1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Mei3

    Mei3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Се ангажиρав деновиве по ρестоρани, гледам цениве се боли глава.....за 50 луѓе 700 евρа.....сега се замислив и јас дали е ова добρа идеја, или поефтино ќе е да изнајмам пρостоρ и со κетеρинг. Бидејќи дома не доаѓа пρедвид.
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Уличката зад Џамбо...нели има тука ресторанчиња....пишува со големи букви и пред него има голем паркинг нема шанси да утнеш.
     
    На Mei3 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iva.89

    iva.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Освен кумот со семејството се дарува ли и старосватот? сум била на неколку крштевки и некои даруваа само кум некои и старосват па збунета сум...и дајте некои предлози за подароци
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да, се дава подарок и на старосват/старосватица, секако не колку на кумот ама треба.
    Јас купив се од Мона, кожни ташни, новчаници за сите. Мислам на споредните новчаници а на кумата и старосватицата ташни.
    Зависи од лугето, електронски рамки за слики, кошула, кравати, парфеми ако им го знаеш вкусот, по некоја убава слика или не знам како се викаа-филиграни може од про агенс, со пеперутка, со знамето македонско (и за успомен ќе им остане).....тоа ми текна.
    На крај пак зависи како ќе си одлучите, на пр.кумата на другарка ми не и купила ништо, односнио на бебето освен алиштата во кои го облекла па и она многу не се трошеше....а јас добив огромен подарок за бебушка затоа и купив.
     
    На t-sweet, TIGARCE86 и iva.89 им се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас кога бев кума (кај 4 деца) добив подарок, како старосватица (кај 2) не. Кога ќе дојде време и јас така планирам...
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    се дава
     
  7. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    А што треба освен облеката, бањарката и свеќите?
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Па подарок за бебето.
     
  9. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Ние покрај облеката за во црква од глава до пети, бањарката, свеќите и тортата, купивме постелнина со јорганче, патичиња адидас и тренерки комплет, хулахопчиња и златни обетки...
     
    На leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  10. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    ^ А тоа што го облекуваш бебето од глава до пети (од боди до јакна) не е подарок? Бидејки нели црквата ти налага да имаш свеќи и бањарка, другото е твое...
     
  11. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Да секако и таа облека останува како подарок, меѓутоа другото беше наша желба спакувано како подарок... Колку што прочитав тие што правеле крштевка,некои мамички нека кажат, покрај облеката за во црква добиваат и подароци. Секако можеби тоа е индивидуално, кој како сака, секој според своите можности.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Плус се докупува.Нам на пр ни купиа златни обетки и џампер.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Site sto gi kanam sakam da mi dojdat. Nesakam nikakov poklon od nikogo. Gi sakam lugeto da bidat so mene.Tie mi se pokloni.
    Stvarno zvuci stradno koga se pisuva sto treba da se pokloni, sto ti poklonile, sto si poklonil...
    Raduvajte se na momomentite pominati so sakanite luge, a ne na partalcinja (denes tocni, utre mali). Na koj mu treba ke si kupi sam. Fala bogu ako imate po kafani da pravite, imate i da si kupite.
    300adeti se izmisluvaat. Ne samo za krstevki, nego i za svadbi. Se nekoj treba na nekomu da mu dade, obicaj bil.:^):@
    Uste i bez stram ni perde se komentira sto mi kupile, sto sum kupila, lutenje, jas poveke odnesov, tie pomalku dadoa....
     
    На ivi1987, elena.mak и Mei3 им се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас сите што ги познавам знам дека купуваат и подарок за бебето а што ќе биде е индивидуално. Мене за двете деца ми купија, јас кога крстев купив, а секако дека не е правило да се купи или не можеш со сила да натераш некој да купи.
    Кога бевме на крштевка кај едни роднини на маж ми, тие буквално на сите гости им дадоа по нешто. Различни места различни обичаи. Сепак сметам дека кој како сака и кој како може постапува.
     
    На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Сите брачни парови коишто се дел од брегалничката епархија, а имаат многудетни семејства, од денес имаат бесплатна крштевка на територијата на целата епархија.

    http://www.sitel.com.mk/besplatni-krshtevki-za-sekoe-mnogudetno-semejstvo-vo-bregalnichkata-eparhija

    Со среќа кон сите мајки што ќе ја искористат оваа поволност :)
     
    На friendy и angelche16 им се допаѓа ова.
  16. Robin25

    Robin25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    138
    Девојки мала помош, набргу ќе крштеваме, и искрено немам никаква идеја покрај облеката, што поклон да купиме за бебулето. Споделете ве молам кој што добил од кумата за крштевка / што е соодветно да се купи, нешто скромно а корисно според мене е најдобро. Искрено не сум многу по традициите и поклонување.. :) Фала многу
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебето?Ние добивме џампер за скокање.Од еднатата тетка столче за хранење од другата тетка летна количка.Ако имаш финансиски можности најдобро нешто такво покрупно.Бар ке и биде од корист на мајката.А да,и златни обетки кумата ни купи.
     
    На Robin25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Robin25

    Robin25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    138
    Фала многу @joy1 ! бебулето ќе наполни една година уште малку. Супер подароци сте добиле, а идејата за летна количка многу ми се свиѓа, ќе ја украдам :D таман и кога спомна се сетив дека има и во дворот каде да го вози, за другото мислам дека веќе си имаат. Поздрав
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Mamicki,ve molam za info,dali se pravat krshtevki vo ponedelnik ili mora da e sabota ili nedela?Se izvinuvam za latinicata
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Прашај во црквата каде сакате да правите.