Македонска книготека- Македоника

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 31 декември 2013.

 1. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  535
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  Толку сум пријатно изненадена!
  Вакво нешто беше многу потребно во Македонија.

  Да објаснам се работи за виртуелна бесплатна библиотека со македонски дела!
  Сеуште нема голем избор на дела, ама идејата е ТОП!
  Многу се заинтересирав и сакам да го слушнам вашето мислење.

  Страницата е: www.makedonika.mk

  :* :inlove:
   
  На Marossa и sofijanoka им се допаѓа ова.
 2. QueenElena

  QueenElena Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  1.234
  Мама многу ќе се израдува на ова...
   
 3. SnowWhite8

  SnowWhite8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  842
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Женски
  И мајка ми исто. Аи мене ми се допаѓа има добри книги :)
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Jас се зачленив и веќе почнав една книга.Dобра идеја пред се,малку да се запознаеме со нашите писатели.Tаман кога ќе нема што да читам тука ми е Mакедоника :)
   
 5. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  51
  Зошто не можам да се најавам на странава? Успешно се регистрирав и мислам дека после регистрацијата треба меил да испратат, но се' уште немаат..Што е работава?
   
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  22.285
  Пол:
  Женски
  ^ Пробај пак, да не си го утнала мејлот при пишување?
  Мене веднаш ми испратија мејл за да го активирам профилот.

  Инаку, ми се допадна идејата за објавување македонски книги, баш и немавме голем избор во електронски верзии. Единствено имам замерка за тоа што не може да се симнуваат книгите, па наместо на киндл морам да ги читам на лап топ.
   
 7. mamma-mia

  mamma-mia Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  1.668
  Пол:
  Женски
  Веќе при првото отварање на книготеката, додадов неколку книги во мои. Следни за читање ми се
  • „Бед инглиш“ на Дарко Митревски
   „Захариј и други раскази“ - Михаил Ренџов
   „Бунар“ од Димитар Башевски
   „Штамата на Енхалон“ - Ненад Јолдески и уште три- четири драми.
  Speaking of that, имала ли досега некоја од вас проблем при отварање на некоја книга? Откако се регистрирав пред неколку недели, ми прави проблеми со отворање на „Приказни од дивиот исток“ на Горан Стефановски. Ја барав низ книжари, никаде ја нема, таман се израдував и сега ова... На почетокот ниту ми отвараше, постојано на екранот читав Вчитување на книгата, Ве молиме почекајте. Денес кооонечно ми ја отвори, сега ми покажува само 1/2 of 17, а при првото отворање беа 18 страници. Колку што знам оригиналното издание е 161 страна, ме буни некако ова.
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.418
  Бра-во!

  Јас ја поздравувам идејата, ова стварно ми се допаѓа, само што ете исто имам замерка ради фактот што не можат да се симнуваат книгите, а јас имам страшен проблем со очите доколку поминувам долго време пред монитор, па ми претставува проблем тој дел.

  Пробав со Snipping Tool да го исечам текстот па да го ставаm во Word, и директно да го носам на печатење, испадна добро, малце се као заматенки буквите, али во ред е сепак.
   
 9. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  3.213
  Ау, супер за идејава. Навистина. премногу ми се допадна.
  Јас малку сум назад со настаниве, па дури сега дознавам, случајно, ама важно дознав. Супер. Штом ја завршам веќе почнатава си избрав книга, "Улица" од Славко Јаневски, И онака долго време се токмев да ја земам од библиотека, вака на лаптопов ќе си ја прочитам.
  Уште еднаш браво за идејава, ни требаше нешто вакво :clap: :clap:
   
 10. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  1.679
  Многу добра идеја и супер реализација. :)

  Како прво, супер е да се имаат на дофат повеќето дела од македонски автори.. иако, искрено, за повеќето од насловите немав чуено. Потоа, реализацијата им е многу добра. Ми се допаѓа како е среден сајтот и филтрирањето на книгите, што прави се` да е полесно.

  Плус, убаво е што голем дел од лектирите и делата за на училиште ги има на сајтов, па не морам да трчам до библиотека постојано. :lol:

  Покрај тоа што не можат да се спуштат книгите, замерка ми е и тоа што мејловите мнооогу им каснат.
  2 пати ја заборавив лозинката и се изначекав додека стигна нова. Ама се надевам ќе го средат и тоа.
   
 11. tessie

  tessie Популарен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.033
  Допаѓања:
  13.738
  Пол:
  Женски
  Штета што оние кои не се задоволни од Chrome а не се навикнати да користат Apple Safari не може да го користат сајтов. :( Се надевам дека услугите ќе бидат достапни со сите пребарувачи, или барем оние најкористените во регионов.
   
 12. nikiiii

  nikiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  924
  Пол:
  Женски
  Online книги

  на makedonika.mk се регистрирав..и ми стаса на емаилот порака се е ок, ама неможам да се најавам го пишувам емалиот...****.****@hotmail.com и пасвордот и не ме најавува..стегнав заборавена лозинка, ми дојде новата на емаилот, ја пишав неа и не ме најавува и така, што е проблемот, нешто во емаилот?
   

Сподели ја оваа страница