1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.379
    А кога станува сабајле?

    И мојава преспива само еднаш на ден, и тоа по пола час. Буквално ровари од утро до вечер...ама за среќа навечер е мир :whew:.
    @Smizzy :hug: до тебе. Прочитав што си не тагирала со елени :f:
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Добра вечер и од мене:)
    Синко скоро секоја вечер заспива кај 10:30 , а ако го дочека мм да си дојди од работа кај 11 и 15 е тогаш мака мачам да го заспијам.На мм му е кеиф и мн сака да го поигра оти цел ден го нема видено и го рассонува скроз.Сега одкако сме настинати па и мора да го држам разбуден оти неможам сама да му направам инхалација,се сака да фати па така се научи ја трга маската и ја лиже/грицка
    Носето сеуште му е растечено ама малку е подобар ,не е како што беше цело затнато гревотичка:worried::whew:
    Инаку во хороскоп сум стрелец,мм е девица:lol: ,а синко риби.
    Нас утре ни е денот за ајвар правење ,денес се печеа пиперки утре ајварот .Јас оваа година со синко неможам да помагам оти нема кој да ми го чува сите работат и плус настинат е па не сакам да го изнесувам многу .Годинава ќе помагам со јадење :rofl::rofl::rofl:
    @Mariangel мило ми е што сте веќе дома
    @eleni27 едвај чекам да се породиш (ко јас да сум трудна) многу сакав близнаци па се надевам втор пат ќе ми се посреќи (fingers)
    @Sunshine_1979 Со лесно само и побрзо да оздрави Магде
    @coconaut Ммммммм нема да можам да дочекам до утре ,ми се пријате уште сега

    Мајки имајте убава ноќ и лесни снишита заедно со вашите малечки:angel:
     
    На Mari*, SpangeBob, Mama Maja и 9 други им се допаѓа ова.
  3. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Stanuva okolu 9, ama koga ke prespie togas tri saati gi spie kvalitetno. Sum probuvala da go razbudam, ama ne mi uspeva. Deteto e na tatko mu, spijat cvrsto i dvajcata, jas se rabotam koga spijat. Ne gi budi ni usisivac, ni tanjiri, nisto.
    Tvojata deka germanka ti pocituva rezim :lol: (mala shala)
    @Girl-Rabbit pocekaj uste malku :lol:. Eve stom sakas bliznaci, neka ti se posreki, ama bar neka ti bidat dvojajceni. Mene od start mi e kazano deka se ke pravat vo isto vreme, jadenje,spienje,placenje, deka do 6 meseci minimum mora da spijat edno do drugo kako vo stomak sto lezele, deka ke moram da gi dojam istovremeno-kako li samo toa ke go izvedam neznam. I vo stomak vo isto vreme pretaat -citaj nonstop klocaat 24/7, ama pa i jas sakav bliznaci i gi obozavam:l:
    :l::l::l::l:
     
    На Kaetana, Mari*, Mama Maja и 11 други им се допаѓа ова.
  4. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    dojenje-blizanaca еднојајчани.jpg вака некако би изгледало ,а во спојлер многу јака слика за инспирација
    81013cbbb3ac01dd87c6c5ad55f6b759.jpg
     
    На Kaetana, Dzevelekova, Mari* и 4 други им се допаѓа ова.
  5. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    На Kaetana, Dzevelekova, Mari* и 5 други им се допаѓа ова.
  6. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Xaxa sekoja na svoj nacin ubava :D A sigurna sum deka poveketo vo niedno vreme vo nokta koga citate niz forumov izgledate kako mene vo momentov: so edno oko zatvoreno8-|:rofl:
    Edit: i nie so zatnato nose sme i eve se drzime vo race, on nana na mene a mama slusa kolku tesko dishe...
    I citam ajvarce mhmh mi se prijade sega vo 5am:) Nadvor crna temnica, barem uste 2h da vrzev.
    . Aj nankajte:makeup:
     
    На Kaetana, Mari*, Mama Maja и 7 други им се допаѓа ова.
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.506
    Пол:
    Женски
    Grrrr kolku glupo mi pocna denov kako li samo ke zavrsi. Nokeska kaslase malono pa poveke dremev nego sto spiev. Dodeka gi odnesov sinko vo skolo mi kidna prevozot za na rabota i nemam dr izbor osven taxi ke si frknam sega 200de mininum na gladno srce a so guzvava moze i poveke. Ke kasnam sigurno veke e 5 do 8 a jas sum na pola pat. Neznam kako 5min porano da izlezeme od doma se mi e turbo moze ke mora da smenime so mm on da go nosi vo skolo. Ama jas si sakam nekako imam griza na sovest sto recisi i ne gi gledam asalno pa pogotovo golemovo deka koga ke se vratam malono skroz me okupira i barem sakam nosenjeto vo skolo moe da si bide. Mnogu bre stresnk vaka seloe utro smrt mi e. A baska denes nekoj mnogu stresni raboti me cekaat na rabota neznam kako ke go proturkam denov.
    Inaku za zaspivanje preku nedela koga obicno spie po 1 na den zaspiva veke nakaj 7:30 sabajle stanuva 6:30 -7 ama se budi noke dosta. Za vikend ako spie 2 pati znae i 10 da ja fati. Ete sum pisala veke nekolku pati nie sme doma ranobudci a i rano si legnuvame. Vcera veke vo 9 se bese polegano samo jas vo 10 legnav ☺
     
