1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

  1. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Фемина 09 оваа маска е за позрела кожа,јас би ти ја препорачала онаа со маслиново масло,зелената,исто од Planet spa
     
    На feminna09 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Мислам дека маските не се користат секој ден. Барем преку ден :)
     
  3. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Значи ми треба маска за лице(без алхохол),но ако знаете некоја домашна. :lol: Од тие што се купуваат немам резултати,а имам пробано се и сешто! Па ако знаете нешто кажете навистина ми пречат. :envy:
     
  4. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    сакам да ми препорачате ако некој има користено,маска за лице освежувачка, хидратантна, за манење на тенот, со некој ефект на одморена кожа, незнам како да опишам :) ама нешто вакво ми треба, некако лицето како да ми нема сјај уморно ми изгледа! користев една ваква маска за лице ама ја нема во македонија,па сега барам нешто такво да си купам! молам за совет :*
     
  5. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас си правам често маски на лицето :) Сега од тука од таму зберав од сегде копирав и оставив на документ и сега ќе си ги болдирам милам убаво подредам и ќе си очнам една по една :lol:
     
  6. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Јас често си правам домашни маски за лице.Тие се најприродни и најдобри.
    Ако имам некој рецепт добро, ако не мешам буквално се што ќе најдам во фрижидер (кисело млеко, краставици, банана, лимон, мед...) Инаку за освежување најдобра е со кисело млеко и ситно исечкани краставички :)
     
  7. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Многу, ама мноогу ми е суво лицево во последно време. Дури целото ми се перути. Ужасно изгледа кога ќе ставам пудра. Обично зимно време ми се суши вака, а ова сега. Незнам, можеби го пресушив миејќи го со гелот за пилинг пречесто...
    Туку сакав да прашам, маска за брзо опоравување на лице? Да ми даде свежина и влажност?
    Сум употребувала мед, пасирано сирење со мед, краставица, квасец и други домашни рецепти, ама сакам нешто екстра ефикасно :)
    Има некој користено таква маска која дава моментална регенерација?
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Имам една маска од Авон, на база на маслинки од серијата на Планет Спа за хидратација на кожата е и мене ми е супер, ми ја нормализира состојбата :) A таква домашно приготвена маска не знам за жал..
     
  9. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Фала ти Мишела, сега дури го видов твојот одговор. Некако ја нормализирав кожава, ми се исперути цело лице и сега имам комплет нова кожа :D
    Хидратацијата ми е проблем голем. Имам комбинирана кожа, ама сува. Инаку, битна работа е да ја влажниме и храниме кожата доволно, несакам да имам згужвана фаца за 10 години. :worried:
     
  10. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.715
    Прво користев од Гарниер таа маската што е со гранули .. убава беше но не ми требаше таква мене .. купив пред еден месец од ПланетСпа од Авон една лилјакова ( се лупи ) и таа ми се допадна , ми одговара на типот на кожата бидејќи е за сува кожа..
    Вчера последно се направив со маска од чоколадо и уште ми мириса лицето на чоколадо :) :) :) a и го омекнува лицето .. сега наизменично ги користам 2те ..инаку маскава за чоколадо ја зедов од Космо за 69 денари но е за една употреба ..јас ја искористив за 2 употреби оти ми се виде малце густа и таман дојде ..Прашајте за хербалните маски за една употреба во Космо и ќе ви ги покажат овие :) ;)
     
  11. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    Дали некој ја користел оваа маска ??

    Каква е дали помага за акни ?? [​IMG]
     
  12. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Да, јас едната доза ја искористив и да ти кажам вака многу убаво си го осетив лицето,мазно и чисто мада нешто се исфрлив периодов ( претпоставувам дека навистина не е од маската ) ,а за акни треба да е делотворна бидејќи глината а посебно цинкот се наменети за тоа. од едно ставање неможам разлика да направам,ке пишам нов одговор за некое време пак
     
    На simonaspase му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Пробај од авон од planet spa маската е за мазнење на лице од јапонско саќе и ориз се лѕпи маската преубава е околу 300 ден е и ако имаш некои мали истни влакненца ти ги вади и ги изретчува
     
    На crazylady, lola-86 и mira56 им се допаѓа ова.
  14. mira56

    mira56 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    28
    Најчесто маски сама си правам дома обично летно време од овошје, а мое и од зеленчук посебно лушпата од краставица многу е корисна за лицето.
     
  15. macencetoo

    macencetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    3
    Многу е убава од Авон planet spa од мртво море, таа најчесто ја користам и многу се прави мека кожата, а таа од саке и ориз не ми е погодена ич, зависи од кожата.
     
  16. an.na

    an.na Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    За убаво и меко лице измешајте голема лажица мед со лажица ипол кисело млеко..Успева 100% барем кај мене :)
     
  17. QueenB

    QueenB Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    49
    Маската за лице на Avon planet spa, dead sea minerals, едноставно е чудесна.Го измазнува лицети затворајќи ги големите и видливи пори.Јас сум презадоволна, пробајте ја нема да згрешите ;)

    [​IMG]
     
    На malifesent и femina11 им се допаѓа ова.
  18. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    истава маска ја пробував јас, феноменална е :)
     
  19. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Јас користам исто од АВОН само одThalland lotus flower мн е убава ја прочистува кожата и дава убав мирис и ја измазнува
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Која маска за лице е поубава таа од јапонско саќе и ориз или со тајландски лотосов цвет се двоумам меѓу двете :^) ???