1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Добар ден. Станата сум од 7, денес дома сум па реков ќе поспијам, ама не он стана во 7. Па кенкав до 9 и еве го сега спие.
    Да стане , да го средам и правец надвор денот да не ни избега. И јадење му носам, за мене нешто за грицкање и пикник во парк правиме.:lol:
    @Mariangel јас заклучив дека децата си сакаат рутина. Се што е надвор од тоа му се пореметува ритамот. Бар кај моето дете. Значи јас го шетам надвор од втората недела и тоа со саати. Во количка штом го фати воздух си заспиваше и тоа се е ок. И ќе одевме на гости кај бабите и него но и мене лудило не фаќаше. Значи држи го еден, земи го друг, па го држат пантолоните до мишки му ги кренале, а блузата до врат. Што гледам се нервирам. Сите му зборат, па и повеќе луѓе во иста соба галама е. Ќе заплаче, ќе го земам, ќе ми го земат :@ да сум одморела. Ќе му се приспие, неможе да заспие секој детал му е нов само се ѕвери на сите страни. Ај да цица, оди дај му, ваму, таму, таму е ладно дај тука, зошто легната, не го учи така, абе излудувачка. И ќе се вратиме дома уморни а синко измрцварен и нервозен. И после решивме дека нас тоа ни е шетање, ама него му е замарање. И одевме редовно пак, но пократко.
     
    На galapce, mama89, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Od prv do posleden zbor isto e i kaj mene :) Plus dodatno mi zboruvaat kako mnogu sum mu se plashela i sekirala bebe bilo toa normalno bilo da plache i da kenka i taka natamu.. Ete toa najmnogu me nervira zoshto me teraat da se odnesuvam kako da bebeto mi e vo najdobar red, jas imam ogromna prichina bre da mu se plasham! :)
    I toa koga ke go zemam oti plache da go smiram, i samo shto ke go smiram mi go zemaat da sum se odmorela.. i pochnuvame odnovo so plachenje..
    Kaj mene nemozhev od pochetok da mu stvoram rutina bidejki mesec ipol lezheshe vo bolnica i sestrite mu go pravea redot.. :) Sega se trudam kolku mozham da napravam se kako shto e pravilno i kako shto treba pa ke vidime dali ke uspeam :)
     
    На mama89, Legadema, ♡BuBaLe♡ и 4 други им се допаѓа ова.
  3. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    @Mariangel po kolku dena ne kaka tvojot bebus?Isto li po cela nedela e bez stolica?
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Бебето кога плаче нормално дека ќе го земеш и ќе го смириш, мајки сме за се им се тресеме, ама не гледам ништо лошо во тоа. И мене знаеа да ми го земат од раце јас да сум дојадела, одморела, ама тогаш мислам дека и рогови на глава знаеа да ми никнат и да си го земам детето. Мало е, мајка му си ја бара, јас после викав ако сакате да ми помогнете зачистете ми, ручек направете ми, а детето остајте ми го. Знаеш како сите избегаа:D
     
    На mama89, Mi-Ma, irena.1 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Здраво друштво.:hai:
    Синко стана 6:55,детево како со вграден будилник да е.Што е тоа да поспие после 7 саат.Мислиш треба да оди прва смена на работа.Наиграни,јадени пиени,сега спие.А јас да ве поздравам.Ви кажав дека вчера правев лудо тесто за ручек пици правев.Ама сум направила тесто за цела војска(facepalm).
    Па денес додека играше синко направив панцетоти.
    Screenshot_2016-05-23-10-53-03.png
    Кој сака ајде бујрум има за сите.:nod:
    Му ставив нему ручек да му се прави.Ко ќе стане ќе го наранам ќе направам за нас возрасните ручек,ќе излеземе малку надвор,па потоа ќе го заспијам и ќе одам на работа.Така да мамички позз сега засега се читаме после од раб.Одам да полежам малку до синко.:yawn:
     
    На galapce, mama89, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    А штом е мама нервозна и бебето осеќа и е нервозно. Скроз те разбирам. Ние покасно почнавме да одиме на пократко. Дома ќе цица и спие, и одиме до наредното спиење и ај со здравје.
     
