1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Дечки јас никако да ја погодам солта и вагетата во ниедно јадење. Колку вагета и сол ставате во ориз тавче? На 5 мали фулџани ориз колку да ставам?
     
  2. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Изгледа сакаш да ти излезат како лава колач.. за тоа само потребно е на време да ги извадиш од рерна, не ти треба коцка чокочадо. Си има во рецептот колку минути точно треба да се печат..
     
  3. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Прaшaњевo нз дaли е зa тукa,мoдли зa слoдoлед кaј се купувaaт(зa слoдoлед нa стaпче) дoмaшен дa нaпрaвaм
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Вo Џaмбo имaш.
     
    На mariatim му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Не не, не мислам на лава колач. Ама најдов рецепт, фала ти во секој случај! :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Dali zamrznat kvasec po rokot istekuvanjw seuste mozw da se koristi ,imam 3 vo frizider vo mart i e istecen rokot?,i suviot kvasec sto go zemam obicno e kesicka od 7g.pa koga vo receptot se bara 1kvasec kako da go prilagodam sprema dozata,?
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Ти пишува на колку грама брашно оди таа една кесичка. На кесичките од 10 грама пишува дека се за 1кг брашно, овие помалите мислам се за 800 грама, не сум сигурна. Мерев една кесичка од 10 грама и ми излегоа 5 не многу полни мали лажички. Па така мерам и никогаш не сум утнала рецепт. 5 мали лажички, но од оние помалите со долга дршка, што ги даваат со кафе. Ти текнува кои? Малку се помали од стандард.
    Па сега земам големо пакување сув квасец и така си мерам. :)

    Квасец со поминат рок не би користела.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Може да се искористи само може да не втаса тестото многу и да не е премеко (истото се случува со свеж квасец кога по продавниците ко замрзнуваат и одмрзнуваат по неколку пати). Значи се користи, само може малку да се осети дека е бајат.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Де бе за 30 денари квасец ќе користите поминат рок 3 месеци, не зезајте.
    Друго е замрзнат, јас секогаш го замрзнувам, и така си го користам.
    Ама поминат рок, :shake:
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Квaсецoт имa приличнo крaтoк рoк нa трaење. Акo бил рoкoт вo ред кoгa си гo купилa и зaмрзнaлa, слoбoднo мoже дa гo кoристиш aкo не си гo oдмрзнувaлa и зaмрзнувaлa пoвтoрнo. Јaс тaкa прaвaм, oбичнo купувaм 10 кoцки квaсец и ги зaмрзнувaм. Немa шaнси сите вo рoк дa ги искoристaм, бидејќи не месaм секoј ден. Пa еве, ништo немa штo му е пoминaт рoкoт.
     
    На Viktorijaaa5 и bella.s им се допаѓа ова.
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Zamraznat e koga e kupen ,toa mi e prasanjeto dali i po istekot na data se smeta za upotrebliv,logicki da,isto kako i mesoto,taa data e stavena za koristenje ako ne go zamrznuvas.sepak sakav da slusnam kako pravar ostanatite,i ne veruvam deka nekomu mu e za 30 te denari..i pisav deka e zamraznat de..
     
  12. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Можеш слободно да го користиш. Јас многу често, користам квас од замрзивач, со поминат рок. И супер си стасува тестото.
     
    На referentka, bella.s и Annath им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ама и стави го во чаша со малку топла вода, ако се дигне ништо не му е.
    Квасни габички се тоа, единствено што може да се случи е да не ти се дигне тестото.
    Нели ?
     
    На Annath и bella.s им се допаѓа ова.
  14. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ama sega koga ke razmislam porano doma kupuvaa golem kalap svez kvasec pa go delea na pomali i go zamrznuvaa,znaci datata e stavena za svez ako go koristis vaka zamrznat se koristi i po istekot na taa data,inaku ako e nezamrznat muvlosuva vo maliot frizider.jas vcera vidov nekolku kocki mi zaostanale i se zbuniv kako bese od sto obicno kupam i go potrosuvam.fala vi girls na sovetite.:$:)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Купувајте си сув, сто пати е подобар. :) Мене сувиот многу убаво ми мириса, за разлика од свежиот кој ми мириса на кисело. И полесен е за работа, и не се секираш за рок.
    Овој моментално го употребувам, најдобар од сите ми се покажа (по мирисот ги проценувам :D ).

    [​IMG]
     
    На Mishela, Пчела, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    феминки, дали некој од вас знае колку милилитри има во едно од оние мали канчиња со јогурт?
    во рецептот имам запишано едно канче јогурт а дома имам јогурт во големо шише па не знам колку да измерам..
    под итно ми треба информацијава! :(:(:(:(
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @DragonSlayer Малите пакувања јогурт имаат различна тежина од различни производители.
    Најчесто се 180гр. Не знам од кои причини, но не ги мерат во милилитри.
     
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Како да ставам во тегла листови од лозје, за да си имам и за преку зима. Мината година ги оварив и ги заледив-така прочитав на нет, но беше без успех
     
  19. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Повели

    Лозов лист во вино


    Измијте ги и оставете да се исцедат убаво. На секој лист се роси од крупната сол малку, се ставаат по 5 еден врз друг и се виткаат во ролна како за сарми. Точен број за лисјата нема тоа зависи од теглата и секако од нивната големина, убаво настегајте ги во теглата така се до врв виткајќи во ролнички по пет. Ставете две лозови прачки накрсно најгоре (да не ви летаат нагоре) и налејте до врв бело вино. Ви ветувам дека на овај начин ќе имате листови за сармички се до наредната сезона кога стасаат новите лисја, но кај нас често пред време се трошат.

    Еден совет за крај, доколку виното се впие од врвот, слободно отворете ја теглата и долевајте сосема да ги покрие, се чуваат на ладно место.
     
  20. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде пишете ми рецепт за чупавци, некој ако има правено? Ви благодарам