1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. Nina@Macedonia1

    Nina@Macedonia1 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки , мило ми е што ве најдов, и јас со мојата мака,имам и јас проблеми со дишењето со консултација на двајца лекари открив дека на левата страна воопшто не дишам имам проблеми и често дишам на уста поради тоа често ме боли грлото и често сум настината, ми кажаа дека најдобро е да се направи операционен зафат,сето тоа ќе беше во ред доколку мене не ми беше страв :| Ми дадoа за привремено два спреја за нос едниот се вика Nasonex а другиoт Respibien да ги користам дури не се одлучам што и како ќе правам,едниот доктор ми го предложи Др Стоименов за таквите зафати,незнам дали воопшто да се впуштам во такво нешто или само спрејовите да ги користам :wasntme: ама би требало секогаш да ги користам:sweat::sweat::sweat:....многу ми е страв,ќе може ли некој сега бргу што ќе прави или има правено таков зафат да ми го каже искуството....Ви благодарам многуу...убав вечер на сите....
     
  2. Lila15

    Lila15 Нов член

    Се зачлени на:
    29 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas eve skoro edna godina si idam od eden do drug doktor vo drzavna bolnica i pred dva dena bev ka dr Netkovski koj site go falite,prvo ponasanie 0 i direkto mi rece baraj drug doktor jas nema da te operiram,od neocekuvanjeto na vakvo nesto samo mu rekov vie gi birate li pacientite i izlegov,sega ke vidam i vo vojnaa bolnica sto ke.se sluci ako i tamo ke bide ista pesna sto vikat tokas definitivno nadvor od zemjava ke zavrsim rabota ,ova e moeto iskustvo od nasive doktori vo ORL Netkovski e nikakvec bes ogled deka go falite,jas otidov samo kako pacient preku nikogo i bez mani taka i da me molat kaj nego vise nikako ne.bi dozvolila da me operira on
     
  3. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас не можев да дишам (додуша уште мака мачам со дишењево), имав девијација ми препиша исто само спреј и не се нафати.
    Депримиран е Нетко, веќе не може на раат да си зима мито ко порано. Еден куп ги има вратено така. :D
    Ај да ти предложам јас една фина докторка кај нас, Јасмина Ѓоргиевска на пластика.
    Види и кај нејзе, ако не ти се допадне тогаш во Србија барај чаре.
     
  4. petar.mk

    petar.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Машки
    Штом е за никаде Нетковски, кај кого да се обратам? Фродита дали уште оперира? Фала ви однапред
     
  5. Епа јас

    Епа јас Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Правел некој ринометрија?
     
  6. Ф или П

    Ф или П Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Иако машко на женски форум , ама се надевам нема да ми замерите, сепак и мене кога ми требаше совет и информација само тука ја најдов, па еве сега и јас со мојот фидбек :)
    Пред околу 5 месеци правев риносептопластика во 8ми септември ( стара Воена болница ) кај доктор Добри Стоименов и си поминав одлично. Горе доле да не повторувам веќе кажани работи од други постови, но навистина е така. Сестрите се на располагање 24/7 со едно стискање на копче, чисто е се , и докторите и докторките се супер. Е сега храната не ми беше баш секој ден погодена али тоа не беше страшно.
    Резултатите кои ги барав/сакав/очекував ги добив ( долу ќе ви закачам слики пред и после), др Добри ме ислуша, ми кажа што е реално да се добие и така излезе.
    Не е така болно како што мислев, искрено би го поминал повторно истото искуство...
    Како и да е, стојам на располагање доколку некој од вас има некакви прашања - најубаво би било во ЛП, како не би досаѓале на другите кои сакаат да постават прашање неповрзано на истава тема.
     

    Прикачени фајлови:

    • posle pred.jpg
      posle pred.jpg
      Големина на фајлот:
      122,7 KB
      Прегледи:
      451
    На leona11, dc15, Name и 12 други им се допаѓа ова.
  7. mystic999

    mystic999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Ги бира пациентите од кои има било каква корист. Заштитен е како бела мечка, иако оддамна требаше да лапа суспензија. Штета што не си дознала за ова пред да одиш иако скандалот со митото требало да ти биде доволен показател.
     
  8. mystic999

    mystic999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Супер ти е носето. :)
     
    На Ф или П му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    @Ф или П
    Дали можеш да ни кажеш временски периоди, колку чекаше за разговор со докторот, за колку време ти закажа операција, колку беше во болница, колку треба да помине додека да се вратиш во нормала без да се познава.. ?? И ако не е тајна, колку те чинеше целата постапка?

    Јас имам девијација на едната ноздра предизвикана од алергија. Дишам само 10% на таа страна, и правилно треба да правам операција. Е сега, алергениот извор е сеуште присутен, и страв ми е да не ми испадне за џабе операцијата, пак да ми се направи девијација, или нешто слично, или не би требало?
    Кој имал вакво искуство, или знаење, ве молам нека сподели.
    Фала многу :)
     
    На Ф или П му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ф или П

    Ф или П Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Ќе си извaдиш упaт oд мaтичен зa увo нoс и грлo oнaму кaде ќе oдлучиш, дoктoрoт ќе те прегледa, бидејќи имaш девијaцијa верoјaтнo брзo или oдмa ќе се дoгoвoрите зa термин, јaс чекaв две недели... Лежев 10 денa вo бoлницa, a нoсoт пo 3 иoт месец веќе не ми се менувa дрaстичнo.И се ме чинеше oкoлу 3000 ден ... Збoрувaм aкo си oсигурaн преку рaбoтa или преку твoите. Ти препoрaчувaм дa си прoчитaш искуствa и нa други имaш 62 стрaни и ќе дoбиеш кoмплетнa сликa..
     
