1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.719
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сум многу бела и лесно горам, секогаш првите денови корстам од Докторс со спф 40 http://i1107.photobucket.com/albums/h387/AnnaKarenina2/sun1.jpg, а потоа блек ап со спф 30. Веќе две лета со ваква заштита не горам воопшто . Ова лето си ветив дека ќе дам на припреми прво на базен, а после ќе ги купам тие на Балеа, видов има доста голем избор. :)
     
  2. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Некоја добра крема за лице,комбинирано и доста чувствително лице,цената да е некаде до максимум 500тина денари затоа што воопшто не сум при пари..
     
  3. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Девојки кој од овие два производа е подобар?
    [​IMG]
    или
    [​IMG]

    Иначе не одам на одмор,само на базен одсабајле да пливам,и сакам да поцрнам,незнам дали од ова со 20ка ќе фанам убава боја,а од друга страна 10ка да не ми е малце (пишува дека е за потемнување) :?:

    Не горам јас,среден тен имам,затоа не ни зимам повеќе од 20ка фактор.
     
  4. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225

    И јас слично како тебе, среден тен, лесно потемнувам, и 10ката ми е таман. Ја имам користено и 20ката ама послабо фаќам боја така :)
     
    На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Женски пред некој ден го зедов Еуцеринот за лице тонираната крема со 50ка фактор имам ставено неколку пати и морам да ја пофалам дека е прекрасна се упива одма лицето е свежо не ги затвора порите и мн е лесна јас сум мн задоволна а имам мрсна и проблематича кожа,ја зедов од Зегин 706 денари мислам дека имат мал попуст а воедно и во Зегин ви е најефтина...
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.595
    Допаѓања:
    80.694
    Пол:
    Женски
    Ако имаш многу светол тен, не би препорачала помал фактор од 20-ка. Но, штом не си во таа категорија, тогаш нема да имаш проблем со СПФ 10.
    Јас го имам и го користам секогаш кога треба да излезам во текот на денот и иако е со послаб фактор од тој кој го користам обично, одлично си ја врши работата. :)
     
    На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Јас имам проблем со флеки на кожата од сонцето. Ми се појавуваат најмногу на грбот и воопшто не изгледа убаво
    како крастосано изгледа :doh:
    Немам проблем со изгореници на почеток користам креми со 30 фактор а потоа намалувам. Ама само овие флекиве да не ми се појавуваат воопшто незнам што да правам или не е возможно :doh: некој совет?
     
  8. scorpijagirl

    scorpijagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    39


    Знам како изгледа тоа појди на кожно ќе ти дадат рецепт за една крема која што ќе ти ја направат во аптека мислам дека е околу 300 денари. Мачкај се со неа ќе ти изчезнат ... а за воопшто да не се појавуваат незнам :) позз
     
    На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kalina.ger

    Kalina.ger Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Avene никако :!: Освен ако не сакаш да изгледаш како гејша или дух. Јас се зезнав, не ја повтарајте мојата грешка :) Од друга страна, ако на некој не му смета тоа и сака да ја земе на пола цена, нека ми пише на ПМ :D На тело би одговарала повеќе. Иначе, 50 спф од Кам маркетите е одлична за тело, за лице уште не сум нашла асална.
     
  10. kitty8

    kitty8 Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    имам многу светол тен. што би ми препорачале за да се исончам побрзо а да не изгорам. фала, позз
     
  11. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    I za lice i za telo Avene ,najdobri definitivno ! :) :inlove: iako se poskapi odprilika po 1000-1200 edna krema ,sepak vredat za parite duri i povekje ...
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.924
    Допаѓања:
    103.229
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    Денес ја купив оваа крема за лице со 50 заштитен фактор на Апивита. Со неа одеше подарок маска за лице. Кремата е мат, воопшто не се лепи , јас можам да кажам дека е нешто ко ББ крема :) Не се чудете , ама креми со ув фактор секој ден и по цел ден нанесувам затоа толку многу ги трошам :tmi: :lol:
    Ја земав заедно со кремава 21 евро , и кремава е 50 мл ама ќе трае за цело лето се надевам :D
     
  13. srcence04

    srcence04 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Која е цената на black up производите? :)
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.814
    Допаѓања:
    8.899
    Пол:
    Женски
    Oд 180 до 300 ден се движат цените :)
     
  15. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Девојки, некоја да препорача добро лабело за усни, со заштитен фактор? :?:

    Го користев тоа од Авон, ама некако не сум баш задоволна...
     
