1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Ау торта ќе направам, у форма на цице, абе славје најголемо ќе направам. Уф да ми се симне таа обврска од врат со молзењето, ќе се преродам.
     
    На Mama Maja, Mariangel, Girl-Rabbit и 6 други им се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Здрaвo милички,кoнечнo и јaс нa рaaт дa седнaм дa си прoлистaм нa фoрумoт.Денес пoлoжив и пoследен испит теoријa пa имaм услoв зa дa пoлaгaм случaи,aмa тoa ќе oстaвaм зa декември,мaлку дa oдмoрaм,ствaрнo му беше мнoгу нaпoрнo учење,дете,рaбoтa пoчнaв дa збеснувaм oд штo бев нaпнaтa.Кoнечнo мaлку и нa мм дa се пoсветaм ,ептен гo зaпoстaвив :)
    @eleni27 дa се живи и здрaви синчињaтa,дa бидaт гoрдoст вaшa
    @Kitten вo прaвo си декa нaјубaвo е кoгa се бебињa,кaкo рaстaт се пoнaпoрни стaнувaaт и пoвеќе пoсветенoст им е пoтребнa,aмa кaкo и дa е дa се живи и здрaви,јaс зa втoрo ќе чекaм уште бaaѓи:).
    @mariz и мене пoчнaa дa ме нервирaaт групите нa фб,се тoa пa тoa и сaмo се нaдмудрувaaт,жени бре
    Ај дoбрa нoќ,сегa ќе спијaм зa дa нaдoхнaдaм стресoви и неспиење цел месец ;)
     
    На Mari*, flower30, Angel.Heart и 7 други им се допаѓа ова.
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Нека не ти е чудно...познавам случај каде бебето до 3м не цицало, а потоа си процицало. Затоа треба да се пробува постојано. За жал мојата мрзливка никогаш не почна.
    Нека ви се множат забчињата, бели како бисерчиња.

    @Sunshine_1979 честита годишнина и убав заеднички живот.

    Има ли нешто асолно во денешно време (facepalm)
     
    На Mari* и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  4. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer mamicki.
    Nie sme gostinki na moite i uzivame.
    Deneska glava mi pukna,me boli ,off....
    Dva dena bebe ja prespiva cela nokj i toa na mesec i tri nedeli.....se budi duri vo 05 za cicanje..eve sega namestiv alarm da vidam ke saka li cice...

    Dobra nokj na site .,povekje ke pisam uttre :)
     
    На Mari*, ma4e1311, flower30 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Nemam mnogu vreme, no moram da se nadovrzam na @LaDyDoLl i i @AngelOfArh .
    Lejdi, niedna od prijatelkite nikogash nema da te razbere. Nikogash. Zosto ne go zivee tvojot zivot. Jas so stomak do zabi, a tie mi vikaat znam kako ti e, a uste ni edno dete nemaat. Ili pak, koga ke se drznat i ke mi recat tuuuu kolku se zalish... Dragi moi, samo si ja kazuvam makata, nitu ve viknav da mi pomognete, nitu da mi go resite problemot. Taka polesno minuva, no ete, ne sakam nikoj da voznemiruvam, pa poleka se povlekov od site. Se oddaleciv. I kako sto gledam na nikoj ne mu falam. Ovde poveke me barate koga ke me snema...
    Angel so tebe se soglasuvam za povrzuvanjeto so decata. Jas voopsto nemam nikakva povrzanost so moite, oni mislele taka i toa e mnogu losho. Nemash so kogo da spodelish ni dobro ni losho...
    A za soprugot... nie pominavme niz sito i resheto izminative godina dena. Kavgi, placki, sto nemashe... Odednash stanavme pobliski i popovrzani od bilo koga prethodno. Mozebi i ni trebashe takov period...mozebi pa jas go odbiram sekogash ona sto izmacuva, neznam. Vo sekoj slucaj, samo tuka dobivav poddrshka i iskreni soveti.
    Inaku, konecno dvajcata momci i mama se gushkaat cel den. Uspeshno se doime, sto mnogu me raduva, makar sto mislam deka vtoroto ne cica dovolno, no toa doma ke go sredime so pumpata i shisheto. Vaka se mirnicki, interesno e toa sto se pravat vo isto vreme-kakanje, jadenje, spienje, placenje. Denes ko za prv den sama so dvajcata odlicno se snajdov i sum epten zadovolna od sebe. Ke vidime kako ke ni odi ponatamu.
    P.S. vi blagodaram na site za cestitkite, vi posakuvam na site samo ubavi momenti vo zivotot i mnoooogu deca :inlove:
     
