1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Мислам дека прку агенција е малку поскапо.И да знаете дека цените за Албанци од Македонија се пониски од цените за Македонци.(тоа е тоа позитивна дискриминација):D
    Сепак мислам дека центе оваа година се покачени,пошто и лани не беше баш се ефтино.На пример добра соба со кујна блиску до плажа во Бора Бора се движеше од 35 до 45 евра.
    Лежалките во зависност на која плажа си,се движеа од 250 до 400 леќи.
    Ама затоа риба ќе кркате за џабе,вкусни пици и ќе се бањате во прекрасно чисто јонско море.
     
    На Candid му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Дали наоѓате смештај таму или одите преку агенција? И колку се движат цените за двокреветно студио? :)
     
  3. single.ladyyy

    single.ladyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ние кога бевме таму најдовме смештај .. !!!
     
    На mici.i му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    На автобуска најдовте? Колку беше од вечер од човек и дали беше со кујна? И колку креветна? :)
     
  5. single.ladyyy

    single.ladyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Не !! Од вечер имаше од 23 до 25 евра .... Имаше кујна, купатило, и спална ... Собата беше четири креветна... Инаку ние плакавме 23 евра ..:)
     
  6. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Ние плаќавме 25 евра, имавме спална кујна веце и дворче, ама не седевме многу во дворот, убаво беше средено, многу ми се допадна водата преубава и чиста, првата плажа кај што одевме имаше многу гужва ептен значи, да не можеш да се рааскомотиш, незнам како се викаше еве слика од првата плажа
    SAM_5297.JPG мене оваа не ми се допадна плаж ич поради гужвата, значи место немаше да се свртиш. после најдовме друга плажа таа беше многу поубава од првата, немаше толку народ и по комотно беше и водата беше поубава по чиста од првата еве слика и од неа , ксамил убаво место е водата е преубава, ама дефинитивно не е за млади место, нема кај да шетнеш кај да испаднеш. а ние млади сме ни се шетка :P:lol: SAM_5458.JPG
    SAM_5449.JPG
     
    На simoncelicius, Candid и mici.i им се допаѓа ова.
  7. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    34.178
    Пол:
    Женски
    Ние ќе одиме во четврток.
    Се надевам дека убаво ќе си пројдеме.
    После тоа, секако ќе пишам како било:)
    П.С тие што биле досега, каква е плажата Бела Виста? Има ли многу народ на таа плажа или?
     
  8. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ај пишете ми ги турите/крстарењата од Ксамил до други места и цени ако знаете за истите.
    Моја дестинација за одмор годинава :)
     
  9. altina85

    altina85 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    некој да ми каже колку е цената за сместување од човек во обична соба.?дали таму чекаат луѓе кои нудат сместување?Гледав цените на студио се од 25 па нагоре а ми треба најобична соба без кујна за двајца .:)
     
  10. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    За колку саати се стига во Ксамил? :)
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Од граничен премин Богородица до Ксамил се стига за 5-6 саати
     
  12. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    @single.ladyyy каде бевте сместени? може ли некој да ни даде некаков контакт или да објасни каде можеме да најдеме евтино сместување?
     
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Ајде да си ја испразнам душата во врска со Ксамил :lol:
    После долго двоумење одлучивме и заминавме , преку Грција.Патот е одличен и не е до толку лош како што сите велат ,после Игуменица до Ксамил ... навистина патот е тесен и треба добро да се внимава но како што овде читав дека е катастрофалан и никаков не е точно :)
    Патот е околу 5-6 саати во зависност колку ќе се задржите на границите,ние поминавме многу брзо и без никакви проблеми.
    Морам да кажам дека нема никаков знак каде што кажува уште колку км има да означи ривина ограничено возење,граница ... Без навигација да не сте тргнале ако веќе сте решиле да тргнете затоа што баш и нема кој да прашате што ќе ви објасни како и што.

    Ксамил не е како што изгледа на сликите,да не се лажеме и да не паѓаме во несвест без врска ,но секако секој си има различен вкус.
    Едвај најдовме смештај плажата не ни беше баш блиску па моравме со кола :)
    Повеќето од плажите се со ситни камчиња а во водата има трева,но пак ќе кажам зависи каде...
    Водата е чиста и многу топла.
    Има многу ресторани,кафанчиња,сендвичари за брза храна,маркети снабдени од се до се со цени скоро како кај нас,горе долу нешто поскапо или поефтино :)
    Ноќниот живот е катастрофа една голема нула .

