1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Математика!

Дискусија во 'Образование' започната од meredith, 11 јануари 2010.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Па ајде да речам дека сакам! :) Ми оди, ја разбирам. Решавам задачи и не станувам дури не дојдам до конечен резултат. Инаку, многу зависи од професорот дали ќе ја засакаш. Во основно ми предаваше една намќорка, која скоро и не предаваше. само препишувавме од табла и толку. без објаснување.
    Бев убедена дека не разбирам математика и дека никогаш нема да ми оди. Кога се запишав во средно, професорката ми се падна супер. Добра е, фина и убаво предава. Почнав да се интересирам, да решавам задачи и ја засакав математиката. :D
    Еве сега, се спремам за натпревар.
    Посакајте ми среќа девојки. хихих
     
  2. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Јас ја обожавамм математиката и супер ми оди :rofl:
     
  3. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Математика - НЕ! Математиката е мојата најголема мака, сè можам да научам, ама математика не. Всушност не ни знам дали има на светов некој поголем труп од мене во математика. Очигледно математиката ја мразам и не можам да ја сфатам поради наставникот во основно кој воопшто не ни предаваше, само ќе ја напишеше лекцијата на табла и ќе ни речеше да препишеме и толку, ни да отвори уста додека пишува, ниту да објасни ни ништо. И нормално после на тестовите сите вадеа единици, двојќи и тројќи. А сега во средно, професорката одлично предава и се труди на сите да ни објасни, ама ако немаш интерес и ако тотално си дигнал раце од математиката на часови за џабе и да сум сконцентрирана и да внимателно да слушам - ништо, само бледо ја гледам професорката и не ни разбирам за што збори. Моите имаат фрлено многу пари за професори кои ќе ми објаснуваат, и да ќе сфатам нешто од нешто, ама само што ќе седнам на тест се заборавам (дали од страв или од нешто друго ич не знам). :worried: Искрено не ни знам дали сум добила повеќе од три петки по математика (не рачунајќи ги оние од прво до четврто). :|
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Математика, ја мразам! Не дека не ја сваќам ама едноставно не ја сакам.
     
  5. Astrid

    Astrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    23
    ЈА ОБОЖАВАМ!! Па затоа и тоа учам.. имам се на се 20 часа неделно МАТЕМАТИКА, и плус 5 физика и 6 информатика, и плус дополнително време дома со задачи.......! Не можам да замислам да учам теорија! Дајте ми и ламди, и иксови, и векторски простори, и функци, и синуси, и интеграли, само лекциии за учење НЕ! Абе ја обожавам.... (:)
     
  6. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Јас ја сакам математиката ама таа мене не ме сака :)
    Срцка професори си имав, убаво објаснуваа амаааааа кога не оди не оди.
    За некои теми бев махер ама за некои труп. Ко теле во шарена врата...
    Најмногу криво ми беше кога на писмена ќе ја решавам задачава пола сат, се трудиш, се потиш и пак не ти е точна |(
     
  7. Lady.Marmalade

    Lady.Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Леле добро е имало и други што ја сакале математиката и таа ги опуштала. Искрајно и јас обожавам математика , посебно геометрија. И попрво би земала математика да вежбам отколку теорија нешто да учам.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Математика и физика-не фала..
    Не сакам математика ич ама ич!! :@
     
  9. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    тест правам утре ;(
    а башка тоа што има осум групи тестот ;(
     
  10. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129

    јас видов, и уше многу ке гледам :x ;(
     
  11. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Не дека ја сакам кој-знае колку, но не ја ни мразам. Онака, имам петка, тетсови и писмени вадам петки и четворки, добро ми оди, ама некогаш се случува некоја задача ама ептен да ме изнервира :D ! Не се оптеретувам многу, не ме влече математиката и ја учам како обичен предмет, бидејќи сигурно нема да се определам да бидам некој физичар или математичар :lol: .
    Сакав да кажам нешто за (нереалните) оцени, приватните часови и такви некои работи, ама не е тука местото :D .
     
  12. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Јас дури сега ова го гледа.. па не доцнам многу, една цела година :D . Инаку имам јас некоја си основа и голема воља да научам ама ако некој тоа не знае да ти го објасни џабе е. Па и тест да ти даде со работи што едвај се разбираш а сакаш да ти напишеш, гледаш ти дала задача што не е учена. Е ајде де, ќе сакаш ти да учиш?
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Математика ми беше еден од омилените предмети и во основно и во средно, мислам дека и професорите имаа огромно влијание за тоа, сите до еден беа супер. Одлични резултати постигнував, секој ден вежбав и не ми претставуваше проблем затоа што не сакам бубање, учење на памет и на некој начин математиката ме релаксира. :)
     
  14. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Maтематика- проблематика. Не дека не ја сфаќав- туку ми е антипатичен предмет. Бројки, бројки и само бројки. А јас кутрата- уметничка душа хахаха
    Имав 5ки со сила....се надевам дека нема да се среќаваме повеќе со овој бирократски предмет! :D
     
  15. Night.Wish

    Night.Wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    33
    Ја обожавам математиката. На тест неам добиено во живот помалце од петка. :) И геометрија и алгебра ми иде. Највеќе ги сакам оние логички задачи. :)
    Попрво би решила 1000 задачи отколку да учам теорија. :D
     
  16. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    колкава мака си видов :(
    конечно се куртуливв :)
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не не можам со математикава. Знае буквално цел просек да ми го расипе таа оценка! Ќе видиме има уште малце време -.- многу го мрзам предметов! Ја сум ЗА укинување математика до 4та средно гимназиско, барем до 3 нека биде уффф и после 3 и 4 нека имаат само математичково или барем нека биде поопшта па не сум математичко средно јас!
     
  18. argentina

    argentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    сега да се бара од мене само задачи да решавам би била пресреќна :D
     
  19. Doris-Sk

    Doris-Sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    33
    Математика е тежок предмет, но мене многу добро ми оди :)
     
  20. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    дали ќе може некој да ми остави бројче на добар професор за математика за средно, само побрзо ми треба... :D