    На game123, Smizzy, Mama Maja и 36 други им се допаѓа ова.
  6. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Kako ste zhenskici :hai: Vi uletuvam u temava kako padobranec, vo edna nedela ednash uspevam da vi pisham :drunk: Dete mirno bubalche, ama koga imash polna kukja gosti.. :drunk:
    Konechno mu zakazhav na shefot fotosesija vikendov. Edvaj chekam da go vidam pozerot dali i na nepoznati lica ke pozira.. Se nadevam ke izvadime ubavi slikichki. Koga se rodi ushte odma zakazhav fotosesija za novorodenche ama mi go odnesoa po bolnici i padna se vo voda, pa sega dojde denot i taa zhelba da si ja ostvaram :)
    Vi posakuvam ubava nokj, na zapadu nishta novo :rofl: :*
     
    На game123, Mama Maja, tincemajmunce и 18 други им се допаѓа ова.
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    @AngelOfArh срц, моево магаренце пред некое време молеше за цице после не знам колку време. Месеци. Фати, цицна два пати затоа што толку и има, и добив едно такво протестивно гризење што брадавицата со фластер си ја држев скоро цел месец и триста иљачи. :)
    Туку мене медаља да ми дадете. Две болни деца, од кои едното со ЦРП 100 а другото со херпеси, бактерии во нос и триста чуда, најглавното е што извади 8 заба за 3 дена. Бебе од 13 месеци со 16 заби, изгледа ко од баба му протезата да ја напикал во уста. :rofl: Тие три дена, мислам дека си немав поим што е ноќ а што ден, устата како на боксер претепан, јачи ли јачи. Големата се жали уво ја болело, ајде цела вечер топли сол Елено. Среќа дојдов на работа да се одморам, 8 дена боледување доста беа. :) Нека ги чува Бог сите, па и моите.
    Да се надоврзам на муабетот за кој дискутиравтте погоре. Имав навика да се пожалам од маж ми, или да се скарам со него за помагање-непомагање. Очигледно дека не бев свесна колку помага, туку јас го барав јајцето во влакното. Морам да признаам дека сум од среќните, затоа што цел септември и пола октомври САМ беше и мајка и татко заради природата на мојата работа. Јас излегував во 06:15 сабајле, најрано што си доаѓав дома беше 19:00, отприлика секој трети ден. Другите денови и до полноќ останував. Децата беа тип-топ! Ниеднаш не го нарани малиот со готова кашичка се со домашни, на ќере обавезно косата собрана и дотерана, чисти и избањати, дома не беше апсолутна бомба. Симнувам капа. Инаку, баба сервис е расипан кај нас, па оставени сме сами да се снаоѓаме 100%. Еве во ваква ситуација како оваа што беше, ни една баба не ги викна на ручек рецимо. Е затоа е важно да имаме добар контакт со децата уште од бебиња, и фини врски. Јас не сум блиска со мајка ми воопшто, мм со мајка му ич да не зборувам. Давам се од себе за тоа да не биде така со нашите деца.
     
    На Mama Maja, Girl-Rabbit, thebabylover и 18 други им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.233
    Допаѓања:
    124.352
    Ah. Koga ne cuvaat deca babite barem rucek 2 ili 3 pati nedelno mozat da donesat. Majka mi samo zelencuk ovosje praka i me zali kolku sum oslabela. Pa napravi ruceci zamrzni gi i donesi da jadam. Prati po nekoj... ne oni ke podumkaat ke rasplacat dete je si napravat keif so onoa nivnoto - dete treba da place i ajt po doma. Ti teshi posle.

    Se isusivme so maz mi. Se na evtina kupecka hrana sme, citaj kifli. Ama ke porasne bebushka ke zavitkam sarma :)

    Maz mi e sovrsen so bebeto. Ponekogas muslam e podobra majka od mene :)
     
    На Mama Maja, mal.ecka, Girl-Rabbit и 14 други им се допаѓа ова.
  9. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.384
    Пол:
    Женски
    Tuka kazuvaj si gi makite nikoj nema ni da zameri ni da rece mnogu se zalis. Jas sum rekla ti si cudo od zena definitivno i ne se ni zalis ni pola od toa sto mnogu sto gi znam so po edno dete i pomos eden kup. Bravo za deckite samo taka neka teraat i da se mirnicki polesno za tebe. Batkoto golem kako prifaka?
    Dovro utro i od mene. Mn nervozno mi pocna denov, moram nekoj red da napravam od sabajle inaku ke pobudalam. Pak se ispokaravne so golemono znaci nemoze i nemoze da razbere deka od sabajle nema vreme za igrici i za vleckanje i deka treba da se sprema da se izmie i da izlezeme na raat od doma. Mi dojde da go zadavam denes kolku me iznervira i go ostaviv so placenje tatko mu da go nosi vo skolo. Aman vekenod ova brzanje sabajle ke se izedeme po doma
     
    На Girl-Rabbit, Mari*, tina-63 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.640
    Пол:
    Женски
    Добро утро :) Послободно време од ова не сум имала за на фемина, дремење во двор во градинка пола саат, сега во 9ч го оставив и влезе без плачки, за раче со воспитувачката :clap: иако ми е на две мин. градинкава ке го почекам. После кога ке искочи уште една шетња низ маало, па домче :) сега пешки за раче полека полека си стигнавме, да не го учам со количка на толку мала релација, а и одамна ја забаталивме количкатаа, се пешки сме низ маало, дедо му до продавница исто пешки го носи :) Ама е смешен од малечки кученца и мали мачиња уплав има, а од големи нема гајле :rofl: (ние имаме кане корсо) и мн си го сака :D и така сега ке подремам уште 15м, од утре ваљда ке го оставам, дома ке си го почекам :) Убав ден мајки :hug:
    Патем фб немам во моб, @eleni27 copy paste се малите? :D
     
    На Mama Maja, Girl-Rabbit, Mari* и 10 други им се допаѓа ова.
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.296
    Допаѓања:
    131.855
    @azelea cestitki za polozeniot ispit .
    @mariz so srekja poaganjeto vo gradinka.i nas sega ne ceka isto samo pomali sme i ke vidime kako:(
    @irena.1 mi tekna-dobi ili ke castis za pozitiven test:):)
    Aj dobar den,iako dosta tmuren ama ke izgurame nekako ! Denes na raspored gosti na povojnica ,vcera srediv se ,denes samo da namestam masa ,da gledam dete,doruceci/ruceci....i na kraj da sedam so gosti i muabet da pravam:drunk:Nemam sila lele,a tek koga ke trgnam na rabota kako ke se postignuva neznam.Ama za edno vakvo malo angelce se ke se postigne.Eee denes e Petkovden ,pa celo sabajle i blagodaram na Sv.Petka so mi dade detence.Kolku li samo nervozi,placki i pregledi pominav vo tie 4,5god.i mislev nikogas nema da imam dete.Ama taka e vo zivotot, sekogas koga najmalku se nadevas- dobivas !!!!! I fala mu na Gospod za toa.
    Zatoa i se nerviram deka sega koga konecno dobiv se sto sakam-maz,kukja,dete,rabota e sega trosam vreme i nervi na gluposti i kavgi ! Ama toa e ,mora da se plati cenata za site nervi iskinati prethodno:|
    Denes nekako se osekam ubavo na dusata,daj boze sekogas da mi e taka.Ili pa deka treba da dobijam pa "igraat " hormonite(do posle moze ke r'zam:D:D).
    Ajde ubav den
     
    На Tanjusce, alana, Girl-Rabbit и 10 други им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Добро утро мајки.
    Да пишам и јас неколку збора за односот со мм, мајка и малата.

