Која книга не би ја читале по втор пат?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 20 декември 2011.

 1. dolly.doll

  dolly.doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Калеш Анѓа :x
   
 2. GaY.bOy

  GaY.bOy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  „Странствувањата на Чајлд Харолд“ - Бајрон... Па поглупа, побесмислена, подосадна книга немам видено, а и нема ни да видам СИГУРЕН СУМ! Милиони да ми нудат ни кориците не и ги отворам... :ЅЅЅ
   
 3. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  194
  ана каренина ја прочитав 2 пати ама џабе губев време предолга е,100 години самотија не 2 туку 3 пати ја прочитав :worried:ilent:...рингишпил не би ја читала по 2 пат,папокот на светот,раскажи ми ги соништата,затоа што те љубам,руска зима,некои книги од агата кристи...толку
   
 4. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  1.056
  Чекајќи го Годо !!!


  Умрев читајќи го, бавно умирав, иако е околу 80-90 страни. Повеќе не си го изложувам паметот на таква работа, не, не :shake:
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ivanamk25

  ivanamk25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Краеви и почетоци од Нора Робертс. :x
  Знам дека се работи за вкусови, ама оваа книга ми беше ептен глупа, типична американска приказна.
   
  На honorthyself му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.708
  Допаѓања:
  6.277
  Тајната на шамбала...
  едвај еднаш ја прочитав па не втор пат -.-
   
 7. marija.stoja

  marija.stoja Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Темава се претворила во „ Која книга не би ја прочитале по втор пат“ :D

  Волја за моќ од Фридрих Ниче, концизна книшка за постојано потчитнување ;)
   
 8. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Ниту една книга не би ја читала по втор пат.
   
 9. Elenuskaa

  Elenuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  2.003
  Никогаш повторно не би ја прочитала Камена Шума |(
   
 10. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  29
  Сенка на ветрот - Карлос Руиз Зафон
   
  На honorthyself му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  2.170
  Улавите години и Оливер Твист (филмот Оливер Твист е поинтересен, книгата некако досадна премногу) :D
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.516
  Допаѓања:
  1.851
  Молчи,молчи-немам намера пак да плачам
  Улавите години -по досадна здравје
   
 13. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.256
  Последната Нова година - Николо Аманити
  Вечерва и засекогаш - Нора Робертс
  Краеви и почетоци - Нора Робертс
  Прашање на избор - Нора Робертс
  Италијанскиот секретар - Кејлеб Кар
  Дневникот на Сузана за Николас - Џејмс Патерсон
  Првобитен град - Елмер Леонард

  .. И доста други. Некои од книгиве се толку површни и лошо напишани што не знам дури како некој се согласил да ги издаде. Особено трите горенаведени од Робертс.

  А секако ќе ја прочитам по втор пат Страв од летање - Ерика Јонг. Книгата ме воодушеви, но треба уште доста да се запознаам со психоанализата и егзистенцијализмот за да се решам да ја прочитам повторно.
   
 14. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Книги кои ми се досадни:
  -Оливер Твист
  -Хаклбери Фин
  -Хајди
  -оние од 1 до 4 одд.лектири.
  -Мајчин Споменар-Горјан Петревски.
   
 15. someone2

  someone2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  55
  никоја :)
  не ми е интересно да читам иста книга по два пати :)
   
 16. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  919
  Малиот принц :puke:
   
 17. kitty.lover

  kitty.lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  341
  Не би читала книга по втор пат. Можеби за многу години во иднина да се потсетам на некоја која многу ми се допаднала и ми оставила трага. А доколку се одлучам да прочитам некоја по втор пат, тоа сигурно би бил некој роман со содржина во која сум се пронашла самата себеси.
   
 18. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  825
  Пат околу светот за 80 дена :lol: и Прекрасни коски

  Удав жив !!
   
 19. Anna-Karenin

  Anna-Karenin Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  "Земјата на снегот" - Никогаш повеќе..
   
 20. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.372
  „Сто години самотија“ - Габриел Гарсија Маркес
  :puke: :puke: :puke:
   

Сподели ја оваа страница