бебето и треба да мислам поминал еден саат или не. Иако може е ортопедски како што викаат ама затоа не ми треба транспортер во трио варијанта, зашто не планирам да го местам на количката. Едвај бебето ќе го собере а не и ќебенце и подебели алишта, зашто ќе биде зима. Во БебеКонфорт има и такви транспортери што не се ограничени со време и бебето внатре не е свиткано, и тие се околу 10 илјади (скапи :o )

    Еве овде може да ја видиш количката, роднините мои ја купија во април на промоција беше сите 3 дена 28 илјади, но сега е да не речам дупло - 42 илјдаи е ТРИО варијантата, а само количка 23-4 илјади. Значи ептен скапо. Затоа најдов број од продавницата во Солун, ќе се јавам и ќе израчунам со такс фри колку ќе ми излезе, ако и од таму е многу скапо, ќе се откажам од овој модел и ќе барам друг.

    http://www.bebeconfort.com/products/pus ... ideos.aspx
     

    Прикачени фајлови:

    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MaLeCkA-MaLeCkA

    MaLeCkA-MaLeCkA Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Дали имате искуство за овие колички ??
     

    Прикачени фајлови:

  17. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Супер е количкава, ние ја имаме само зелена боја
     
  18. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    И ние ја земавме зелената, супер си е за парите, еднинствено што мене ми пречи се дуплите тркалца кои се малку неудобни кога ја возиш со бебето свртено кон тебе.
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ние кога баравме исто беше проблем да најдеме поголема и поширока знаејќи дека бебушот ќе биде голем. Од тие што ни се свиѓаа и што ни одговараа на џебот како поширока од сите останати модели ни ја посочија Чиполино Оптима. Таа и ја земавме. Основен модел беше 16 000 во Локо Кроко, а во Алф од Прилеп 14 000, и си ја земавме од прилепчаните, со плус 200ден достава. Тежи 11кг, со големи убави тркала кои не пречат во одењето. А од тоа што гледав низ многу продавници, поретко се наоѓаат колички со гумени тркала и амортизери и се поскапи тие модели.

    Што се однесува до транспортерот да споделам мислење и искуство, нас ни го дадоа, затоа купивме само количка, но од оваа дистанца кога веќе го користиме 3 месеци, освен за превоз во кола за ништо друго не ми е практичен. Толку му е тесно на детето внатре, а материјалот од кој ги изработуваат ужасно ја поти и покрај тоа што ставам под нејзе чаршавче. На него пишува дека е до 13кг, но се размислувам поскоро да купам седиште за во кола, вака не бива. А мислам дека има седишта од 0+ па одлучи си дали ти требаат и транспортер и корпа.

    Малце офф топик, миризбата во Локо Кроко е од точаците што се во истата просторија со количките, баш и јас истото го приметив и го прокоментирав :D
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Мешиња, ние сме многу среќниии, си купивме количка. Од Енци Менци, ТРИО варијанта , мнјогу лесна за користење и маневрирање, лесна за носење (8кг) и за нас беше супе цена, 20700 сите три дела. Еве ја да ја видите, се мислевме мечу крем и тегет, и на крај земавме тегет, и на мама и на тато омилената боја :) се надевам ќе му се допаѓа на синко :inlove:
    Заборавив да кажам, и торба следува во комплетот, зимска прекривка и прекривка за дожд.
     

    Прикачени фајлови:

    На okcenzi, gordeana, TIGARCE86 и 4 други им се допаѓа ова.