1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крајници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од teddygirl, 7 февруари 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.915
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Да, а можеш да имаш и други проблеми.

    Откако знам за себе, имам проблеми со крајниците. Често имам гнојна ангина, проследена со покачена температура. Требаше да ги вадам пред 3 и пол години, ама заради други здравствени проблеми не ги извадив.
     
  2. Sparkyyy

    Sparkyyy Нов член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Почитувани дали досега сте имале искуство со дрГоран Караиванов бидејки имам закажано операција кај него ама ми е некако анонимен ...
     
  3. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    На претходната страна имаш мислење на didush во кое е споменат д-р Горан Караиванов.
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Знам дека несмеам да играм со ладно :!: ииии реков да пробам де малце само сладолед и еве ме сега со лев потечен крајник :^)
     
  5. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Ми требаа итна помош! Со крајниците имам проблем од мала, но сега еве веќе подолго време едвај голтам, имам многу шлаем, и непријатно ми мириса а немам никакви болки.. повеќе пати проверував брис но се беше чисто, бев и кај матичниот лекар и приватно на лекар, но никој нема најдено лек.. незнам што да правам :( Доколку некој имал ваков проблем нека ми пише, затоа што повеќе неможам да издржам со овие гнасни крајници.. Благодарам однапред.
     
  6. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    мене кога ми ги извадија првата цела недела требаше да пиам чај од катрион ( мислам така се вика не ми текина , од онај што горчи ) и несмеев да јадам .. после ми даваа овошни јогурти , супа и таквии работи ..првата недела најтешка беше неможев да зборувам и да голтам
     
  7. linaaaaaaaaaa

    linaaaaaaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    операција на крајници

    во октомври имам закажано операција на крајниците а веке одредено време пушам па би сакала да знам дали може да се открие тоа преку зимањето крв или пак да се види на крајниците нешто такво..пушам 4месеци нередовно баш..ве молам за одговор
     
  8. linaaaaaaaaaa

    linaaaaaaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    во октомври имам закажано операција на крајниците а веке одредено време пушам па би сакала да знам дали може да се открие тоа преку зимањето крв или пак да се види на крајниците нешто такво..пушам 4месеци нередовно баш..ве молам за одговор
     
  9. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Не знам што би можело да се види, ама сепак мислам дека може да познаат дали пушиш дури и по забите. Едно чистење на забен камен и оооооп никотин. Јас не пушам 5 години и сеуште имам наслаги од никотин при вадење на забен камен.
    И кога си пушач потешко оди заздравувањето на раните од операција.
     
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    А дали имаш промени на крајниците, како бели наслаги, оток или слично, или пак крајниците се нормални, а сепак сето ова ти се случува? Можеш да направеш и визуелизација на езофагус (хранопровод-кој го поврзува голтникот со желудникот) со контраст, за евентуално да не се работи за некој дивертикулум или па друга причина која доаѓа од самиот езофагус.
     
  11. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Gi imam site tie problemi sto mi gi nabroi ,naslagite, otocite i dr. :( Sepak fala ti mnogu, ako znaes uste nesto sto bi mi pomognalo, bi mi bilo od koriat :* Izvimi za fontot od mob sum
     
  12. timi-86

    timi-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Поздрав,
    Дали знае некој дали имаат врска забите - седмици и осмици со крајниците? Затоа што десниот крајник ми е зголемен и чудно го осеќам веќе подолго време а на истата страна имам и заб седмица кој што беше во лоша состојба па од двај го спасивме ама ете му помина векот самиот ми се скрши малку време пред да отече крајникот?

    Дали некој имал слично искуство?
     
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Епа ајде и јас да го кажам своето искуство. Пред 4 дена ги извадив сите 3 крајници, вчера ме пуштија сега сум дома. Да, боли но не толку како што викаа, неможело да се издржи незнам што. Ако ептен не се издрѓува ке се напиеш парацетамол сируп и поминува. Боли само кога голташ и тоа е издржливо, исто како кога имаш гнојна ангина (јас веќе се навикнав на таа болка). Е сега малку со јадењето имам проблем незнам што да јадам, само пудинзи, сладолед и пасирана банана јадам жива гладна сум. Ќе помине за недела дена.
     
    На honest girl и sandra.s.t. им се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Што и да имаш за ручек само стави го во блендер, малце бебешка храна ама период е, за две недели ќе можеш се да јадеш :)
     
  15. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Девојки имам закажано операција за во среда на 10ти но ете од онаа недела малку ме болат крајниците и ми течи носот мислев ќе се оправам ама бидејќи веќе никој антибиотик не ми помага пак си е исто незнам што да правам дали ќе ме оперираат ваква :(
     
  16. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    И ете се направив операција и јас ги вадев само двата крајника бидејќи третиот го имам вадено како мала. Ме оперираше Др. Србиновски во штип стварно доктор на место. Денеска си одам дома и одвај чекам не дека нешто ќе се промени бидејќи болката е голема не е толку неиздржлива ама сепак неможам да голтам и плунката си ја плукам одвреме навреме ми толчат парацетамол во чај и поминува по малку ама не е тоа тоа првиот ден после 5 часа од операцијата смеев да пијам чај било каков ама јас си одбрав кантарјон бидејќи сепак тој најдобро помага веднаш др ден можев да пијам млеко супа сок и да јадам течни работи како пудинг итн сега за сега се издржува ќе видиме како ќе биде натаму :)
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Maliot moj navecer se gusi mnogu kasla I pocnuva da povraka. Skoro sekoja vtora vecer sme is to. Grci kako staro pa me interesira dali moze da e vo prasanje 3 krajnik
     
  18. Водолија

    Водолија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Се има ли некој правено операција на крајниците со локална анестезија да ми каже дали боли
     
  19. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Со локална тешко и дека прават сега.. Сега и заб да ти вадат ќе ти закачат тотална, а не пак крајници.
    Мене ме правеа со тотална, многу лошо поминав ама барем не го сетив најлошиот дел од операцијата.
     
  20. Водолија

    Водолија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Mene me pravija so lokalna i na leviot krajnik ne mi fati anestezijata mi stavija 4 inekcii i nisto pa trpav ogromni bolki