    Имав тежок пораѓај...со месеци не можев да се наведнувам детето асално да си го гледам. Едвај функционирав. со болки ја земав секогаш кога ја кревав од креветче за да ја надојам.

    Имав среќа мајка ми беше на гости кај нас првите два месеци.
    Гревота е да се пожалам. Околу детето си ги вршев обврските, но секој ден имав топол ручек а и некој оброк плус на маса. Плус исчистено и и испеглано.

    Потоа следуваше период од една година каде бевме сами со мм и бебушка ама важно критичната фаза се надмина, оние први месеци, и некако бевме уходани. Болките се намалија, ритамот се фати.
    Не ми беше сеедно кога мм беше по цела недела на терен, или од утро до вечер на работа но знаев дека се фази и живеев за да дојде викенд :lol:.
    Дома кога е работи буквално од утро до вечер, но секогаш си зема паузи да ја поигра малата додека направам ручек, да испиеме кафе или да не однесе до град за ние да се прошетаме а он да си се врати и да не зеде после неколку саати.
    Од кај 6-7 месец кога почна малата да ја преспива ноќта и да спие сама во детска се преродивме :$.
    ПА набрзо добивме и желба за уште едно бебенце :inlove:.

    И сега ќе биде слично.
    Мајка ќе остане кај нас 2-3 месеци, да ми помогне додека се породам и опркне бебушката, и после сме една година оставени сами на себе :lol:.
    Мажот ми ќе биде до кај Април на терен, па ќе останам сама со мајка од понеделник до петок, евентуално сама со двете бебиња:whew:. Знам дека ќе даде се од себе за што побргу да си додје дома при нас.

    Никогаш немало префрлање во стилот сакам ова/она или зошто нешто не е направено...
    Се знаат приоритетите. Првен бебето и неговите потреби, после ручекот за нас, па се останато по спонтан распоред.
    Ќе биде долга и интересна зима кај нас....нетрпеливо ја очекувам :inlove:.
    Се спремаме за бебушка:l:.
     
    На sanjaeva, game123, ^angel^ и 28 други им се допаѓа ова.
  13. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Добар ден мами :) Денов тмурен само за спиење. Синко цела ноќ кашла сува кашлица и не е наспан ко што треба па сега заспа. Мрсули му вадам доста често и си кашла суво. Вчера направивме крвна слика супер се резултатите. Го слушна докторката вика има малку шлаемчиња но не се страшни. Сега чекам резултат од брис од нос. Не знам што да му дадам за кашлањето :( Послабо јаде, пие доста течности. Вчера и поврати на ручек. Имаше доста шлаемчиња. Докторката вика од секретот повратил. Да стигнат резултати од брис па да знаеме што е. Убав ден мами :*
     
    На alana, fairy88, Girl-Rabbit и 7 други им се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.296
    Пол:
    Женски
    Добро утро!Постов почнав од 8ипол да го пишувам а веќе е Добар ден!Плус и мазник истегнав и испеков.Кафе уште не сум пиена,комшиката ми е зафатена а сама не ми оди кафе.
    Дете наспано расположено,трча низ соби,босо по пижами,мислиш август 35 степени е.А оган маж не запалил.Толку од помошта негова.Станува,пие кафе,разгледува на нет и заминува.
    Тмурно време денес,магловито,се надевам на пладне пак на некој зрак топол да се порадува детево.
    ВО план сме деновиве да го прошетаме до зоо,малку по гости.
    Го зеде деверот(другар од мм) па излегоа да шетаат,ќе оделе по женски,ќе пиеле кафе и сок.
    Во однос на муабетот погоре,кај мене нема врска односот на моите родители со чувањето на детето.Напротив,јас сум многу поврзана со двајцата,се седнуваше и се се кажуваше пред сите на маса,се бараше заедничко решение.Ги почитував нивните(малку построги принципи и правила) и никогаш не ги лажев. Но,едноставно не се во можност да ми чуваат дете,имаат сопствен бизнис,плус се во заедница со брат ми, И сега по 2год.се радуваат да седи со нив детево,но не му знаат навика,не знаат што јаде што пие,што сака да игра,а и детево не е сега навикнато да седи кај други луѓе повеќе од 2-3 ч.
    Може ќе речете,да си го носела како мал(така од страна ми велат),но немаше каде.Свеки дојде лани,но она си дојде на одмор,дома 10 дена може се сврти од 3месеци,каажа од старт дека е дојдена за да се шета,плус не седеа со нас,си седеа во другата куќа,затоа наредна година здравје јас знам како ќе постапам.
    Повелете на топло мазниче и јогурт женички!
     
