1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.482
    Пол:
    Женски
    Po tvojov primer a i sto cuv sega od kumovive deka imale maka za upis vo gradinka jas uste sega ke si podnesam za drugiot septemvri. Znaes sto e makata vo aerodrom sto gi butat deca od drugi naselbi zaradi babi dedovci ili rabota pa posle za tie tuka rodeni nema mesto. Kumov go napravil rempere onoj direktoron na gradinki na njvo na aerodrom pa posle nasol i nesto vrski i im se javile za 2 dena deka e primena malata. Odi vo opstina ispokaraj se ako treba. Za sin mi isto brkav vrski i toa mi zavrsi rabota edna zena sto ne ja ni znam. Ne sme nie krivi sto nema mesto oni znaat kolku deca im se ragaat vo opsti a tvoeto dete ima pravo da si bide vo taa gradinka sto mu e najblisku do mesto na ziveenje.
    A za svekrva ti ne znam kolku godini e zenata i kakva i e zdravstvena sostoj a ama ako e drzeca i nema problemi so zdravje ne mozam da gi razberam takvi babi. Od edna strana brmcat ajde koga vnuci ke gledamea posle ne se nafakaat da gi cuvaat. A sto li pravat po cel den tie sto se bez obvrski eve stvarno neznam.jas i nemam bana svekrva mi ne zivee tuka inace mislam deka bi cuvala neznam ne sakam da zboram naprazno.
     
    На Sweetheart87, Cka и Kitten им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ах Мисс, иста мака.
    @MissDior
    Не е работата во тоа. Туку приредениот ладен туш во 5 до дванаесет што се вика. А најголемиот проблем е мм, и гневот ми е насочен генерално кон него. Јас трубам со месеци наназад да се среди работата. Тој си дремеше, најверојатно си спиеше на уво дека мајка му ќе го чува. И сега кога испадна работава да не е примен ја немаше некое време, за викендов (да баш вчера) да ни соопшто што одлучила. Со образложение дека така е најдобро за детето, уште мало да се навикне на градинка.
    @M&M јас од прошлиот август имам поднесено молба. Што значи една година.
    Инаку не сакам да навлегувам во состојбата на жената и нејзиниот социјален живот затоа што од мене би било не културно да и го кројам животот. Но кога успеа три месеци да го исчува и тоа уште помал, мислам не ме зезај за уште некој месец. Инаку таа нема никакви обврски кога ќе дојде да го чува, јадењата за него и ручекот за неа јас ги спремам. Ништо ништо буквално. Станот ни е скроз адаптиран за детето. Односно послан е цел со теписон, се е кренато, заштитени штекери и врати. Мислам сама цело време збори дека детето воопшто не е тешко за чување. И спие по три саати и јаде без проблем. Мислам јас не сум ненормална да оставам дете на не способен човек. Ако мислев дека не е способна ни во прв случај немаше да и го оставам. Не ретко од кај нас оди другите внучиња ги чува попладне.
    На крај краева ќе кажам она што ќе реши тоа, ама стварно не е во ред десет дена да си молчи и сега да не пресече. А мм е таков, еднаш речено и пресекува, сега не сака ни да навлегува во дискусии со неа за тоа. Сега имаме проблем во период на адаптација, кога ќе го прашам, вика јас ќе го чувам, а тоа е пректично невозможно.
     
    На fairy88, eleni27, MissDior и 4 други им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Ova za mene li? :) Da ne me razbra pogresno, ne prekjutuvame sekogas, ne sme se skarale za ozbilna rabota. Za najgolemata karanica pravime muabet, ne se karame :) Pa i zatoa sme slozni sekogas, resen e problemot pred da stane golem.. :)
     
  4. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Mislam deka za site beshe osven za tebe :rofl: Se odnesuvashe na zhenite shto pishaa deka prekjutuvaat na se shto ke kazhe mazhot. Iskreno i mene me chudi kako mozhe da se kjuti na raboti shto ne se za kjutenje. Dodeka ne mu pokazham kade greshi ke zboruvam.. Bash imav ist problem skoro, pravam smiren razgovor so mm aha dobro se razbravme a od utre ista pesna i zboruvav zboruvav i na kraj posledniot pat ne bev bash smirena zoshto morashe da sfati shto zboruvam.. Ne mozhe da e zaslepen celo vreme :)
     