  16. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    [​IMG]

    Кремов од Блек Уп со антицелулитен ефект и СПФ 15 го има некоја од вас користено?
     
  17. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Со години уште како мала моите купувале Black up млеко за сончање. И мене тоа млеко ми било секогаш синоним за плажа. Ни едно друго млеко не сум го ни помирисала. Black up е се' што знам. А дури пред две, три години дознав дека е наш производ. :tmi: Најсериозно. Не ме интересирало како помала и не сум ни гледала. Јас имам прилично бел тен ама на сонце со млеково веднаш црнеам. Сите ми зборат леле ти бела, ќе изгориш, ќе поцрвенееш, рак ќе се направиш... А нема врска, прво излегување на сонце, еден ден на плажа, јас сум црна.

    Е сега, проблемот е што јас имам чувствителна кожа и обични млека за тело, купки, спрејови за тело, парфеми и такви слични вештачки, парфимирани креми полни со хемикалии не можам да ставам на кожа зашто веднаш се исфрлам цела во делот на деколтето, мал дел на рамениците, а понекогаш и на лице знае да ми се јави црвенило. Посебно се' тоа се случува летно време кога сите тие модерни креми, масла ќе дојдат во допир со штетново сонце. Муабетот ми е дека минатата година после долги години користење јас добив нус појава од Black up млеково за сончање. Никогаш нема да и' го простам тоа на мојава кожа. Моето омилено млеко, најубавиот мирис, телово не ми го сака. И претпоставував дека може да се случи тоа и беше прашање на време само зашто знам дека кожата не ми поднесува ни обична крема.

    Чаре луѓе? :(

    Мене не ми треба којзнае каква заштита за на сонце. Можам да поминам и со помал фактор, не ми треба ни којзнае каква фирма или којзнае какво дејство што ќе ме направи поцрна итн итн итн. Ми треба млеко кое се покажало добро и кај други со чувствителна кожа. Обично да ви кажам добро ми се покажале бебешките млека, сапуни и општо сите бебешки производи. Земам на Бекутан или на Бубкен најчесто. Па сега размислувам да земам и млеко за сончање што е наменето за дечиња. Зашто сепак за нив сигурно е дека се тестирани на најчувствителна кожа. А млекава за сончање општо не се нешто ефтинки. Нека е и поскапо, ќе ги прежалам парите ама проблемот ми е што ќе купам, ќе лупнам пари па после ако се појави алергијата и од тоа, ништо не правам, ќе треба пак да купувам друго.

    Имал некој ваков проблем, користел ли некој млеко за сончање од бебешкиве фирми, искуства, совет, насока, било што би ми дошло добро зашто навистина не знам што да правам.
     
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас ти препорачувам Еуцерин. Токму затоа што е без мириси, без такви хемии, медицинска козметика, погодно е за чувствителна кожа.
    После бременоста се здобив со алергија на сонце, барав Еуцерин лосион за сончање, баш наменет на кожа склона кон алергии (видов на нивната страна) не најдов баш такво (патем погледни во Зегин, таму ако не најдеш тогаш го нема никаде во Мк), и бидејќи не најдов токму такво земав Еуцерин за деца, со 25 фактор ( а има и со 50) и супер ми се покажа. Ни иритација ни ништо.
    Верувам дека ќе ти одговара.
    Јас го платив лани околу 1000 денари ама трае, ќе ти биде доволно едно пакување.
     

    Прикачени фајлови:

    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  19. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Како за на плажа го користам овој од десно, има години како го користам и сум презадоволна за разлика од Каротен, со Блек апот јас имам лошо искуство и само еднаш го имам купено.
    [​IMG]

    Иначе дали ја има оваа кај нас?
    [​IMG]
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.814
    Допаѓања:
    8.899
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми млеко, или масло за тело, само да не остава премногу мрсни траги со 15 или 20 заштитен фактор и да се фака убава боичка т.е побргу да поцрнам :lol: