1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Рецептот на Енца е топ за полнети тортили. Јас слично го правам, само додавам уште и грав од конзерва (демек мексиканско нека е јадењето), исто така мевце на скара, обично пилешкото го зачинувам со се и сешто и го ставам така на скара, па го сецкам или го пропржувам на малку зејтин исецкано на коцки.
    Малку сменета верзија на рецептов - додавам на пример место чили - сецкани феферонки (е сега најубаво би било халапењос ама не знам кај да ги набавам), па и нашето феферонче врши работа и бајаги е луто
    И на пример исто така кечапот го мешам со лут буковец и со тој сос ја преливам смесата и секако тука оди и кисела павлака - евентуално измешана со некој зачин, магдонос и слично.

    Стварно е убаво - прсти да излижете! Ставајте сомбрера, мешајте маргарити и арива арива андрррреее!

    Вива ел Мехико! :rock:
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Добро, само мене ли не ми беа убави тортиљите :wasntme: ?
    Многу бајато ми делуваа, пробав една и ги фрлив :(
     
  3. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    DA majka mi go pravi postojanoi jas sum se obidela nekolku pati, gi mackas prven korite so malce maslence toa mora..Mnogu se vkusni korite krckaat..A mozes za uste povkusno koga ke gi izrendas jabolkata i go dodades sekorot ke stavis i edna lazica cimet.I koga ke se ispecat i ke gi posluzis mozies i odzgora da im porskas sheker vo
    prav... mmmmmm ;)
    [mod-kirilica:3i1ykdlp][/mod-kirilica:3i1ykdlp]
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Прво се става брашно, па кога ќе добие златно- жолтеникава боја се додава црвениот пипер затоа што тој е веќе препечен и и бргу гори, а ако изгори е горчлив.
    Совет плус, ако запршката е за манџа, сдк ако манџата е ептен течна за сркање може да го изрендате кромидот, побргу се пржи и не се осеќа во манџата а шансите да го изгорите се мали. :) ( јас запршката со кромид ја правам , а лук додавам по желба )
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    СДП
    може ли некој да ми помогне при подготовката на шпагети?
    или во лп, или тука, сакам сама за ручек да спремам :$
     
  6. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Сакам да прашам...?

    Јас вака ги правам... (што не значи дека е единствен начин :))

    Ставам вода во тенџере, сооднос 1/10 со шпагетите, турам малку сол, и ја оставам да зоврие, без да го покриjам со капакот. Потоа, откако ќе зоврие, ги додавам и шпагетите (ги кршам, колку помали, толку побргу се готови и не се лепат толку) и го намалувам малку шпоретот, за да не почнат многу да се лепат за тенџерето. Ги оставам така 10-ина минути, и притоа постојано мешам, во спротивно ќе се залепат за тенџерето и една за друга. Кога ќе се готови, би требало и водата да почне да се впива малку по малку. Тогаш ги вадиш, и ги истураш во цедалка, да не остане ич вода.
    И на крајот, најслаткото, служиш со додаток по твоја желба. :)))
     
    На zhap4e, Name и crazylady им се допаѓа ова.
  7. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    И за да вкусот биде поубав, во тавче за пржење стави малку зејтин и истроши една кришка ос постар леб ако имаш, откако убаво ке се запржи лебчето , полиј ги шпагетите.
    Е сега ако сакаш уште можеш да направиш и Болоњезе или бешамел прфелив за нив.
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Сакам да прашам...?

    Мене за да не ми се лепат како што велиш ти, ставам во водата и малку зејтин и повеќе сол. И ги оставам, немора да ги мешаш цело време, не се лепат. А тоа малку зависи и од тенџерето какво е
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Се препорачува шпагетите да не се кршат, туку да се стават во тенџерето какви што се (се разбира непокриени) и како што ќе смекнуваат во долниот дел, така ќе си се спуштаат надолу.
     
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ^ ја ги кршам :|
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас не ги кршам, цели си се варат супер кога претходно во водата ќе ставиш сол и зејтин.
     
  12. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    во леќа се става компир? :$
     
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас немам ставено компир, ама можеш да пробаш- јас леќата ја правам со пилешко месо и со морков, така ми е превкусна :)
     
  14. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    и јас немам досега ставено ама читав тука дека ставале женичкиве па ја си реков да пробам и домат ставале :?: тешко мене ај ќе видам со ќе биде а месо не ставам посно е
     
  15. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Здраво девојки :)
    Кажете некој "рецепт" за (неколку) преливи за салата марула ...А имало и некакви со јогурт се правеле :^) ?
    Tnx :)
     
  16. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Прелив- сенф, мајонез, оригано, павлака, бибер,сол-количината сама ја одредуваш во зависност каков вкус преферираш, а за прелив со јогурт не знам.
    Инаку интересна посна салата од марула е- марула, туна , маслинки, посен мајонез, малку оцет., а место туна може да ставиш кубети (ако сакаш посна да биде тогаш кубети со вкус на кечап.)
     
    На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Мајка ми ја прави со домати, морковче и компирче сецкано.
    А со пилешко не сум пробала, а и ја обожавам вака леќата така да не би експериментирала сепак :)
     
  18. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Домаќинки ај кажете ми рецепт како да ги направам тиквичките,
    неколку начини знам дека има ??
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Ако сакаш прженици,стандардно во брашно и јајце,па пржени.Имаш варијација,да ги изрендаш и да ги истискаш од течноста,да им додадеш ситно сецкано кромидче,магдоновче,малце презла и јајца во зависност од количината и да ги правиш топчиња и да ги испржиш.Можеш и сос да направиш,ептен се згодни за мацкање во сосови или едноставно јадење со сенф,павлака и слично.
    Можеш да ја исечеш на пола и да ја издлабиш,па да ја наполниш со сезонски зеленчук и зачини по желба,да се испече убаво и пред крај да ја полиеш со матено јајце и павлака или да изрендаш кашкавал.
     
    На macence85, Phyramide, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Најбрзо и највкусно ми е мусака од тиквички.
    Ти требаат две помали тиквички, сол, три јајца, 300 гр.сирење, малку млеко, китка магдонос, едно чешне лук, масло, сол, бибер, и една павлака.

    Процедурата ја знаете - тиквичките се сечат на тркалца, потенки и се посолуваат и оставаат 20 минути да им излезе вишокот вода.
    Јајцата се матат со сирењето, се додава чаша млеко ( од око ставам, да не е претечно)магдоносот ситно исецкан, лукот исто така, сол, бибер и павлаката. Во тавче, се редат тиквички, фил, тиквички, пак фил, и на крај треба да завршиш со тиквичките. Се пече и прави многу брзо. Можеш одозгора да нарендаш кашкавал за да се спои смесата.
     
    На ttrpovska, Bubbi, 2468 и 6 други им се допаѓа ова.