1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Закажавме во ресторан Маргер. Многу ми се допадна местото, токму такво какво што барав. Фала ти @darcy Ќе пишам како сме поминале.
    Јас искрено не мислев да ја терам крштевкава со сите адети, ама кумовиве т.е кумата ептен и е мерак и сака да си истера сите адети. Јас не мислев да ги дарувам, ниту пак тие да ми купуваат сулудо скапи поклони, ама... сепак ќе им купиме таблет. Што мислите, добар ли е подароков? Со сигурност знам кој и како им се допаѓа, а немаат. Плус, мислам дека е универзален подарок за сите тројца т.е сите ќе може да си го користат.
     
    На darcy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    45.623
    Пол:
    Женски
    @An-na мислам дека супер подарок е таблетот, а и плус дека знаеш дека тоа си сакаат, полн погодок (fingers)

    Ние закажавме во Градина, бевме и ептен ни се допадна со многу зеленило и голема фонтана и недај Боже ако заврне се е покриено.
    Сакав да ве прашам кога е дарувањето на кумовите за крштевка?
    Дали тоа е прави во црква, ресторан или некој друг ден пред денот за крштевка?
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    @Rabbit како ќе си се договорите така ќе оди дарувањето, обично се дарува во ресторанот каде се дава ручекот ама кој како си сака така си прави, ако не ви е битно да видат другите кој што дарува тогаш може и некој ден пред крштевката.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Кај нас во Битола се оди пред крштевката да се канат кумокте и тогаш се даруват а др гости не се даруват
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @An-na пиши искуство како сте поминале ,и јас се мислам таму за првиот роденден и крштевка,нас рано ни е септември ама и мене премногу ми се допаѓа,тенк ју ;)
     
  6. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Nie planirame krstevka za Ilinden,na 2 ri avgust, no neznam dali e vo red deka e praznik, neraboten den.. Zeelba ni e toj den zatoa sto kerkickata ni se vika Ilijana, pa krstevkata da I bide bas na imendenot.
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Обавезно ќе споделам искуство :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    45.623
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема да има никаков проблем што е празник, прашај си за секој случај, иначе многу убаво име имате :)
     
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    I nie planirame za togas na imendenot na mazot mi mislam deka se pravat krstevki plus godinava e vo nedela
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.147
    Пол:
    Женски
    И ние κонечно заκажавме κρштевκа(додеκа се ни се туκа баба и дедо) за 2ρи август. Ќе славиме во ρестоρан,ни се собиρаат повеќе од 70души(10деца),па наρеден месец почнувам со подготовκи.
    Ρоденденот ни е 4дена после κρштевκата,па ќе го пρавиме тогаш,а званично означување ќе имаме само со деца(и ρодители)во игρотеκа на денот на ρоденденот.
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Јас ја закажав крштевката, е сега имам милион прашања. На крштевка ќе бидат моите, свекрва ми и свекор ми, золвата со внука ми, сестра ми и зет ми, кумот и кумата, старосватицата со партнерот.
    После крштевката одиме во ресторан да славиме роденден,таму ќе дојдат уште 20-30 луѓе.
    Кого треба јас дадарувам и кога се дарува, пред црква или во ресторан ? Освен тоа што треба за во црква има ли кумот други обврски?
    Каде печатевте покани за роденден?
    Уф, :sweat: ова како свадба да организирам.
     
  12. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Se e rabota na dogovor, kako se dogovorite taka,se pretera po malku vo poslwdno vreme, sosema si vo pravo, kako svadba da se organizira... kako se dogovorite taka, bitno vam da vi e ubavo.
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.398
    Пол:
    Женски
    Ние во август ке ја крштеваме здравје заедно со роденден ке славиме.Околу 20 души се собират негови,мои и кумови.Доволно е.Ке закажам во црква од таму во кафана и толку.Дома не чекам никого.Свекрва ми напнува прво дома да сум ги пречекала па во црква па во кафана.Сметам непотребно е сетоа тоа и гужва и трошок.Ке ги дарувам само кумовите (ке се договориме околу подарокот заедно со нив) ,старосват немам.
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Ние се уште не сме го одредиле точниот датум, но би сакале некаде септември / октомври да биде, таман веќе ќе седи а и жештините нека поминат. Е сега прашањето ми е се даруваат само кумовите? И некој предлог околу избор на поклон? Навистина е тешко да се избере добар поклон за некој што има се:worried:
     
  15. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Секој си прави различно и како и одговара ние кога го крстивме буцко мој јас сите што беа на ручек ги дарував, а имав околу 20 гости, здравје после само роденден ќе си правиме.
     
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ние сме здравје септември роденден и крштевка заедно ќе имаме 25 гости вкупно,ќе ги дарувам кумовите и старосватовите,најверојатно ќе правиме во сено парк спроти џевахир зградите или во Маргер се двоумам помегу нив,тема ќе ни биде Мики маус тоа знам сигурно :inlove:
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки во недела правиме крштевка. Ми рекоа дека ручекот после крштевката треба да е посен. Ме интересира дали мора сѐ да е посно или не е толкав грев ако има и мрсно на трпезата?
     
  18. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам до петровден е посно до 12јули се пости, меѓутоа покрај посната трпеза можеш да си ставиш и мрсно... Тоа е мое мислење
     
  19. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Петровденските пости се затоа така ти е кажано. Ние правевме на Вечигден ручекот беше мрсен.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Значи не мора да е сѐ посно?