Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

 1. Baroness

  Baroness Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  44
  Не сакам да бидам арогантна,ама морам.
  До толку не можете да прочитате една проста лектира и накратко да ја раскажете?
  Што има тука тешко,не ми е јасно,просветлете ме?!
  Ако ви е ова тешко па не знам што ке правите кога ке треба да раскажувате за дела кога ке ги учите во средно,на пр. како „Цар Едип“-Софокле,„Галебот Џонатан Ливингстон“-Ричард Бах....?!
   
  На Lella и QueenElena им се допаѓа ова.
 2. LittlePinky

  LittlePinky Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.241
  Допаѓања:
  2.997
  Пол:
  Женски
  Aко ова важи за мене, немаше да барам помош доколку лектирата не ми беше за овој понеделник што иди а јас сум прва смена на училиште а, мајка ми ми кажа дека утре библиотеката не работела.. прво информирај се за што се работи па после повели кажи.. |(
   
 3. Baroness

  Baroness Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  44
  Не важи ова само за тебе туку за сите.
  Инаку лектири не ги кажуваат од денес за утре,така да си имала време да ја земеш од библиотека и да ја прочиташ.
   
 4. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Eve od mene:
  _Девојчето со две имиња
  -Гоце Делчев
  -Хајди
  -Бела грива
  -Таро од земјата на планините
   
 5. linked123

  linked123 Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Лектира Бојан од Глигор Поповски

  Zdravo, Ke mi treba za utre ( ako mozhe ) da mi ja preraskazhe nekoj glava 8 od lektirata BOJAN ! Blagodaram odnapred!
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  1.458
  Ќе сака некој да ми ја раскаже лектирата Рибарот Климе?
  Во лп може ;)
   
 7. LoStedLOvee

  LoStedLOvee Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2013
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  4
  може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(
   
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  8.451
  Пол:
  Женски
  ИСТО :D
  Ако има некој таков во лп ќе ја работиме на крајот на месецот :(
   
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  8.451
  Пол:
  Женски
  Еве дојде крајот во понеделник ја работам ве молам некој во лп нека ми ја прераскаже ќе бидам премногу благодарна :worried:
   
 10. AquaBlue

  AquaBlue Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  566
  Ние ќе ја работиме некаде средината Ноември |-)
  Ако сака некоја од брат ми што има пишувано глупости, инаку јас ја немам прераскажано.
  И не сакам да препишувам од брат ми :!:
   
 11. Zule2000

  Zule2000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  6
  еејј итно ми треба кратка содржина за времеплов ве молам најмногу..ве сакаам
   
 12. bube27

  bube27 Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  najdov nesto na net se razbiram deka ke ti pomogne bidejki i mene mi trebase za utre iam domasna :( da napisam kratka sodrzina eve so najdov:
  Девојките на Марко е приказна која ја започнува едно мало детенце по име Славе. Тој има двајца браќа - Марко и Диме. Марко е најстариот брат и служи во војска. Славе кажува дека Марко ќе дојде на отсуство од војската. Во меѓувреме разговара со брат му, Диме, кој му кажува дека отсуството од војска е најважно, бидејќи треба да се знаат начини да се насмеат девојките... Славе е ужасно збунет и воопшто не знае што да направи...

  Но, има идеја!

  За да не го измачуваат девојките на Марко, тој прави план. План поврзан со Славе. План во којшто Марко ќе го научи сè што знае. Пукање, лазење и слично. Славе е свесен дека тој план ќе биде само за него и Марко, но сепак сака да го поштеди од маките.

  Поминува време и Марко доаѓа. Славе му го кажува својот план и Марко се согласува. Но, Марко е скаран со својата девојка Роска, и сака да ја врати, па го моли Диме да ја најде и да ја донесе кај него. Таа му се јавува и му простува за тоа што ѝ го направил и тие се смируваат.

  Но ете друг проблем на видикот, како Марко ќе му објасни на Славе дека Роска му е поважна? Не, не смее така да направи. Славе го чекал само него...

  Дали ќе успее да му објасни? Како ли Славе ќе го прифати тоа? Дали ќе му прости, или пак ќе почнува да навлегува во светот на возрасните? Оној свет со подотворена врата кој толку го мачи...

  Тоа можете да го проверите со читање на оваа прекрасна книга, токму наменета за деца од 7 одделение, кои, верувам се плашат од тој свет, како и Славе!
   
 13. doutzen

  doutzen Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  153
  е абе ај да и помогнеме на сестричками
  има лектира бојан
  треба да напише омилена случка за бојан
  ај ако не ве мрзи малце раскажете некоја ако памтите утре писмена има
  фала ви однапред
   
 14. MissMary

  MissMary Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  19
  Ќе може ли некој да ми ја раскаже лектирата Сребрените снегови од Живко Чинго барем на кратко.Во ЛП може :( :*
   
 15. sweetie.girl

  sweetie.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  75
  може ли некој да ми напише карактеристики за Анѓа од „Калеш Анѓа“ ??
  ве молам за утре ми треба :(
   
 16. Mr.Nikola

  Mr.Nikola Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ако може некој да ми даде раскази од николај хајтов раскажана цела или барем само првиот дел ИСПИТ
  ФАЛА ОДНАПРЕД
   
 17. funsunn

  funsunn Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  6
  Може некој да ми расакаже еден настан од улавите години? и ликовите да ми ги каже :)
   
 18. In-love

  In-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  38
  ^ Раскази- Никола Хајтов
  Сердарот
  Сама и не памтам-Ц
   
 19. sunygirl

  sunygirl Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  8
  Ке може некој да ми ја прераскаже лектирата повикот на дивината за утре ми е блогодарам однапред :)
   
 20. tweety-tweety

  tweety-tweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  535
  Допаѓања:
  404
  Пол:
  Женски
  Леле ве молам некој нека ми помогне да ја раскажам УЛАВИТЕ ГОДИНИ .. ВЕ МОЛАМ :$ :$ :$
   

Сподели ја оваа страница