1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Можете ли да ми кажете рецепта за лахмаџун како да направам дома?Тоа тестото некаде се купува или има рецепта како да се направи?
    Има некој правено?:^)
     
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    http://karmin.tocka.com.mk/56/106033/recept-za-lahmadzun-najvkusnata-turska-pica еве еден рецепт повели
     
  3. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
  4. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    имам дома купено замрзната мешавина од карфиол, брокула и морков. Обично ги јадам малце сварени па оладени и потоа како салата заедно со маслинки и јајце. Некоја идеја со што друго да ги комбинирам, или некој лесен рецепт да ги зготвам?
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Јади ги како прилог со риба, така мене ми е најубаво, а можеш и на тавче со ориз, со печурки
     
  6. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    добар предлог ти дала @slavica999 уште можеш и со пилешко, или било кое печено месо, можеш и супа да направиш, стави ги во вода нека повријаат 5мин, додади малку зејтинче, вегетка, фидe и супер оброк, или пак можеш оваа смеса и да ја изблендираш и да додадеш павлака
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.481
    Пол:
    Женски
    Сакам денес да направам Цезар салата ама да ми каже некоја оној преливот како се прави. Ми спомна некој дека се продавале готови ама сакам домашен да направам ако е лесно.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    И јас си го приготвувам сама, еднаш купивме ама воопшто не ни се допадна, домашниот мене ми е најубав.
    Преливот го правам од око, во зависност о количината - мајонез, ставам неколку чешниња ситно сецкан лук, можеш да додадеш малку сино изрендан пармезан но и не мора - јас не додавам.
    Најбитна состојка според мене е сенфот - на пример, на две лажици мајонез, додавам лажиче мало сенф и веднаш се чувствува разликата во вкусот. Ако сакаш поинтензивен вкус, зголеми ја количината на сенфот. Доколку сакаш поредок прелив, можеш да додадеш и малку вода.
     
    На rainbowec и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го поставам прашањето... се сеќавам на едни солени колачи или не знам како да ги наречам што ги правеше баба ми. Мајка ми ја прашав, не се сеќава на рецептот. Мислам дека се мошне познати и ако се сети некој кои се ќе го замолам да ми го напише рецептот. Тие колачиња беа од замесено солено тесто и се ставаше сусамче внатре. Се ставаа во тостер и се држеа притиснати и тоа беше целата постапка. Јас ги обожавав и дури и ги правев заедно со баба ми, но бев многу мала и секако дека не се сеќавам на рецептот. Помош? :)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се тиеее, фала ти многу. Ќе направам и ќе пишам обавезно. :)
     
  12. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.824
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми каже некој рецепт за пита или колач со јаболко.Но да не се мати со миксер :D
    Нешто поедноставно брзо лесно :$
     
  13. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Драги Феминки да ве прашам не ми е јасна рецеправа за каква кеса за печење се работи ,дали е обична или има некоја посебна :?: http://sezahrana.tumblr.com/post/62327776578/pecen-pileski-stek-bez-maslo
    и како се става вода дали во кесата внатре или од надвор во тавата ?
     
  14. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Станува збор за кеси за печење кои одат во комплет со мала жичка за затворање. Мислам дека ги има во супермаркетите во делот каде се алуминиумските фолии и стреч фолиите. Ако не грешам има на FINO, 4 кеси во тенко картонско паковање.
    Откако месото и зеленчукот ќе ги ставиш во кесата, затвори ја со жичката. Внимавај да оставиш малку простор затоа што во текот на печењето кесата ќе се надуе. И на крај стави ја кесата во тавата во која претходно си турила вода. Водата нека биде врела.
    Иако не знам зошто е потребна водата во тавата.
    Мој предлог е да пробаш без водата. Самото месо и зеленчукот во текот на печењето во кесата ќе си пуштат сокови. Јас некаде при крај на печењето ја засекувам кесата и оставам малку да се запече мевцето и зеленчукот. Само внимавај да не ти истече сокот, убав е за макање ;)
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Сидурно за вакви станува збор. Јас најчесто овие ги користам. Инаку има секаде вакви кеси во секој маркет[​IMG]
     
    На duffi и Samer им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    [​IMG]

    Фино е ќесата за печење, ако не се лажам ги имаше со повеќе видови на зачини. Едно време ептен ги рекламираа по телевизија.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Јас не ставам вода, само ставам коковче или батаци во кесата со зачини и маслиново за да ми ги потенцира вкусовите, затварам со тоа жичлето, на максимум да се загрее, намалувам до 200 и пола саат, 45 минути имам мозок пилешко.
     
    На evangelina.ina, galapce и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Recept za Onion rings ? :?:
     
  19. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Тркалца од кромид (Onion rings)

    1 1/4 сенаменско брашно1 лажиче пециво1 лажиче сол1 јајце1 шолја млеко2 главици кромид, исечени на круговилебни трошки1 шолја корнфлекс (по желба)масло за пржењеВо тенџере за пржење ставете поголемо количество масло да се загрее на средна температура. Во мал сад настрана, измешајте ги брашното, солта и пецивото. Во друг сад настрана помешајте ги јајцето и млекото и смесата претурете ја во брашното. Во просецор измешајте ги лебните трошки и корнфлексот. Тркалцата од кромид натопете ги прво подготвената смеса од брашно и јајцат, а потоа обложете ги во смесата од лебни трошки и корнфлекс. Пржете ги на многу добро загреано масло додека не поруменат од двете страни.

    Многу е важно тенџерето во кое ќе ги пржите тркалцата да не го натрупате со многу тркалца кромид, туку ставете онолку колку што собира тенџерето. Ако ставите многу тркалца кромид, температурата на маслото ќе опадне.

    За оние кои не сакаат да јадат пржено, на истиот начин можат тркалцата кромид да ги испечат. Во тава обложена со хартија за печење, наредете ги тркалцата кромид и печете ги на 200 целзиусови степени додека не поруменат. Оваа варијанта е полесна и подобра.
     
    На joy1 и Minnie 1 им се допаѓа ова.
  20. bella108

    bella108 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам за пандишпан од 9 јајца 6 лажици шекер,6 лажици брашно и малку пециво и какао,Колкав плек треба.инаку кога ке се испече пандишпанот се дели на три дела.