  11. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Во меѓувреме некој со искуство од кај др. Никица Атанасова, Воена болница?
     
  12. Lila15

    Lila15 Нов член

    Се зачлени на:
    29 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Pred 10 dena se operirav kaj Dr Stojmenov vo 8 septemvri i sum mnogu zadovolna od celiot personal,mnogu se fini,lubezni i mnogu humani a so disenjeto primetuvam deka vednas ima razlika mnogu lesno si disam a za celosen rezultat na operacijata vikat treba da cekam uste vreme,bidejki ne mie praven devijacijata 100% treba da masiram inaku da potsetam plativ smo 1700 den
     
    На Ф или П и PaLaVa им се допаѓа ова.
  13. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Ми требаа три дена за да ги прочитам сите 1000 и нешто мислења :whew:

    Има веќе 3-4 години одкако ми се јави многу зачестено течење/затнување на носот. На почетокот не обрнував многу внимание, мислејќи дека е настинка или нешто. Но потоа почна секојдневно да се случува, најмногу мака имав и сеуште имам навечер, обавезно се разбудвам во текот на ноќта повеќе од еднаш, поради тоа што мора да дишам на уста.

    Пред 2 години почнав да испитувам, направив снимки на носот, направив алерго тест, направив испитувања за бактерии и незнам уште што не, резултати беа тоа што имам алергија и девијација. Алергијата ја лечам со секојдневно користење на флексоназе но сепак пак имам мака. Се надевам дека со решавањето на девијацијата ке се среди се.

    Никогаш не сум размислувала за естетска корекција на носот, не ми е совршен но немам ни грпка или искривување па да сум размислувала за тоа, но во последните години кога почна се, и горниот дел на носот измеѓу очите од едната страна коската ми е повеќе испакната. Е сега незнам дали со решавањето на девијацијата и тоа ќе се среди или ќе мора и естетски нешто да се превземи.

    На почетокот на темата најмногу фален е докторот Јане, исто така спомнувани се докторките Дубревска и Јанакиевска беше мислам, но од нив има и доста негативни коментари, потоа како што читав се случија некој работи со докторот па беше избркан и после тоа некако немаше многу задоволни, најмногу за него размислував кога почнав да читам. Во последните неколку страни има и задоволни од докторот Добри, влијание кон тоа да размислувам за него имаа најмногу мислењата и искуствата на @Artemission и на @ivi1987. Е сега имам видено пациентка што била кај докторката Никица и имам слушнато пофални зборови за докторката, на форумов некој има прашано неколку пати за докторката но никој нема пишано некакво искуство, па доколку има некој нека сподели, иако веќе 99% сум одлучена за доктор Добри.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Здраво,ме интересира од искуства дали е премногу болен процесот после операцијата?После колку време се враќа функцијата на нормално дишење преку нос? Фала
     
  15. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    ^ Razlistaj nanazad, tie shto se imaat praveno operacija mnogu ubavo imaat objasnato. Imaat kazano koga mu gi vadat tamponite, koga gipsot, koncite, okolu otocite kaj site e razlicno. Za se sho te interesira ke najdish odgovor.
     
    На 8petre8 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rose1111

    rose1111 Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas pravev kaj Dobri vo 8mi septepvri pred skoro 3 godini rinoseptoplastika, i problemite mi pocnaa posle edna godina od operacijata na nosot. Sega imam strasni problemi i beter nemozam da disam, najtragicno e i sto pocnaa i usite da me bolat a site doktori kaj sto bev mi rekoa deka celiot problem mi proizleguva od nosot. Sega na 20ti imam zakazano kaj Jane Netkovski pa ako se nafati za vtora operacija da ja pravi. Inaku imam performacija na nazalniot septum, odnosno Dobri Stoimenov mi ostavil dupka vo sluzokozata na rskavicata-znaci me upropastil do daska. A ako ne se nafati Jane za vtora operacija, imam infomracija deka vo Avstrija bile broj 1 doktori za vakvi rizicni operacii po vtor pat sto se pravele i tamu nemalo utka. Pa da vidime sto ke bide. Najdobronamerno vi preporacuvam ni pod razno da ne pravite vo 8mi Septemvri, bojle nekade nadvor od drzavava, barem postrucni se stranskite doktori nego li nasive.
     
  17. rose1111

    rose1111 Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pisi posle 1 godina na forumov da te vidam togas dali isto lesno ke si dises. :D
     
  18. rose1111

    rose1111 Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    e i jas taka pred 3 godini i sega samo po doktori sum deka Dobri dobra operacija mi napravi, pa sega ke moram vtora da pravam.
     
  19. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Рози, Нетковски каде раноти сега? Ја сакам кај него да правам, имам минимална грпка но бидејќи ми е комплекс од детство сакам да го решам еднаш засекогаш. Имаш ли информации колку се плаќа, колку се чека и дали добро работи? И главна дилема ми е Нетковски или Даскалов бидејќи една другарка правеше кај Даскалов и убав и е носот но многумина и не се задоволни
     
  20. rose1111

    rose1111 Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Netkovski e vo drzavna, jas na 20ti imam zakazano pa da vidam dali ke se nafati za vtora operacija da mi naprai. A kolku se plaka neznam kolku sto gledav na forimov najdov informacija deka e 2000-3000 evra zboram za vtora operacija, a za prva neznam, a neznam ni kolku se ceka ovde pisuvaat deka mnogu se cekalo kaj Netkovski....