    На alana, fairy88, Girl-Rabbit и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    @mariz ne si lichat be za ednojajchani bliznachinja ovie na @eleni27 :D Ednoto lichi na nea drugoto na tatko mu.. Bratska delba :lol:
     
    На Smizzy, tincemajmunce, fairy88 и 11 други им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Поздрав мами.
    @flower30 фала што ме мислиш мила.
    Официјално имам две цртки на тестот.:$ пред еден саат го направив. Моментално сум во паника да бидам искрена. Кога ќе ми текне што се ме чека (facepalm) прегледи, еха, крвови .... Плус децата ќе ми бидат, здравје, точно две години разлика. И сега ми се гледа како малку. Како ќе се излезе на крај. И сега најважно јас уште дојам. Дали да го одбивам или да цица уште некој месец?
     
    На Mi-Ma, Smizzy, Tanjusce и 28 други им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.640
    Пол:
    Женски
    Ooooo bravo mamicke, bas ubava vest :) cestitki i so lesno :hug:
    jas pa nesakam antibiotik da pijam, a zanikade se uvo, nos, grlo, strasno.. gluva nisto ne slusam, nekoe vospalenie... a deka i ovoj mesec obid za bebe i sube mi e...
     
    На alana и Mari* им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Честито мајче.
    Многу ми е мило за позитивниот тест...се ќе биде во ред, веруј:hug:
     
    На alana, M&M и irena.1 им се допаѓа ова.
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    @irena.1 mila cestitki bremenosta :inlove:so lesno da ja mines i misli pozitivno iako si vo panika sepak e ubava vest:)

    Dobra vecer:)
    Ubav den denes so :sun: pa malata go iskoristi za nadvor,igrajne valkajne pa bajnajne:D
    Jas popladneto srediv niz doma,ne sakav da bideme vnatre so ubavo :sun:
    Malata e dobra:)jade pie spie igra vesela e i spie mirno,veke 3 dena e vo normala:inlove:
    Jas nastinka edvaj disam:doh:uvo zue,nos tece,telo kako utepano go custvuvam|(ke mine samo dane prenesam na malata:^)edvaj i ona dojde vo normala.
    Tolku od mene majki.

    imajte ubava nojk:f:
     
    На alana, Girl-Rabbit, Angel.Heart и 2 други им се допаѓа ова.
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Dobro vecer. Nie pak bolni. Malata pak nastina, nos i tece ko cesma, kasla polna e slajmovi :( Uffff amaaannn znaci ne mozam vekje mesec dena i dvajcata samo gi prefakja eden od drug, znaciii strasno! :devil: Jas od vcera so grloto, srekja imam antibiotik i odma pocnav pa denes mi e maalku poarno. A sega i mene nos tece li tece, ohhh maki covecki, a tek doagja zimaa lelee osekjam cela zima vaka da terame, so virusi nastinki glupavi :worried:

    Inaku sinokja go sonuvav maz mi kako se ljubi so druga, pred moi oci (facepalm) mnogu filmski bese sonot i uste da bese i vistina e togas ne znam so kje pravev :shake:
    Toa e drugari. Na zapad nisto novo.
    Zaspaa decinja, jas sum skrsena pregazena...no coment vekje :x
    Laku noc i lepo spavajte |-)
     
    На alana, Girl-Rabbit, Angel.Heart и 4 други им се допаѓа ова.