    Ксамил не е место за млади брачни парови :lol: за дечко и девојка,за друштво,Ксамил е место само за фамилијарен одмор по можност со помали деца :D

    Нема што да се види,нема каде да се шета ,нема што да се купи ... Се продаваат само работи за на плажа,играчки,разни пластики,пешкири, видов и неколку бутици каде што беше поскапо а тоа што го имаше внатре беше заникаде :D

    Храната им е убава т.е храната која ја нудат е добро зготвена и вечера за двајца од се до се излегува ефтино така да за разлика од друго туристичко место може да се дозволат повеќе работи и да не се замарате да си готвите дома.

    Со луѓето кои имавме комуникација беа добри учтиви ... ретко кој знае англиски но се наоѓа и по некој што разбира :lol: Има многу Македонци ...
    Патот во градот е катастрофален неколку улици се убаво средени т.е асвалтирани другите се со големи дупки и на секој чекор има лежечи полицајци :x На секој чекор се гради ...
    Треба да помине уште многу време за Ксамил да бидеубаво туристичко место
    Внимавајте како возите затоа што луѓето таму ни малку не внимаваат во сообраќајот

    Убаво поминавме но можеше да биде многу поубаво... и покрај се среќна сум што немавме никаков проблем и се помина како што треба ,а и се е искуство а да се вратам во Ксамил на одмор верувам дека такво нешто нема да се случи во блиска иднина :)
     
  14. altina85

    altina85 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  15. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Нема да се согласам дека нема каде да идеш. И самата кажа дека со кола сте биле, сте можеле милион места да прошетате и да видите. Ноќен живот има предобар во Jale кој ви е само 14 км одалечен од ксамил, а пак за плажите, да не збориме. Преубави се

    Сте можеле да отидете до Бутринт, преубав археолошки град

    Јас каде и да идам истражувам, сакам да видам каде што има така да кој сака да оди во Саранда нека си види што каде има
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Секој со своите размислувања нели :) Јас зборев посебно за Ксамил не зборев за околните места :)
     
  17. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    @Viktorijaaa5 не ме разбирај погрешно, сваќам кога си на некое ново место на кое не си била и многу не знаеш да се снајдеш, друг е јазикот и сл.

    И не очекувам сите исти да бидат како мене, ете јас сум таков човек што и кога идам на одмор идам со агенда, сакам да ги прошетам сите плажи, сакам да видам се што имам да видам. Гуглам, барам читам кој каде бил и како е задоволен, читам какви ресторани има, каде е евтино, какви други спортови и авантури има но јас сум јас нели?

    Јас само предложив за други феминки кои можеби сакаат да идат или планираат да си знаат дека имаат и други опции. Секако зошто да не биде и информација за тебе следен пат ако одиш :)
     
    На Sanjichka007 и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
  18. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    http://www.dokaz.mk/super-si-e-albanija-ti-ne-chinish/
    Би се сложила со насловот а се надпврзива на еден текст испратен на офф нет а поврзан со Ксамил.
    Се е до очекувањата,ама мислам дека ако е така лошо како што пишува на офф нет во Ксамил нема да врие од Македонци.
     
  19. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    11.815
    Дали некој има отидено во Саранда/Ксамил со автобус? Ние сакаме да бидеме сместени во Саранда но преку ден да одиме и да ги посетиме фамозните плажи во Ксамил. Тоа што ме интересира е дали има некаков организиран превоз од Саранда до Ксамил, пошто некои ми викаат дека поради тоа што патот не е среден се поминува само со кола а не и со комбе/автобус или било каков друг превоз.
    Збор два и за плажите во Саранда не би било лошо :).
    Благодарам
     
  20. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Destinacija za ova leto definitivno! Odlucivme so deckomi da ideme. I aj neso preku agencija da rezervirame.Gledame na staff agencija na net 28evra studio,za dvajca opremeno se vo vila Daci vo Ksamil.Arno ama aj otvaram.na stranata na agencijata i imaat mapa oni ja gledam vilata se okej,pustam google maps posebno,ja nema nigde vilata a ja dava taa do nea. Se mislevme so da praime kao,i se dogovorivme deka ke ideme so sopstven prevoz i ke barame tamu smestaj,zasto slusame deka bilo poeftino ako otides taka. Planirame negde 22juli da trgneme,posto togas deckomi ima odmor.I da nesakam da ideme saranda poso nesakame noken zivot dosta ni e od skopjevo sakame da odmorime malce.Samo da prasam za hranata dali ima dobri ceni i dali e dobra hranata,marketi nesto dali ima kade sto moze da se kupi nesto pristojno za jadenje.Vi blagodaram na sekoj odgovor i izvinete za dolgiov post. :*