    На Kaetana, fairy88, flower30 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Hahahah ne gi vidov site muabeti pogore :D ama deka kazav deka ako e golema rabotata eden na edna strana drug na druga strana, pa posle si zborime mirno kako nisto da ne bilo (ama mirno zborime za toa sto sme se naljutile), pa da ne me razbrala pogresno :D Ama tolku golema do sega ne bila, slusam jas, slusa on :D
     
    На Mariangel и Kitten им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Лелеее како се пронајде баш ти во муабетов, еј :D (highfive)
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Pa neznam :rofl: Glaata neznam kaj mi e, polagam zadutre, te citam, te se nerviram deka nema nisto da napravam, te po Teo trcam, te na femina :D
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.574
    Пол:
    Женски
    Pukam od nervoza
    Mi pratia trup bolno dete na gosti :@
    Kako bre se bez oset vaka
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас си порачав јуфки мариангел и тоа цела вреќа :D не знаеш што пропушташ 8).
    Плус ајвар, љутеница за со јајце за зима, такви ми ти работи немаш штета брзо и вкусно.
    Чоколади .. на пример јас ги сакам крем блокот, најлепше жеље плус бананки.
    Што знам.. има толку многу работи.
    Камо среќа да имав јас некој да ми донесе:(.
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @mariz учи учи, глава бучи :D Туку дај кажујте начин како да седнам и јас да учам? :?: Незнам кога ми е полагањето за приправнички, но ако ме викнат за три дена ќе се сликам!

    @joy1 А зошто не им се јавиш фино лепо да дојдат да си го земат? Знам дека има без осет, ама и ние треба да сме малце дрски.
     
    На Kaetana и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.574
    Пол:
    Женски
    Go vrativ nazad
    Od komsii e
    Rekov deka mi javia na tel moram da izlezam i go isprativ doma
    Kaslase mn loso
     
    На Girl-Rabbit, Mariangel и Kitten им се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.482
    Пол:
    Женски
    Od prosliot avgust i ne go primija (facepalm) znaci katastrofa e situacijava. Ti imas osnov da odis vo opstina i da gi dignes vo vozduh. Nego daj da si podnesam i ja baranje ma vreme da ne bide posle ko so golemono.
     
  13. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Jufki najdov slichni kako nashite ovde, isto i ajvar po turskite prodavnici i chokoladi krem blok ima po turskite se si imam toa :D Tuku neshto be shto nema ovde ni za lek :rofl: Znaete shto porachav? Nemojte da se smeete :$ Tost od omilenata sendvichara, ke si go stoplam vo mikro i ke krkam :D Zhimi se takvite raboti najmnogu mi falat od nashata majka zemja 8) :tmi: Debela sum i ubavo mi e 8) Lazham ne mi e ama ke dojde ubavoto hahah
     
    На Kaetana, Mama Maja, Girl-Rabbit и 9 други им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Sedni dodeka si sama, ako si nekogas sama i uci, nema dr nacin :rofl: Navikata za ucenje se gubi, a sednam da ucam 100 drugi raboti mi teknuva pointeresni da pravam :D Jas si napraviv i testovi, utre mm kje mi gi isprinta pa da si gi pisuvam, iako esejski polagam, moze polesno kje mi vleze nesto vo glavava :D
     
    На Girl-Rabbit и Kitten им се допаѓа ова.
  15. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Да, одиме кон подобро барем малку од малку :) Инаку баш и јас кон тоа целам цело време да створам навика иако е мал го капам во исто време, исто време го заспивам на вечер, е сега преку ден малку потешко несака да спие тешко заспива, но со тек на време се надевам ќе се среди и тоа. Tоа ни е најбитно здрави и живи, за друго ќе се снаоѓаме :D
     
    На Girl-Rabbit и Adina им се допаѓа ова.
  16. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Од која сендвичара ?:D
     
  17. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Krug se razbira :D
     
  18. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Хаха и мојата омилена обавезно се јаде тост кога одам за Велес
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Mariangel абе не зезај некоја салмонела ќе фатиш, додека да стигне до тебе 5 пати ќе се расипе тостот :D
    Нарачај си некоја зимница по тегли, или размисли дали нешто ти фали од нашиве фабрики а го нема кај вас. Пример од Витаминка, Европа, Краш, и тн...

    @mariz секако ќе морам или додека спие попладне, или да ја праќам по баби, а навиката за учење кај мене одамна е изгубена :(
     
    На Girl-Rabbit, mariz, Mariangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Jas edna godina ne sum jadela ke puknam :rofl: Koga bev trudna se tamu mi beshe pametot :rofl:
     
    На Nikita7 му/ѝ се допаѓа ова.