1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креветче за бебе - совет?

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 26 ноември 2010.

  1. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Нема шо да те сватиме погрешно, секој има право на збор.
    Иначе секој совет е добредојден, иначе јас уште не сум бремена ама ме интересираат вакви работи.. :$
     
    На irenna и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.386
    Веќе имам пишувано за оваа тема.
    Од мене (y) за монтажните креветчиња.
    Првите 3-4 месеци имавме колевка. ОДличен избор и псоебно практична поради тркалцата, па можевме да ја поместуваме од спална во дневна без проблем. Негативно е само цената.
    Бебето е многу мало за да мрда и да се удри повреди од страните.

    Во моментот кога бебуш ја надрасна сакавме да ја префрлиме во класичното дрвено креветче.
    Во овој момент приметив дека е лош избор за бебе.
    Бев во постојан страв дека ќе си го удри главчето или повреди и покрај заштитниците, кои од друга страна спрелуваат и циркулација на воздух.

    Го набавив монтажното креветче и тоа е најдоброто што ни се случило.
    Има две тркалца, па слободно прекуд ен го носам во дневна каде бебуш си лежи и си играе во него. Бууквално се превртува, фрла лево/десно и немам страв дека ќе се удри или повреди.
    Страна е од прозирна мрежа, па не само што не е оапсно за повреди, туку има постојан протек на воздух и бебуш си гледа околу него.

    Плус при патувања е многу практично и не зафаќа место во багажник.

    Има опција монтажно за новороденчиња, па се дига душекот погоре, а и може да се стави додатна опција за преслекување која покасно се вади.

    ОД мене препорака само за монтажно.
     
    На irenna, Cvekence@, Girl-Rabbit и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Ние купивме монтажно креветче. Јас го делам истото мислење ама на прв поглед ова дрвеното е многу примамливо бидејќи има повеќе опции .Ова го зедовме ние
    https://m.facebook.com/876972512383...1456516015./995727697174875/?type=3&source=42
     
    На *цветче*, Bebulleee и S.Snezana им се допаѓа ова.
  4. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12

    Фала ти за споделено мислење. Можеби си во право не сум размислила баш. Јас сега разгледувам креветче па интересно ми дојде.
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Enni545

    Enni545 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Дали монтажните креветчиња имаат душек или треба да се купува накнадно?
     
  6. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Да треба нахнадно да се купи душек
     
  7. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам сеуште се мислам за какво креветче да земиме за бебчето.. гледав монтажни повеќе сум за нив некако само незнам која е разликата некое модели се подолги како поголеми и се поевтини а некои се пократки и се поскапи тие пократките ми се допаѓаат повеќе сакам такво е сега се мислам дека пократки тие до кога ќе може да се користи, имала некоја искуство?
     
  8. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Jas ne primetiv deka ima i pogolemi nie zodovme na chipolino a montazno ima jatrvami dolgo vreme i spiese malito vo nego do kaj 4 god posle si rodi dr bebe sega toa spie vo nego. Zatoa se odluciv za montazno poprakticno mi izgledase
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    И мене ми изгледаат како попрактични убави ми се, јас видов дека има разлика во бт во оваа продавница гледав и баш ја прашав продавачката незнаеше да кажи разлика што како https://www.facebook.com/MB-Toys-4Kids-1490519321254144/?fref=ts какво е вашето Снежана, од кај го земавте?
     
  10. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    vakvo e od pp nie go zedovme i prodavacot ubavo ni obajsni demek imalo razlika vo stabilnosta i krevetcinata bile standard
     
  11. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Убаво е, со здравје да си го користите. Претпоставувам од Алф Кидс е земено од пп, бевме таму ама некако продавачот како смачено да му беше па мала продавницата а имаат многу избор ме праша какво сакам што имам избрано за да ми покажи оти имале многу а сакав да видам јас немав избрано некое баш и ништо каталог ми даде и рече на фб да видам па сега разгледувам и да одам пак пп.
     
  12. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Fala poubavo da si kupite :) da od tamu go zedovme nas ni pusti na youtub vaka da gi razgledame tie so gi ima i na katalog vejke bevme tamu i mn ne mu ja mislev za dusekot mi bese bitno za nego povejke razgledvavme
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Фала, разгледувам сега па да појдиме и да земиме конечно нема и јас многу да се мислам сега нема ни време :) а за душек од кај земавте?
     
  14. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Od per dormire
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Извини јaс не се рaзбирaм вo oвие рaбoти и првпат рaзгледувaм aкo мoже дa ми пoјaсниш кoгa е бебе гo стaвaш.нa тoa гoрнoтo спрaтче дa гo нaречaм ?a кoгa ке пoтпoрaсне дoлу си спие нa душекoт штo сте гo земале или сум грешкa...?aкo мoже и ценa нa душекoт кoлку се движaт oтприликa
     
  16. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Pa iskreno i jas mn neznam ama od toa so go vidov na montaznite krevetcina gorniot del ima kako dusece i treba na nego da spie a toa e mn meko i tanko i ne me bendisva taka zasto site velat deka treba bebeto da spie na tvrdo zatoa si go zedovme sega duseceto i mislam da go legnam odma na dusekot, dusekot so go zedovme od ednata strana e za novorodence potvrda a drugata strana malce pomeko za potamu. Cenite jas kaj so vidov vo simpo se po 1600, ama so federi ne me bendisa mene i vo dormeo imas 5000 se ama slusam mufla fakale i se odlucov za per dormire i tamu e 5000 nie so popust go zedovme 3700
     
  17. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    На почеток горе спие, за тебе да ти е полесно да го креваш. Моето спиеше на душек нормален и уште спие така. Тоа подлогата од монтажното не ја употребив воопшто.
     
    На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    И уште oвa некoјa искуснс мајка дс спoдели дo кoлку гoдини гo имa кoристенo oвa,тaa продавачката ми рече дo 2 гoд и се мислам штo пoтoa...дaли се дoвoлнo стабилни зa пoгoлеми децa...немoжaм дa се oдлучaм стварно
     
  19. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ajde tie sto ste bile vikendov vo city mall da spodelite sto ima na bebe saem.
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Може ќе ме осудува некој, ама денес купив креветче од саемот во сити мол. И среќна сум многу. Зелено со портокалово е, ќе одговара и за маже и за џенцка. <3
     
    На ssweety, mimidjon, eleni27 и 5 други им се допаѓа ова.