Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

 1. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.786
  Допаѓања:
  2.514
  Пол:
  Женски
  Јас кога бев основно лектирите ги читав секое лето, али не тие што ми се за таа година туку тие што ќе ми се другата година, дека многу сакав да читам и немаше што да се прави тогаш друго и камо сега да ја имам таа желба за читање.
  Инаку омилена книга ми беше Марта, Втората смена и Девојките на Марко :)
   
 2. hristijan01

  hristijan01 Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали некој може да ми каже каде можам да ја најдам лектирата Автобиографија на Григор Прличев
   
 3. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Help за во понеделник ми треба прераскажана лектира Чорбаџи Теодос од Васил Иљовски ако ја има некој раскажано оваа лектира нека ми напише ЛП фала однапрад.
   
 4. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  633
  Неможам да ти ја прераскажам не ми текнува баш се. Но еве ти линк прочитај си тука :) http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... st_16.html
   
 5. dolly.doll

  dolly.doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Досега сите ги прочитав освен Калеш Анѓа ... (стварно беше досадна)
   
 6. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  75
  Не ја прочитав само Робинсон Крусо, не можев да се снајдам, кога ја најдов касно беше и не ја прочитав :) другите досега ги имам прочитано од септември ке видиме :) омилена ми е големи и мали :)
   
 7. Ana.Karenina

  Ana.Karenina Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Феминки кои се лектирите за 8-мо? :) ;)
   
 8. Beaty

  Beaty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  166
  ^
  Силјан штркот-Марко Цепенков
  Чорбаџи Теодос-Васил Иљоски
  Повикот на дивината-Џек Лондон
  Сама-Горјан Петрески
  Ако се сетам ќе допишам уште некоја ;)
   
 9. Lolli

  Lolli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  24
  Мене ми беа овие:
  1. Силјан Штркот- Марко Цепенков
  2. Автобиографија- Григор Прличев
  3. Кристална планета- Томе Арсовски
  4. Повикот на дивината- Џек Лондон
  5. Судбината на еден Чарли- Александар Поповиќ
  6. Бескрајна приказна- Михаел Енде
  7. Чорбаџи Теодос- Васил Иљоски
  8. Прва љубов- Иван С. Тургенов
  Сепак јас би ти препорачала да се рапрашаш кај тебе во школо :) Моите другарки од др школи имаа некои различни лектири ;) (да не читаш за џабе некои :lol: ) За првата, втората и седмата сум сигурна дека во сите школи ги даваат :)
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  3.581
  Пол:
  Женски
  Мислам дека во секое училиште е различно.
  Мене ми беа овие :
  1.Силјан Штркот - Марко Цепенков
  2.Чорбаџи Теодос - Васил Иљоски
  3.Повикот на Дивината - Џек Лондон
  4.Раскази - Николај Хајтов
  5.Црни овци - Избор на домашни и странски автори
  6.Ракување-Блаже Конески
   
 11. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  ај ве молам раскажете ми ја книгата островот со скриеното богатство итно ми треба за задутре!!!! ви благодарам однапред :$
   
  На 26021976 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. j4v19

  j4v19 Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
   
 13. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.495
  Пол:
  Женски
  Ако некоја е во можност, да ми ја прераскаже накратко лектирата `Бојан` во Лп. . Ја нема во ниту една библиотека, а мене ми е за во среда. :angel:
   
 14. swe.ety

  swe.ety Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  Калеш Анѓа

  Ќе може ли некој да ми каже кратка содржина на лектирата Калеш Анѓа?
  Фала однапред :)
   
 15. Freaky.like.me

  Freaky.like.me Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Калеш Анѓа

  Црнооката (Калеш) Анѓа од Стале Попов.
  Приказната на Калеш Анѓа е испреплетена од повеќе мотиви. Оној за близнаците е испреплетен со бунтот на самосвесната македонска мома против потурчувањето, мотивот на среќната брачна љубов е препознатлив за творештвово на Стале Попов, воопшто мотивот на предавството е благородно искористен во приказната за задушената Мариовска буна од 1564 година.

  Ова беше се што успеав да најдам. Позз !! :)
   
  На A.K. му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  дали ја има некој или ја памети Времеплов?? ми треба одговор на неколку прашања од -Низ страниците на лектирита ..
   
 17. Kristinna1

  Kristinna1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  120
  Дали има некој прераскажано лектирата од „Галебот Џонатан Ливингстон’’ ве молам да ми напишите неколку или ако ја имате преку интернет да ми пуштите линк ве молам за во среда ми е <3
   
 18. Xfashion.loverX

  Xfashion.loverX Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Лектира Бојан од Глигор Поповски

  ми треба некоја анализа за лектирата (за сестра ми) но незнам како да и напишам помош :D заплет расплет тоа и која година е лирика епика драма тие Благодарам однапред
   
 19. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.317
  Лектира Бојан од Глигор Поповски

  бојан е една преубава лектира која мене ми остави впечаток и убави сеќавања се до ден денес. нека ја прочита лектирата сестра ти и ќе знае што да напише ;)
   
 20. Xfashion.loverX

  Xfashion.loverX Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Лектира Бојан од Глигор Поповски

  blagodaram :) no za utre i e i ima procitano okolu 100 strani :) jas ja zaboraviv i neznam kako da i pomognam :)
   

Сподели ја оваа страница