Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

 1. Eluvche

  Eluvche Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  5
  Калеш Анѓа

  Калеш Анѓа

  Творештвото на Стале Попов е свртено кон сликање на обичаите и луѓето од мариовскиот крај и е еден од првите современи македонски романсиери, творец на битовиот роман и расказ во нашата литература.
  Во првите векови од Османлиското ропство, во Македонија единствено Мариовците биле слободни селани, заборавени од Турците заради непристапноста на крајот и заради некој ферман. Во 16-от век Турците решаваат да го покорат Мариово, и организираат грабеж на деца за јаничарската воска и тогаш била грабната и убавата Анѓа и однесена во Прилеп во сараите на кадијата. И покрај најпримамливите ветувања за раскошен живот во турските хареми, грабнатата девојка ја брани својата чест и своето име и одбива да се потурчи. Таа сака да ја сочува својата убавина за саканиот човек, но нешто поголемо од љубовта ја прави силна и смела во нејзиното откажување да се потурчи. Тоа е чувството на верска припадност. Напуштањето на верата за неа е напуштање на самата себе и на своите. Тоа и дава сила да издржи до крај.
  Започнува акција за ослободување на Анѓа од нејзиниот сакан Стојан и неговите другари, но и подготовки за вооружена одбрана на Мариово за да продолжат да живеат слободно. Мариовците се бранат од нападите во тврдината Пешта, но предавството си го прави своето и тие биваат покорени.
  По потресната средба на Анѓа со нејзинот брат близнак Ангеле, кого што турците го грабнале на пет годишна возраст, Мариово е повторно слободно со изготвување на нов ферман од везирот по молба од Арслан односно Ангеле.
  Повеста Калеш Анѓа ни ја прикажува црната судбина на македонците за време на Османлиското владеење, но и решеноста на Македонскиот народ да ја брани својата слобода и својата чест. :D
  Mislam deka ova ke vi pomognii :D
   
  На angelche16, yeah, sweet-star и 2 други им се допаѓа ова.
 2. candy202

  candy202 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ЗДРАВО ДЕЧКИ
  сакам да ве замолам ако можете да ми помогнете.
  За во понеделник треба да ја прераскажам Девојките на Марко од Оливера Николова за седмо осмолетка
  ,ја прочитав са летниот распуст но ништо не се сеќавам
  ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ !!!! :$
   
 3. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  151
  Девојките на Марко
  Исти очи
  и Срце ми оставија најyбав впечаток
   
 4. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  Eве нешто тука. Ако ја имаш читано сигурно ќе се присетиш. :)

  http://sakamknigi.mk/index.php?option=c ... &Itemid=59
   
 5. beautiful.butterfly

  beautiful.butterfly Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Девојки итно ми треба раскажана Големи и мали од Бошко Смаќоски.Не е за мене туку за ќерката на една моја братучеда,ама за утре и треба.Ве молам за помош. :wasntme: ;) :)
   
 6. Gorddana

  Gorddana Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  23
  Јас сум 8-мо и некои лектири што ми биле досега сум ги прочитала,ама веке несакам да ги читам (некои) бидејки се навистина лесни или како да ги наречам.Не сум возрасна ниту се правам,читам тинејџерски книги,ама некои потешки,некои поинакви од тие што ги даваат за лектири. :)
   
 7. dealolipop

  dealolipop Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Ја има некаде накратко прераскажано 20 милји под морето ?
  Ја прочитав ама тешко ми оди прераскажување :worried:
   
 8. stefiy

  stefiy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  68
  Лектира Бојан од Глигор Поповски

  Ние работиме во Низ страниците на лектирата и таму се бара состав со наслов Соочувајќи се со тешкотиите Бојан го учи животот може некоја помош барем да ми кажете како да почнам

  Има и друга тема а тоа е Замислено интервју со Бојан
  ако можете ок ако пак во ред
  ФАЛА ОДНАПРЕДД
   
 9. flower25

  flower25 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 10. girl.9

  girl.9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.690
  Допаѓања:
  475
  Ај некој ако ја има прочитано Повикот на дивината ако сака да ми ја прераскажи во ЛП
   
 11. l0vE...-love

  l0vE...-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  127
  jас ја прочитав убава но да тешка е за раскажување на некој и на двете да ни помогне :wasntme:
   
 12. the-girl1

  the-girl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.296
  Допаѓања:
  656
  Стварно,може некој и мене да ми помогне?Или овде или во лп. :)
   
 13. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, може ли некојa да ми даде кратка содржина од лектирата „Милосија" од Ката Мисиркова Руменова? Благодарам однапред :)
   
 14. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Ја има некој прочитано Сребрените Снегови? :| Јас ја немам,но сите велат дека лектирата е мн досадна :?: Ако некој ја има прочитано може ако не му е тешко да ми каже за што се раскажува во неа? :$
   
 15. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  352
  Мене ми беше предосадна. Се работи за учителка која доаѓа во едно село и сака да отвори училиште и да ги учи децата. Но, жителите на селото не се согласуваат со ова, па таа некако го отвора училиштето, па не доаѓаат учениците кај неа... редица досадни настани.
  Толку се сеќавам на лектирата :D
   
 16. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.123
  Двојната Лота :inlove:.
  Сите лектири ги читав секогаш. Така барем беше до втора средно. Потоа не, потоа селектирав.
   
 17. ivana-red

  ivana-red Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  лугеее може да ми најдете линк од лектирана Дворец на опачини и треба на сестрами за во школо за утре им ја дала наставничката а таа уште ја нема прераскажаноо !!! фала однапред
   
  На Nikolince69 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  јас ја имам, и да, на почеток е малце досадна, ама после интересна станува.. барем мене ми беше интересна :D

  инаку сакам да прашам, наставникот по македонски не ни даде работна за лектири за осмо, а на гугл не најдов, па ако може некој да ми каже кои се лектири за 8мо ??
  сега ги имам Силјан Штркот и Чорбаџи Теодос, ама Силјан Штркот е 40 страни и не сум сигурна дали ќе ни биди, нема многу прашања кои може да се постават за неа :?: Повикот на Дивината ја имам прочитано, и за неа сум прилично сигурна дека ќе ја има, ама за други незнам..
  И сакам да прашам, Печалбари е за 8мо или за средно ??
   
 19. eliesaab

  eliesaab Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  1.878
  Пол:
  Женски
  Некој кој ја прочитал Двојната Лота тука или во ЛП да ми прати за КРАТКА СОДРЖИНА,бидејќи и треба на сестра ми :geek:
  :!: (доволна е една мала страница од тетратка) :*
   
 20. LittlePinky

  LittlePinky Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.242
  Допаѓања:
  2.998
  Пол:
  Женски
  Итно ! Итно ! Итно ! :D

  Дали ја има " Втора смена " од Велко Неделковски на интернет???

  Или пак некој ако ја има сега брзо читано во ЛП да ми раскажи на кратко за што се работи :geek:
   

Сподели ја оваа страница