1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумови и имињата

Дискусија во 'Бебе' започната од didush, 9 мај 2012.

  1. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Кумови,родители и имињата

    Јас неможам да сватам кој го измислил ова кумот да дава име?А ако не ми се допаѓа?На мое дете јас и сопругот ми го бирале името,не некој друг.Дефинитивно не би го дозволила ова,ке им кажам убаво и културно дека сакам името сама да го изберам,ако се ок луѓето ке разберат,а ако не се...незнам тогаш што ке биде :^)
     
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Кумови,родители и имињата

    Според мене треба да се договорат двете страни,тука мислам секако на Кумот и Мајката...пред да се породам со керкичката отидовме кај кумот на гости да видиме што како мисли најпрвин он,и кумот ни кажа дека немал некоја посебна желба ни остава на нас да одлучиме или да се договориме заедно со него,ја отсекогаш сум сакала ако имам керка да се вика Матија ама,на никој не му се свиѓаше тоа име сите ми го бојкотираа,така да тоа отпадна....се договоривме да биде Православно име..кумот отвори на интернен календар и кажува имиња кои му се свиѓаат и го кажа името(што сега го носи керка ми)и стварно на сите ни се засвиѓа :inlove:
    Да се надоврзам на претходните постови све све ама многу сум против по дедовци и баби да се крстат децата....или па слично како на пр.дедото Благоја,внучето Благојче :puke:
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Кумови,родители и имињата

    Mermaid90, да нас сега лесно ни е да кажеме лелееее кој го измисли ова. Ама така било порано и така сите правеле, нема љутиш се знаело тоа бил адетот. Удрен ќе те правеле ако дебатираш на таа тема, а не пак да направиш нешто спротивно на адетите.
     
    На Mermaid90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Кумови,родители и имињата

    Па за сестра ми кога се роди кумата рече јас не се мешам вие дајте си име,сега што е право право е,жената не пушти ние да си одлучиме..И јас запнав да се вика сестра ми Михаела и така и ја крстивме,нели најмалиот член во семејството се слуша? :lol: Мислам дека помодерно и подобро е родителите да даваат име на детето..Еве кај нас во зградата пред 1 месец се породи една комшивка и кумот запнал да се вика детето Ивана а родителите сакаа Ева и овеј им рекол нека се вика Ивана оти ќе се навредам ве молам..Значи ги скапал луѓето од молење и ајде го крстија Ивана,а комшивкава не и се кажува збор го мрази тоа име затоа што таа и детето пред да се роди сакаше да се вика Ева и на сите така велеше дека ќе се вика девојчето ама ете кумот ја зафркна :rofl:
     
  5. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Здравје боже кога ќе имам дечиња,сакам јас и сопругот да бидеме тие што ќе си го крстат детето.Нормално дека ќе се консултирам со кумовите за и тие да можат да си кажат свои предлози,па можеби ќе најдеме име кое на сите ќе ни се допаѓа.Почитувам традиција,обичаи и се тоа ама некој да ми го крсти детето со име што не ми се допаѓа нема шанса.Јас ќе го носам во себе, ќе го гледам и ќе се грижам за него цел живот и некој друг да ми го одредува името нема логика
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Ние сами си го биравме името со мм .
    Пример кај братучетка ми се породи пред извесно време со девојче и бев сигурна дека ке и го дадат името на свекрва и . и така бидна :^) Они од секогаш се воделе по она старинските адети . Нивната свадба ги имаше сите адети од пред век и векови не викам дека не е убаво ама пак ... За самото име што е ептен старомодно незнам ... Братучетками дала некој предлог сличен на името на свекрвата АМА НЕ мора да биде така :talk: :talk:
    Јас сум за младите сами си бираат имиња за своите деца сепак они ке им се обракаат секој ден со тоа име :!:
     
  7. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Е, и јас сум кумааа :rofl:
    Има еден тип што порано живееше над нас у зграда, и од кога се преселивме дечкото уште ни остана пријател, повозрасен е од мене, ама многу ме дружеше ко дете, ме пазеше, стално ми купуваше благце едно друго, и така за првото дете, дојде човеков на врата и ми вика, еве мајка ти и татко ти ќе бидат кумови, ама сакам ти да му дадеш име.

    И сега, моиве троа гордички почнаа да се мешаат.. и вака да се викало, така, ама луѓево си беа веќе спремни да си се преселат у странство, и им викам имиште некое наше од тие Митре, Спасе, Благојче, Ѓоре тоа НЕ. :rofl:

    Е, јас го крстив детенцето Давид. Таман у Немачка да не биде чудно. :rofl:
    Еден ден ќе ми биде малиот благодарен шо не сум го крстила Ѓорѓија или Младен, или Кире, па таму ко ќе му го кажуваат името да му звучи ко кокошка пред колење. :^) :rofl:

    Вака поуниверзално, таман, ај и да се селат то е. 8) :rofl: :rofl:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    За име никого нема да прашаме.
    Името е решено од сега но ќе остане тајна до денот на раѓање.
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ние сами си избравме имиња за децата.
    До душа ги прашавме и кумовите, кумата отсечно рече дека сака ние да си одбереме име и дека не сака и нема да се води по правилото дека кумовите го даваат името. Ниту ни сугерираше, ниту пак сакаше да даде предлози, ништо, рече- одберете си и кажете ни како сакате да се вика..
    Кумот пак обратно, тој сакаше да ја крстиме ќерка ми по негов предлог, ама кумата од старт го пресече и не дозволи тој да го направи изборот на името. Истото беше и за син ми.
    Така што децата си имаат имиња кои ни се допаѓаат на нас двајцата и мило ми е поради тоа што имаме современи кумови. :)
     
  10. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Па, јас сеуште се мислам... Јас сум кума и би сакала да го изберам името, а кога ќе дојде до тоа да имам дете, би сакала повторно јас да го изберам... :sweat: Сега, незнам искрено! |(
     
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    кум за кум.мажотми години го немаше видено кумот во една година не венча и ни го крсти малиот. сега ќе се видиме боже здравје кога ќе имаме второ дете. родителите се тие што го гледаат секој ден детето и му се обраќаат на име а не кумовите што ќе ти одберат некое има што не го сакаш и ти треба како што ќе му текне нив да го викаш детето.нас лично никаков проблем не ни напјавија.и тие го делеа моето мислење, што е супер
     
    На kikav и Unique.chick им се допаѓа ова.
  12. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Ние каде што сме кумови пак за првото дете кое беше машко кога дојдоа да бараат име ние им напишавме чинам 13 имиња,и едно си кажаа тие рекоа Антони пиши и пишавме.И после кога ни се јавија,викаат Антони го крстивме.За женското дојдоа да бараат име им пишавме пак 13 имиња и од тие 13 никаде не беше пишано името Андреа.Си заминаа луѓето,онака по фаците што ги видовме задоволни и после се јавуваат на телефон и викаат еј Андреа е крстивме.И тато ваква фаца :o :o им рече со среќа нека ви е.
    И после дома разговаравме и вика јас колку што се сеќавам такво име не пишавме и вистина беше така значи името си го ставииле како што си сакале родителите.

    А што се однесува до нашите имиња,за мене татко ми му рекол да пиши име слично на името од баба ми да не е исто,бидејќи баба ми има многу специфично име.И покрај тоа име се пишале уште неколку имиња.И уште од 100 километри се гледало дека ќе се викам така.Бидејќи тато и баба се слушаат.Мајка ми сакала да се викам Сања ама ништо од тоа.
    Следен случај,за брат ми немавме некоја посебна желба си пиша кумот имиња по негова желба и иде татко ми и вика еве ги имињата ајде да одбериме.Имаше навистина преубави имиња за него.И повторно баба ми се смеша и викат е немат Филип ќе се викат,абе ајде за мене ајде што ми го утанле името и што ме крстиле како што си сакала ти па ајде сега и за брат ми.Епа немат сории.Мајка ми и татко ми се мислеа,и на крајот рекоа Анна-Баннана што ќе одлучит тоа ќе биде.И јас само отсечно кажав името на брат ми.Реков има така да се вика и точка.И така и беше.
    Името им се допадна и на мајка ми и на татко ми,а и на кумот тоа најмногу му се допаѓало така ни кажаа одпосле кога му кажавме како го крстивме. :lol: :lol: :lol:
     
  13. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    гледам зборите за имиња па морамд а ви раскажам како е дојдено до името на братучедка ми стрина ми трудна 2 миесец и чичко ми вика женско е а она да бе ти се знаш на гравчиња ли гаташ и он и вика добро ако биде женско ти на мене ќе ми дадеш 500 евра и име јас да бирам ако не јас на тебе и ти име бирај и така цела бременост не го дознаа и кога се роди она чичко ми и се јави на стрина ми и и рече ќеркати ќе се вика Магдалена и чекам 500 евра
     
  14. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Можеби ќе звучам старински но сепак кумот е затоа за тој да го крсти детето, мислам дека денешниве кумови прашуваат дали родителите имаат некаква желба...затоа шо после тоа доаѓа ние име си имаме ти дојди и крсти го само за во црква да има кој да го држи, кога јас би била кума би прашала дали имаат родителите некоја желба пошто нели тие ќе си го имаат детето дома секој ден цел живот, а и ме интересира ако некој го прочита ова да ми каже кои се обврските на кумот кога се крштева дете.
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па нема некои си посебни обврски, се земаат свеќи за крштевање од црква, се купува облека за бебето која ќе се облече после крштевањето, некој подарок (некои купуваат злато анекои не, или количка или нешто сл. во зависност од можностите), се носи и торта.
     
  16. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Jas prvo stanav kuma pa potoa majka... Koga bev kuma, site clenovi od moeto semejstvo dadoa po eden predlog, jas moite 2 gi pisav prvi i so spisokot vo raka licno kaj majkata :) i taa go gleda spisokot edna-dve sekundi i se :D i vika pvoto ime i nie go sakavme, ama sakavme prvo od kumovite da cueme sto kje predlozat.... :clap: i taka site srekjni i zadovolni
    A mojata vencalna kuma vika ako si imate zelba, toa kje bide, ako nemate odbrano, da mislime nekoj spisok so predlozi... :clap:

    [mod-kirilica:2viuwmdg][/mod-kirilica:2viuwmdg]
     
  17. Lemonade

    Lemonade Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    222
    Иако според мене, мајката :!: е таа која би требало да му даде име на детето, мислам дека се повеќе кумови практикуваат да се консултираат со родителите за името на бебето и тоа ми е и најлогично. Веќе сме 21 век за традиции да се крсти детето по бабата или дедото. Без навреда ама имињата на 99.9% од бабичките и дедовците ни (вклучувајќи ги и моите) се стари и замислете како ќе му биде на самото дете кога ќе порасне. А за таквите кумови што напнуваат тие да им дадат имиња на децата, нека се стават во позиција нив некој да им наметнува нешто.
     
  18. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    мене најглупо ми е тоа шо барем кај нас ( прилеп ) почнаа на пример бебево шо е на пат ако има брат или сестра тоа да му го одреди името ќиви глупости ма да според мене треба кумот
     
  19. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    кај нас во пп едно бебенце го крстиле со две имина
    Бојана Илина :D
    Бојана на таткото (да се знае кој е |( )
    а Илина оти пред Илинден било родено :!:
     
  20. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    и јас во пп знам таков случај ама со машко дете бобан христијан

    бобан (оти така се викал таткото на бебето )
    а христијан оти така сакаала мајката на бебебто а нагалено го викат кики абе смешки