1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за хемороиди

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Decki mi treba nekoi cepcinja za hemoroidi sto ne sodrzat kortikosteroid. Se mislev pomegu faktu, modolex i hepatrombin h....... dali nekoj znae koj od ovie ne sodrzi corticosteroid? imam problem so hemoroidi i krvarnenje nedelava, i sakam da stavam da vidam kako kje mi e pred da odam na lekar?
     
  2. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Дали се вложува состојбата на хемороидите доколку се јаде луто?
     
  3. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Da, definituvno se vlosuva!
    I najmalku luto,ja vlosuva sostojbata. Od momentalno iskustvo!
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daki12345

    Daki12345 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Hemoroidi mi se pojavija pred okolu 8 meseci togas imav malku krv posle nuzda ama nikogas ne me bolelo tuku samo ponekogas me cesase, i sekako se mijam posle sekoja nuzda. Znaci mi bese takvo meko parce kako da e polno so vozduh. Megutoa pred nekolku dena primetiv deka imam do nego uste edno takvo slicno, samo sto koga go stiskav imase vnagre kako topce tvrdo. I sinoka sakav da vidam ubavo sto e i go stisnav ama bas inaka pojako i posle toa pocna da me boli. Nokeska mnogu me bolese i deneska cel den. Sega mi e tvrdo i takvo temno crveno. Za toa prethodnoto be vo apteka mi dadoa hepatrombin, mi rekoa deka e vena oputena i deka ke se povlece, megutoa ne mi se povlece. Sum probala i so kantarion da se mackam po tri pati na den ama ni toa ne mi pomogna. A sega mi se pojavi ova. Sto da pravam? Sovet nekoj? Bi sakala i na lekar da odam megutoa pojma nemam kade yreba da se obratam nitu pak znam nekoj lekar. Imam bolki bas onaka golemi
     
  5. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    и мене не ми помогна хепатромбин...ако имаш некој да ти направи маст со невен...јас ставав некоалку пати ама не доставив заборав да ставам и некако сами по себе ми се повлеоа но уште имам...ама немам ни болки ни ништо и нормално вршам нужда ...во почетоко ме болеше но сега не ....незнам што е финтата
     
    На Daki12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Daki12345

    Daki12345 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Dali hemoroidite koi se pojaveni za vreme na poragaj se isti so drugite i dali se tretiraat isto,ako znae nekoj da mi objasni.jas duri i neznam dali gi imam samo pretpostavuvam.posle poragaj kazav na sestrata deka mi e neprijatno koga sedam i mi rece mozno e da se hemoroidi no nemi nikoj kaza posle toa imam ili nemam pa i so celata frka okolu bebeto i jas ne prasav..no nekolku pati posle wc imam zabelezano krv na hartijata.nadvoresno mislam nese posto koga se mijam nesum zabelezala na dopir nisto..
     
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Хемороиди се едни а причината за нивно појавување се различни исто како и степенот на болеста...Ти препорачувам да пробаш да ставаш во анусот вагиналети од кантарион,редовно миење...ако не помогне маста Факту е најдобра....ако не помине за еден месец добро би било да одиш на преглед,мислам ако продолжи крварењето/
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.979
  10. Водолија

    Водолија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Каков резултат имаше ги излечи ли
     
  11. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    hepatrombin ne mi pomogna i gi ostaviv taka sami mi se povlekuvaat..
     
  12. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Дали некој го има пробано MAGNETOPLAG?? Некое искуство???
     
  13. Male4ka25

    Male4ka25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Jas koristev proctosynalar n. Ovde ja nema jas od grcija ja zemav okolu 3 evra e i se koristi samo 2 nedeli, mene mi pomogna.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ja ima
    Jas 2 pati ja imam kupuvano
     
  15. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Има некои влажни марамчиња не знам како се викаа, ги имаа моите дома. Прашајте по аптекиве.
    Знам и за крема од невен.
     
  16. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    6
    Samo mast za hemoroidi od Bilna Apteka Matija. Go imaat gelot od dr. Josif Pancic od Beograd. Pomaga so garancija, provereno.
     
  17. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum nova na forumot I imam edno prasanje:nod:
     
    На MikiTass му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    Hemoroidive pustaat svetla krv i toa pojke za vreme na kakajne ? Napravena sum carski res operacija pred eden mesec sekoe odejne vo vece do golema e bolno i so krv pojke svetla krv i posle toa mi zeze na otvorot o vnatre malku zosto taka ? Kazete nekoj lek strav mi e na lekar da odam
     
  19. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Vaka, i jas imam isti problemi so hemoroidi.. sum probala pojke raboti i caevi i kremovi ama privremeno mi dejstvuvaat. E sega kaj mene se nadvoresni i ko kje odam po golema nuzda gi sejkavam koga se brisam. Moze da se pojavat i za bremenost i od ishranata, odnosno kaj mene se najverojatno zosto ne jadam potecna hrana i ne odam vo wc nekolku dena, pa se slucuva i po 2 nedeli da ne odam..Eve sestra mi imase problem so metabolizmot i odese poretko vo wc i pocnuvaa i nea da i se pojavuvaat, pa pocna da jade suvi kajsii, urmi, takvi raboti i mnogu i pomognaa i od togas nema takov problem. Jas poracav eden krem od internet se mackam so nego i mi pukaat i odma novi se pojavuvaat. Kupiv i caj, bidejki krvarev pri sekoe odenje vo wc, go pijav cajov i mi pomogna, odnosno prestana da krvari. Cajov e 39 denari od apteka se kupuva, a kremov e 650 sto go poracav od internet. Ako sakas i ako mislis deka moze da ti pomogne za da ne krvaris pisi mi inbox kje ti kazam kako se vikaa i cajot i kremov, pa vidi probaj.. Ne gubis nisto od probano..
     
  20. Marijana Limes

    Marijana Limes Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хемолим – гел против хемороиди

    Ова е гел кој им помага на оние кои имаат проблеми со проширени вени во дебелото црево (ХЕМОРОИДИ). Основна карактеристика на овој производ се природните компоненти вградени во геласта форма од која сите активни материи лесно се редорбираат и создаваат релативно брз ефект на делување.

    Хемороидите ја претставуваат нормалната анатомска структура исполнета со крв. Постојат внатрешни и надворешни хемороиди. Запек, долго седење во тоалет и дебелина се фактори кои придонесуваат за појава на оваа болест. Најчести симптоми на хемороидите се чешање, болка, крвавење и испаѓање.

    Гелот е на база на екстракт на дабова кора и помага во стеснување на проширените вени и капилари. Екстрактот на дабова кора е богат со биофлавоноиди, кверцетин, танин, стероиди, витамин Ц и витамини од Б групата Б1, Б2, Б6, со витамин ПП и пантотенска киселина.

    Доколку постои и крварење, помага за побрзо прекинување и санирање на евентуални ранички на местата каде што се испукани вените и капиларите. Гелот има смирувачко и релаксирачко дејство. Содржи природни компоненти кои делуваат на болните места, бидејќи проблемите со хемороидите се пропратени со болка. Високата содржина на екстракт на див костен во синергија со останатите состојки помага за ублажување на напнатоста и намалување на евентуалните отоци во пределот на дебелото црево. Помага за зајакнување на ѕидовите на дебелото црево. Со редовна употреба на овој гел, Вашите проблеми во голема мера ќе бидат олеснети. Ќе бидете среќни и задоволни.