1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за ешерихија коли и други штетни бактерии

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Serafima, 29 октомври 2010.

  1. vesnamwa

    vesnamwa Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    јас имам ешерихија коли пак ја добив :(.........Ме чеша,болно мокрам ,ме пецка ,и дури при односи ме боли како изгребана да сум ,,,,,,,,незнам дали е ова од бактеријава или пак можно е и кандида да имам пошо гледам симптомите и за кандида се слични .........дали на некоја што има ешерихија има вакви симптоми????
     
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Сум имала ешерихија коли во уринарен трак и тие ми беа симптомите. Вагинално немав, па не можам да кажам дали е тоа или кандида. Најдобро да направиш урино култура и вагинални брисеви, зошто е.коли воопшто не е бактерија што треба да се занемари. Страшно ги оштетува бубрезите и е толку досадна и упорна...
    Инаку, мене докторката ми даде неколку совети за превенција. Да внимаваш какво месо јадеш и овошјето и зеленчукот темелно да ги миеш. Да не јадеш многу благо и кисело. Интимата да не се мие со гелови за туширање и слично ( најдобро само со вода, евентуално бебешки сапун). Да се прават промивки со чај од камилица. По незаштитен однос ( без кондом) веднаш да мокриш ( за евентуалните бактерии да не навлезат во уринарниот трак) иако имаш односи со постојан партнер.
    Да се вратам уште еднаш на конкретното прашање, направи си веднаш уринокултура и брисеви за да ја разрешиш дилемата и да почнеш да се лекуваш соодветно. Поздрав
     
    На bybeDkid и vesnamwa им се допаѓа ова.
  3. vesnamwa

    vesnamwa Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    бев направив уринокултура имам ешерихија коли над 300000 и докторот ми даде антибиотици цитерал и нифуран нз како се викаше истовремено да ги пијам и витамин ц б комплекс брусница ми рече да пијам многу .по неколку дена ме фати вирусот ко за баксуз и престанав со терапијата 2 дена па коа ми замина вирусот продолжив само со нифуранот и тоа витамин ц и б комплекс и чаеви. ама еве ме чеша ,пецка ,ме боли при односи како изгребана да сум...па си реков да не има и нешто плус како кандидата пошто слични се симптомите.........ке направам сега само вагинални брисеви,иако мислам дека од ешерихијава ми е вака............ми рекоа со сода да пробам ама откако ставив почна да ме пржи незнам зошто и одма се измив.............па сега пробувам со семки од диња чај
     
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Мнооогу е досадна, ама биди упорна и пиј ја терапијата до крај. Јас ја откачив со некој чај од тревкар со 14 билки. Ако дознаам кои билки беа, ќе ти пишам. Еве 5 години не ми се повтори.
    Инаку, и мене ме фати вирусот пред една недела и од тогаш почна да имам секрет и чешање, што значи може од тоа да ти е инфекцијата.
     
    На thalia zapata и vesnamwa им се допаѓа ова.
  5. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам ешерихија коли. Во цервикс и вагина. По досадна бактерија не постои. И сестрами ја имаше пред некоја година, па ви препорачувам ЧАЈ ОД ДИВО ОРИГАНО. Ја има во зегин 200 денари е. Многу помага а и не само за таа и многу други бактерии, прочистување на организмот, настинки. Прочитајте инфо на интернет. Поздрав
     
    На TrinityNeo, Alisa22, thalia zapata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Animef

    Animef Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Ја имав долго бактеријата и испив многу антибиотици. Но 100% ми ја излечи чајот Solubitrat. Германски е, го набавив едвај, но навистина помага. Од билки е, природен.. Лечи и ентерокока..
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Многу е ефикасно против ешерихијата. Јас имав секој месец, а еве сега ја излечив и не ми се појавила пак. И најважно е подигање на имунитетот aloevera_borovnica.jpg
     
    На mammamia и joy1 им се допаѓа ова.
  8. Mimi1903

    Mimi1903 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам ешерихија коли и плодни денови ми се моментално ми се случува нешто многу чудно со белото прање, многу се згусти и има доста непријатен мирис, дали е можно од бактеријата?
     
  9. peperutkaaa2

    peperutkaaa2 Нов член

    Се зачлени на:
    24 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0


    здраво :) ешерихија коли имам повеке од 4 години и ми се активира еднаш годишно 1 000 000 ....пробав се лани зимото завршив и на инфузии и оддввај се излечи..пробв се и сешто и природни лекови и чаеви и се можно од ништо не поминува храна јадам доста здраво не јадам благо и супер имунитет ...страшни проблеми имам со бактеријава оти по 1 година истиов период секогаш се активира кон крајов на летово...не верувам на интернет само на доктори ама веке толку сум очајна што решив да прочитам се од тука и веднаш отидов во аптека да прашам за дали мошам да го нарачам овој лек....мозе и стасува за 1-3 дена од србија но ми рекоа дека мора да се консутирам со доктор за дозата...бидејки сум скептик сакам да ве прашам дали може поделатно да ми обајсните за овој лек ..дали е многу тежок ,опасен и дали вие сами на свја рака си го купивте бидејки како што читам на интернет има доста лоши ефекти...имено го пронајдов и ова што дополнително ме утеши...

    However, some strains of E. coli, called extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) E. coli, are resistant to most antibiotic treatments.

    There are now only a few classes of oral antibiotics that remain effective at treating UTIs from ESBL E. coli, such as fosfomycin (Monural) and nitrofurantoin (Macrobid).

    ве молам дали може да ми објасните по детално бидејки сум исплашена...
     
  10. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти препорачам чај од Диво Оригано.. Никако неможев да исчистам ("Е.коли, стрептокока, ентерокока) само овој чај ми помогна и после негово пиење не се врати.. Овие бактерии се цревни.. Треба многу внимавање и на хигиената
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. peperutkaaa2

    peperutkaaa2 Нов член

    Се зачлени на:
    24 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ne jas ja imam vo urinata..na drugo mesto ne ja pokazhuva...vo crevata e normalno da ja imash e koli kolku shto ja znam..inache imam pieno maslo od divo origano i ne mi pomogna...ke gi probam ushte srpskiov lek shto ste go spomnale...mislev deka nikogash nema da se zamaram so bakterijava ama po 1 godina za zhal povtorno se javi...
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.708
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Лек некој за Стрептокока??
     
  13. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Јас ја имав и во урина. И вагина и цервикс.. Само со ова ја излечив.. Да, помага и маслото но за да има ефект се користи и чајот заедно..
     
  14. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки



    ahahaha mislev deka jas sum go napishala ovoj tekst istoto kako i tebe se probav i jas go kupiv ovoj lek go ima vo MK sega e nov mi go prepisha se vika UROFOS 3g vo makedonija...i go ispiv minatata nedela 2 kesichki momeentalno mi pomina i po 1nedela evee mocham PAK ME BOLI mi se ide da poludam veke na nervna baza ova so esherihijava...imam i jas napishano tuka vo grupava veke neznam so da napravam...imam ispieno site videno na antibitoici bukvalno se otruv od lekovi, infuzii neznam shto da pravam...sakam da prasham dali vo skopje bi preporachale nekoja labaratorija za ispituvanje malku po detalno ? koj vid na esherihija ? nekoj doktor shto stvarno znae oti stvarno nemozham veke...pochna i na psiha da mi deluva...celo vreme sum pod stres da ne mi se pojavi pak i konstatno me boli koga uriniram...za seks da ne pravime muabet nejkam da slushnam a kamo li pak da imam , na rabota nemozham na raat da si otidam.... arno so sum sega bez rabota period .... :@ :'( mi se plache....kazhujte nekoj doktor jak so stvarno znae...mene mi preporachaa chaj od bilki da mi napravat od bilna apteka i da go pijam 3 meseci ...no neznam dali toa ke bide chareto...:'( bidejki uvin chaj se otepav od pienje i od brusnica i se...pomosh!
     
  15. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Земи го чајот од Билна аптека, мене многу ми помогна. Исто така, ампули од брусница од super diet ( ги има Зегин) кај мене се покажаа многу ефикасни. Малце се скапи, 1200 ден е целата терапија, ама за мене се незаменливи.
    Исто така, разлистај по интернет за алкална храна. Значи никако не смееш да јадеш благо, кисело (освен лимон), термички преработена храна, какао и кафе. Има доста табели на интернет, ќе видиш.

    Јас на овој начин 2 пати ја решив без антибиотик.

    Само да напоменам дека ампулите од брусница и чајот не се пијат во исто време, поради различната пх вредност.
     
  16. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Дечки ве молам за мислење или ваше искиство. Више една година имам ешерихија ама само вагинално, незнам која терапија ми е по ред, се убив од антибиотоци пиење и јас и ММ, партал ми е желидникот. Сега сум со вагиналети ФЛАЖИЛ. Во урина ја исчистив со амтобиотици и многу течности ама вагинално никако неможам.... искуство некој дали има да сподели? Ви благодарам однапред
     
  17. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Прво и сопругот редовно на преглед. Барем во периодот на лечење исклучиво заштитени односи со кондом. Работи на подигање на имунитетот со природни суплементи ( цеден микс од цвекло, морков, јаболко и лимон, мед и семе од коприва, витамин Ц, диво оригано и слично). Обавезно пиј пробиотик и додека примаш атибиотик, а и после тоа. И најтешкиот дел, ама според мене многу ефикасен- барем извесен период исклучиво на алкална исхрана. Односно тотално исклучување на се што прави киселост во организмот. Можеш да најдеш на интернет доста за неа.
     
  18. Nanooo

    Nanooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Eserihija koli i vaginalno na bris i vo mokraca vekje 9 meseci me maci antibiotici 3 dozi mesecno lek so vino i luk no gjabe niso ne pomaga. Kazete nekoj lek so se poe 2 3 pati i da ja snema poso veke mn oslabev posto nemoem.ni da jadam i da pijam samo vo wc sedam ..ve molam za iten sovet
     
  19. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Досадна сум може со советов, го имам пишано и еден коментар погоре. Микс чај од билна аптека и обавезна промена на исхраната. Само алкална и неутрална храна. Кисело, квасец, салами, шекер НИКАКО. Имаш на интернет доста табели која храна каква пх вредност има. И појачување на имунитет.
    Сите сакаме инстант лек, ама не постои такво нешто.
     
  20. Nanooo

    Nanooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Imam pieno od kapsulite od brusnica ne mi pomognale imam i urinostop za urinarni infekcii no nisto i cajoj sekoj den po 2 l od brusnica i uvin i nisto zatoa baram nesro pojako