    На Kaetana, tina-63, Mari* и 3 други им се допаѓа ова.
  8. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Здраво мајки,ние сме дома конечноооо:whew:

    Не читам, оти немам време.Ќе надокнадам се надевам овие денови.Одмор-замор извадивме во Македонија.Да ви кажам сто пати се покајав што отидов таму со бебето.

    Прво многу гужва и гости имаше сите сакаат да му се израдуваат,а тоа малечко и беше преплашено.Не спиеше убаво и домашните кога им викав излезете од соба да цица бебето тие како за инат ќе се размуабетат и бебе ќе се расони и после се губи ред и е кенкав цело време.

    Плс 3 ден бебето ми се разболи за прв пат и ептен се уплашив.Качи температура 38,7 и со чепчиња морав да ја симнувам.МУ течеа зелени мрсоли и кашлаше многу лошо.На гради беше чист,почекав еден ден да видам дали ќе се подобри и видов не видов го почнав антибиотикот што му го дадоа:(

    Оваа вечер спиеше подобро,уште тешко дише...ама барем нема веќе температура.А, сме на 7 за ревакцина.Ќе ја одложат тоа сум сигурна ама се нервирам дека имунитетот ќе му падне сега и кога ќе се оправи малку вакцина го чека.

    Негативна сум ама се нервирам многу...ќе извинете.
     
    На Kaetana, tina-63, Mari* и 7 други им се допаѓа ова.
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Хелоууу лејдис.Јас денес некако расположена се разбудив.Незз што е работава:party::party:
    Го испративме татичко на работа моментално пиеме со синко :coffee:
    Јас кафе тој во финџал млеко друштво да ми правел мажот голем да не пијам сама:D
    Да му направам појадок,да го наранам,ќе шетнеме малку па на спиење јас да се фатам за домашните обврски ручек за нас,ручек за него,просуредување низ дома,па на раб:whew:
    Ви посакувам убав и расположен ден да ви е како на мене.На сите болни побрзо закрепнување.И ние сме затнати во носето едвај спие.Му ставив физиолошки извади некое мрсулче.
     
    На Kaetana, tina-63, Mari* и 9 други им се допаѓа ова.
  10. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    @kelebeim** me nasmea so toa ednoto okce zatvoreno, bas takva bev go prezaspivav sinko vo 5 sabajle, koga go procitav tvojot post.
    Inaku mnogu loso utrovo, stanav so strasna glavobolka, aj rekov kafe ke pijam da se opravam, mesto toa isturiv creva, tezok den ke bide :(
     
    На Mari*, Mama Maja, alana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Zdravo msjki. Mojava vekje 10 dena e so rasteceno nose i kasla, mislite deka i kaj nas se zabi vo prasanje? Daj boze da e taka, 2 pati ja nosev na lekar, i dvata pati rekia nema nisto na plukja ni crveno grlo, a kasla iskadluva polna e so slajm i hrci so noseto :( ni inhslacii pomagast ni fizioloski so spric i stavam vo noseto i vadam so pumpica mrsulcinja....se toa ok dodeka pak ne se napolni. Koga place od napreganje i pobeluvaat zlebinkite i vcera dolu kako da vidov edna liniicka do kecovite levo, ima samo 2 zabcinha dolnite kecovi, gornoto isto go vidov pred 1 nedela ama uste go nema na videlo deka izleglo, ne probilo, mozno li e i gornite kecovi i dolnite dvojki da izlezat odednas? :^) Pa seto ova so nadtinkata da se manifestira preku zabite? Ne znam stvarno sto da mislam, do sega mislam trebase da pomine taa nastinka, a nea kako enos da ja fakja i tece vodicka od noseto non stop :( I jas mislam deka e od zabite seto ova i plus kenkava e po cel den, cela tupanica buta vo usta i nervozna e saka da griza se sto khe i dojde pri raka.....ako e od toa togas neka izlezat site ako treba da se smiri detevo, vaka samo ja macat :sweat:
     
    На azelea, N.Kety, Mari* и 4 други им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Добар дееен :) Ние веќе подобри, освен нејадењето на синко, но ке го вратиме и тоа во ред. Бевме вчера на контрола, резови супер, ми рече и газа веќе да не ставам и слободно и да ја мокрам раната. Мака имам со ова јадење, нејадење, не дека не сака ич, ке се најаде и после се повраќа, незнам зашто така... не секогаш, ама обично ако изеде цел оброк и сега пазам по малку му давам да јаде, но почесто и немаме проблем. Сакам во пон на 3ти да почне на адаптација во градинка, незнам колку е тоа добра идеја, ќе размислам...Инаку видов се вратила @elena.mak на форумов, па да ја поканиме во нашево мајчинско катче :) Јас сега ке шеткам малку со синко, имајте убав сончев ден :hug:
     
    На azelea, Mari*, fairy88 и 8 други им се допаѓа ова.
  13. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Pocekaj malku so gradinkata prseno operirano e detenceto,padnat imunitet vednas ke se razboli.
     
