1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корито за бебе - совет

Дискусија во 'Бебе' започната од DanielaXyz, 6 октомври 2013.

  1. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Здраво,
    сакам да побарам совет за корито за бањање на бебе.

    Какви се вашите искуства? Примарно е на бебето да не му влага вода во ушите/носот.

    Јас кај што живеам се продаваат само обични корита, како оние на пазар за 200 денара, ама посебно се продаваат и додатоци, како ова на пример:

    Мрежичкава:
    [​IMG]

    Или ова:

    [​IMG]

    А на bebesupermarket веб-сајтот гледам дека има корита на кои директно им се имплементирани таквите додатоци:

    [​IMG]

    Што е подобра опција? Да се земе обично корито со додатоци или од овие понапредниве?

    Освен тоа, на bebesupermarket гледам дека исти корита се со 1000 денари разлика во цена бидејќи едното има гумиран анатомски дел, а другото не пишува од каков материјал му е делот. Што е финтата со тоа?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Ние имаме обично корито. По боја е плаво. Подобро е за разлика од другите корита. Имаме уште едно корито Chicco (ни го даде моја братучетка), ама тоа воопшто не е практично. Ти препорачувам да купиш обично корито.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.660
    Пол:
    Женски

    Ние имавме вакво корито како на првата слика само жолто и без мрежичката, според мене најдобро е обично корито, каков и додаток да има коритото бебето си е бебе неможе само да лежи во коритото, секако ќе мора да го придржувате , тоа кпга ќе порасне , но јас сметам дека тие додатоци се непотребни. Ќерка ми до кај 6 месец ја бањавме во корито потоа во када :)
     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас имам искуство со двете. За дома купивме корито со анатомска поддршка и сталак на Бертони. Од едната страна е со анатомски дел и многу е практично кога е мало бебето, а од другата страна е рамно за седење. Кај моите имаме обично корито и дали јас навикната на ова другото, обичното не ми беше баш практично, требаше да ја држам постојано да не се лизне, а кај ова си има пречник и не може да се лизга.
    Друга позитивна страна кај ова корито е што има постоље и си стоиш и го бањаш бебето, а за обичното треба кичмење. :)
     

    Прикачени фајлови:

  5. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Ние имаме мрежа за кадата, но само поголема е, целото корито го опфаќа. Мислам дека е на Bebeto. Голема работа ми има завршени, сама си го бањам Матеј. Не ми треба помош од никој, а и не ми е страв ни дека ќе му влезе во ушите водичка ни дека ќе ми лизне.
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.540
    Допаѓања:
    95.396
    Пол:
    Женски
    И сестра ми го имаше ова анатомското со метален сталак, супер функционална работа, уште од сега му се радувам кога ќе дојде ред за мене :lol: Воопшто не е непрактично, малото само си уживкаше во него, не ти треба ни придржување нит ништо, баш ко што кажа Маууа многу голема разлика е од него до обична кадичка, истото искуство го имаме и ние :D
     
  7. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас имам нормално корито (не анатомско), ги имам и додатокот анатомски и мрежата. ни едно ни друго не користев, така берат прашина :$
    па и син ми не сакаше да седи во нив.
    и него и мене нај убо ни беше дирек во коритото.
     
  8. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Jas imam kadicka so postolje i si kupiv i anatosko sediste i mrezicka sama si ja banjam od 3 den 2 dena i davav na svekrvata deka bev so carski a od 3 tiot si zemav jas najsigurna e vo moi race :) mrezickata mi pomogna mnogu ne se lizga i nema sansa vo usi da vleze i plus da si kupite flastercinja za pupaceto dur ne padne se lepat i posle banjanje se odlepuvaat da ne vlaga voda vo pupaceto odkako ni padna pupaceto vo anatoskto sediste inaku vo obicna kadicka mislam deka ne bi se snasla a onie koi odat na carski obazeno so postolje kadicka ;) nikoj da ne cekate da vi go banja a zadovlstvoto koga sami si go banjate e nezamenlivo :) :inlove: :*
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Колку се практични овие кадички, и колку време го искористивте овој производ, до која возраст?
    [​IMG]
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Оваа кадичка ми се гледа многу малечка и непрактична. Подлогата може ќе ја искористиш за пресоблекување барем до кај 6 месеци, а за потоа не знам. Мое лично мислење е дека обично корито ќе ти заврши работа за бањањето, а што се однесува до преосблекувањето, и на кревет може тоа да се прави. Само ќе земеш соодветна подлога (чаршавче со мушамка одоздола).
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    сестрами ги бањаше со обично корито малите :) си мислам и јас за такво,изгледаше покомодно и полесно :)
     
  12. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Ние имаме обично корито плаво во форма на риба подарок од кумот
     
  13. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5

    Какво е тоа анатомско седиште? Од кај го зеде, колку чини?
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ние земавме вакво до енци менци, па ќе видиме како ќе се покаже
    [​IMG]
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Си земавме мало коритце,не е лошо :)
     
  16. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Каде во Скопјево има повеќе избор за кадички за бебиња? Каде да одам да погледам, треба деновиве и тоа да купиме. Во Локо кроко немаше многу избор, некоја друга продавница каде има поголем избор па да си видам и да си одлучам на лице место дали анатомска или обична, уште сум во дилема.
     
  17. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Ние си земавме од енци менци околу 600 денари беше го користиме максимално бебуш го обожава, сака да си прета во него. http://www.encimenci.com.mk/proizvod.asp?id=0336624&kat=4&sn2=44 Овде покажува поскапа цена ама во продавницата има од тие без апликации и се поефтини. За каква и да се одлучиш нема да згрешиш и обично коритце ќе ти заврши работа :) .
     
    На Jeny му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nie imame belo obicno koritce dolu na dnoto gumeni reski da ne se lizga bebus i da mu e udobno,obozavame da se banjame
     
  19. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    какво коритце да си земеме дали обично или она со додатоци на кое што може да се стави бебчето и слободно да се бањка, бидејќи трема ме фаќа како ќе го бањам, и не видов тема за транспортер дали добро ќе се искористи или е џабе фрлање пари
     
  20. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си прашам редно време е да земеме коритце некое, но да биде анатомско до кај 1.500 денари на пример без сталажа да биде. Кај има ако некој знае нека ми пише ќе ви бидам многу благодарна. :hug: