Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

 1. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  193
  Лектири од 5то до 8мо?

  од средно ти се илијада, одисеја, злосторство и казна, божествена комедија (и останатите од тие периоди).. ако ми текне друго ќе пишам :)
  сепак подобро за тебе е да си читаш некоја друга литература, не книги за основно.. не се губење на време, интересни се, добро е понекогаш да се избега од оваа сурова реалност што ни ја носат годините, но мислам дека книгите за 'повозрасни' повеќе би ти прилегале, и можеш повеќе да се пронајдеш.. или ете предлог од мене читај ги деловите на "Дневникот на принцезата".. (нешто како спој помеѓу детството и возрасните) :)
   
 2. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  406
  Лектири од 5то до 8мо?

  така е...Се согласувам.Инаку моја препорака е да ја исчиташ "Галебот Џонатан Ливингстон"-Ричард Бах.Нешто пренајубаво.Веке ја имам исчитано 3 пати и навистина е најубава.Ми дава самодоверба,некако со секое читање дознаваш повеке...Незнам како да опишам,ама вреди да се прочита.

  Поздрав :) Исто така Марта можеш повторно да ја прочиташ.
   
 3. Miracle16

  Miracle16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  20
  Кои лектири се за 3 одд(деветолетка) ?

  Инаку прашувам за сестрами ..таа го изгубила листот на кои и биле напишани кои лектири треба да ги прочита па сега незнаеме кои се лектирите што треба да ги прочита? КОИ СЕ?
   
  На Aleks1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  156
  -белото циганче
  -хајди
  -двојната лота
  -пат околу цветот за 80 дена
  -срце
  -еднорогиот елен
  не ми текнуваат други
   
 5. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  2.440
  -Белото циганче
  -Хајди
  -Срце
  -Еднорогиот елен
  -Робинзон Крусо
  -Втората смена
  -Големи и мали
  -Улавите години
  -Марта
  -Хаклбери Фин
  -Сребрените снегови
  -Бојан
  -Чорбаџи Теодос
  -Сама
  -Повикот на дивината
  -Силјан штркот
  -Раскази
  Засега толку ми текнаа. :)
   
 6. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  637
  Нејм, баш ми е мило што сакаш да читаш книги за во основно. Обично кога ќе се помине основно, сите книги што веќе се прочитале се сметаат за ѓубре! |( Сите професoри ми викаат дека сум презрела за своите години и можеби се во право.. Ја прочитав Пиреј од Петре М. Андреевски наместо Марта.. :fubar: Те поддржувам во ова и еве неколку книги кои можеш да ги прочиташ:
  - Сама - Г. Петрески
  - Марта - Г. Петрески
  - Втората Смена - В. Неделоковски
  - Двојната Лота.
  - Хајди
  има уште многу ама не ми текнуваат..
  позз :*
   
 7. dentelinka

  dentelinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Здраво, луѓе значи утре ја имам поемата ракување од Блаже Конески итно ми е потребна ја имам ја прочитав еднаш, но ништо не запамтив, можеби прашањето не е за тука, но ве молам на многу краток начин раскажете ми ја, ве молам.. за утре ми е се надевам дека ќе ми помогнетее фала онапред .. :)
   
 8. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  617
  Јас ја читав пред две години и не разбрав многу :D Само знам дека беше како авторот разговара со некој за некоја поема (не ми текнува како се викаше), и на крајот се ракуваат :) Така нешто беше :P

  Се надевам помогнав, барем малку
   
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  3.824
  Пол:
  Женски
  Не знам дали се истите, зашто нашава наставничка ни даде посебно лектири, посебно книги за обработка (тука некои посериозни за средно што се), еве ти ги лектирите:
  Бескрајна приказна - Михаил Енде
  Македонска крвава свадба - Војдан Чернодрински
  Силјан штркот
  Повикот на дивината - Џек Лондон
  Раскази - Најтов
  Снеговите на Климентина Евин - Горјан Петрески

  Инаку во контекст на темата, од прво до осмо ми текнува на:
  Доктор Офболи, Мице ;( , 35 Мај, Македонски народни приказни, Песни, Снежана, Пајажината на Климентина, Бела Грива, Златното фенерче на летото, Гоце Делчев, Таро од земјата на планините, Мери Попинс, Итар Пејо, Малиот Принц, Срце, Белото циганче, Робинзон Крусо, Хајди, Црни и жолти, Марта, Бојан, Зоки Поки...
  Прекрасни книги. :)
   
 10. dentelinka

  dentelinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5  фала и тоа малку вреди фала ти :) :) ;)
   
 11. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Девојки на братучетка ми и треба *Бојан*, ја немало во библиотеката на училиштето,а не е зачлената во градската библиотека (на Охрид), а и неможам да ја најдам на интерент...Ако некој ја најде на интернет нека ми даде линк ве молам :wasntme:
   
 12. Towelie

  Towelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  680
  И до ден денес се дешава да седнам и да си ги препрочитам Доктор Офболи и Приказни по телефон. Штета што не можам да ги најдам Карлсон Лета и Пипи Долгиот Чорап. Ако може некој да ми ја линкне Карлсон Лета од нет некаде,би му бил многу благодарен. У контекст на расправата за тоа кој шо треба да чита,понекогаш подобро е да размислуваш како дете отколку како возрасен.
   
 13. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  614
  http://www.sakamknigi.mk/index.php?opti ... &Itemid=72 (тука е кратко раскажана, а цела незнам кај може да ја има)
   
 14. Sara2

  Sara2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Во секоје оделеније има по 6 книги кој се обработуваат. Успеав да ја најдам само работната од шесто оделеније. Ова се лектирите што се обработуваат во шесто одделеније:
  1. Пат околу светот за 80 дена. од Жил Верн
  2. Оливер Твист од Чарлс Дикенс
  3. Големи и мали од Бошко Смаќоски
  4. Улавите години од Бранко Ќопиќ
  5. Избор од македонска и светска поезија за деца - Поетска читанка
  6. Втора смена од Велко Неделковски
   
 15. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  532
  Едни од моите омилени
  -Пат околу светот за 80 дена
  -Мице
  -Хајди
  -Марта
  -Повикот на дивината
  -Приказни по телефон :D
  -Втората смена
  -Двојната лота
  -Пајажината на Климентина
   
 16. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  49
  Споменка
  поменка  Македонски хумористични народни приказни  Фанатастичниот господин лисец  Дворец на опачини
  Белото Циганче
  Робинзон Крусо
  Хајди
  Еднорогиот елен
  Црни и жолти
  Балади
  Втората смена
  Поетска читанка
  Оливер Твист
  Сама
  Пат околу светот за 80 дена
  Легенди и преданија
  Времеплов
  Сребре и јас
  Милосија
  Исти очи
  Галебот Џонатан Ливингстон
  Бојан
  Сребрените снегови
  Снеговите на Климентина Евиин
  Марта
  Хаклбери Фин
  Девојките на Марко
  кристална планета
  Силјан Штркот
  Повикот на дивината
  Автобиографија
  Чорбаџи Теодос
  Судбината на еден Чарли
  Прва љубов
  Островот на скриеното богатство
  Деца
  Бескрајна приказна
   
 17. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  3.583
  Пол:
  Женски
  Ајде ќе се обидам да набројам неколку од лектирите што им ги знам насловите:
  -Зоки Поки
  -Касни Порасни
  -Итар Пејо
  -Маслинови Гранчиња
  -Пајажината на Климентина
  -Доктор Офболи
  -Белата Грива
  -Двојната Лота
  -Гоце Делчев
  -Хајди
  -Хаклбери Фин
  -Оливер Твист
  -Големи и Мали
  -Пат околу светот за 80 дена
  -Девојките на Марко
  -Пинокио
  -Повикот на Дивината
  -Пипи Долгиот Чорап
  -Раскази
  -Робинсон Крузо
  -Марта
  -Бојан
  -Силјан Штркот
  -Улавите Години
  -Таро од земјата на планините
  -Времеплов
  -Глувчето Мице
  -Волшебното Самарче :inlove:
  -Срце
  -Возот в снег
  -20000 милји под морето
   
 18. HeelsLover

  HeelsLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  634
  Пат околу светот за 80 дена
  Оливер Твист - за 6то
  Улавите години - за 6то.
  Таро од земјата на планините - 4то .
  Пајажините на Климентина - 4то. -
  Белата грива - мислам дека е за 4то .
  Втората смена. - 6то
  Легенди и преданија на јужнословенските народи-6то
  Поетска читанка - избор од македонската и светската поезија за деца. -6то
   
 19. stefigirl

  stefigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  110
  Дали може некој да ми даде линк од ВТОРА СМЕНА? не видео туку текст
  Оваа наставничкава од вчера за утре ни ја дава :@

  Ви благодарам многуу!
   
 20. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  Devojkite na marko :P
   

Сподели ја оваа страница