    На N.Kety, Mari*, M&M и 5 други им се допаѓа ова.
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    @mariz ти си знаеш најдобро,но јас не би го пуштала. премногу стрес наеднаш да не му дојде :)
     
    На Mari*, M&M, alana и 3 други им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Знам затоа и брис не сум направила, се мислам сеуште,ке појачам имунитет прво па ке го пратам, а како и да е ке се разболуваат. 3 другарки имам со деца на адаптација, мали колку синко и веќе по 2 пати си седеа домче разболени... Мислев барем на пола саат, саат да го пуштам бидејќи ке мора да се адаптира,а секако за 10тина дена би почнал да оди... мислам е доволно заздравување, еве има 7 дена веќе од операцијата... незнам не сум сигурна како и да е, ќе видиме...
     
    На azelea, tina-63, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
  16. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.026
    Dobar den i od mene (ama nekako ne e bas dobar:?:).Bas kako sto opisa @kallias za kerkickata isto e i so nas.Vcera ja nosev na pregled,vika nema nisto na gradi i grlo cisto a ona hrci,tecat mrsulcinja i kasla.Vcera mi ja povrati kasata,sabajle isto i se uplasiv ama si mislam toa e od kaslicata i verojatno i slajm ima.E sega pred 2 h.i tecea taka zoltenikavi mrsulcinja i neznam sto e.A i ona nervozna stava race vo usta ama uste nema zapce na povidok.Od nea jas pak nastinuvam(3ti pat mesecov) i haos sum:@.Doma nemozam da stasam da sredam,a kosata pak mrsna mi e,nemam sila da se izmijam(haha eve se opisav i ja:D:D:^):^)).a kapak na se treba da dobijam,stomak me boli...of lele.
    @Mariangel imas mnogu slatko since ,milo mi e sto ste doma i veke bolnocite da vi ostanat samo kako loso sekavanje.
    I na drugite majki vi posakuvam pobrzo da ozdravat bebencata i da uzivame malku site zdravi i srekni:)
     
    На azelea, tina-63, Mari* и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Добар ден!
    @mariz многу ти е рано од операцијата и алергиите, почекај барем еден месец пред да почнеш со градинка, имунитет не се гради така брзо!
    Хм, ноќва се уверив на моќта на кромидот, беба ја преспа ноќта со 2-3 будења а пред да и ставам кутрото офкаше од мака и се гушеше! Јес да собата ми мирисаше на сендвичата пред затварање ама делува! Искрено препорачувам за растечено носе...проверено делува!
    Леле додека ве читам, на многу муабети сакам да одговорам ама кога ве дочитам и стигнам за пишување, заборавам пола работи!
    @Mariangel , мило ми е што сте домче, гушки за шефот твој сладок!
    Вчера беше хаосен ден, немав време ништо да пофатам и доаѓа Мила од школо и ми вика : мамо без лутиш ама станот ни изгледа како да реновираме или самошто сме се вратиле од одмор :D волку растурено никад не ни било...
    Утрово скоро сѐ вратив на место па ќе видиме до кога ќе биде суредено.
    Инаку ја послушав @AngelOfArh , доручкував житарки со чиа и лен, малку просо и суво грозје...не е лошо, поминаа 3 часа и уште ме држи!
    И уште да ви се пофалам, решив да се активирам во сообраќајот како шофер, од 1999 година ( минатиот век :D ) имам дозвола но немав храброст да возам низ Скопје. Сега договорив десетина часови авто-школа па се надевам ќе ме биде ;) .
     
    На Kaetana, Dzevelekova, azelea и 18 други им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Ќе одложам колку можам повеќе... :) Инаку браво, јас немам положено и многу ми е страв да возам низ Скопјево, мм ме тера да полагам, ама некако се мислам дека не ме бива за таа работа, флегма сум малку :rofl:
     
    На Dzevelekova, Mari*, Пчела и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Site li dechinja se kako moevo koga im se chisti nosot? Abe kako da go kolam ej pishti vrishti se prepotuvam koga mu go chistam nosot. De so race, de so noze me butka shutira, shtipe, grebe samo dusha da spasi haha..
     
    На Kaetana, Dzevelekova, tina-63 и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Абе ти читаш ли мои совети...слушај ја тетка саншајн и надроби половина главица кромид во некое чинивче и остави го близу до главчето на Дариан!
     
    На Dzevelekova, azelea, fairy88 и 4 други им се допаѓа ова.