    На ♡BuBaLe♡ и Mariangel им се допаѓа ова.
  7. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Aaa ne mojov sekoj den kaka ama dodeka se iskaka mnogu se machi :)
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Може му е од што сменува околина....мојава таква беше....дома мирна...не дај боже да преспиеме некаде на друго место или да поседиме...многу нервозна беше.
    И сега е таква...не може да заспие на друго место...се мачи.
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Eve I nie prv pat nekolku dena sme na gosti. Bebevo koga dojdovme site sakaa da go vidat, prvo bese miren stanat od spienje, ama posle mu se prispa, ajde da sum go legnela, go legnav kutroto samo nakratko dremna, bese galama, I posle stana nevesel, a site zapnale da go cepkaat da mu zborat, deca piskaat, se utepa od placki na kraj I si zaminavme. Na tivko mu dadov da cica odma se smiri I pocna da se smee I da guga. Mojov ic neke da go zadevas ako sedi kaj nekoj vo race, a site ko za inat bas toa go pravat I mu se obrakaat glasno.
     
    На mama89 и M&M им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.694
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    @eleni27, @zuto bas sakav da setnam do Kozle, ama mazevo go cuvam nedelava doma, on se dvizi ama sepak drustvo da mu pravam, ajde koga kje trgne na rab obavezno kje se dogovorime za druzba, nemora torta moze i kafe :D
    Sinko mi zaspa pa sega kje se podruzam so mm, ubav den majki :l:
     
    На irena.1 и eleni27 им се допаѓа ова.
  11. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Dobar den I od mene mami.
    Nie denes si se smrznavme ladno dozd katastrofa I morat cel den doma da go pominime a bas bi sakala da sum malu sama so bebuskata ama vremeto ne zezna Inace sveki so sveko ke gi ispratevne da setnet nekade so mm da iame malu mir so malata.
    Tesko bilo ko ke se naviknis Sam I odednus ti idet sveki edno 3 nedeli na gosti |(:xDobro e so ima vaka da se pozalis na forumcevo zlatno,zs koga bi znael mm ke se razvedit od mene :D dosta od mene imajte ubav den zencinja (highfive):coffee::hai:
     
    На mama89, tincemajmunce, Mariangel и 4 други им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.698
    Пол:
    Женски
    Ашколсун на Смизи, помош е да ми помогнеш со обврските дома ти не можеш мене да ме замениш на бебето. Мм не може а камоли баби и жаби. Свекрва ми пример ручек знае да ме замени да направи и да викне, мајка ми да ми зачисти кога иде, а а останатите падобранци доаѓаат и ако спие над глава му висат да се разбудел и на цел глас среќиче во вреќиче, стани да не видиш, ќе те будиме, доста спиеше... Среќа па мојов е учен на галама од прв ден уште во болница спиеме со галама, Фокс лајф е постојано уклучен кај нас. Ние кога имаме гоати он сис спие тука со нас, воопшто не се притресуваме. Само едно не го научив, да спие на светло, си сака темница за спиење, не скроз ама да е пригушено светло, па една столна ламба ни свети цело време. Иначе таман работа, ко што се молзам на два саати нема да можам ништо да направам ако спие во мртва тишина, а и комшииве над нас се баагички бучни.

    Јас сконтав едно нешто, детево ми се поремети по земјотресите. Точно кога си дојдовме од кај свекрва ми, а таму ги осетивме, не засоа мирно повеќе и не спие ни навечер убаво. Се е ќенкав, се е нервозен. Искрено се надевам ќе заборави брзо.
     
    На galapce, mama89, Mari* и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    добар ден мами
    сте изнапишале едвај дочитав синко вчера сам си се исправи на ноџиња како што седеше на гарнитурата се сврте кон перничките и се исправи ќе се подмочав од радост :inlove:
    со јадењето исто еден ден ми јаде убаво другиот не па пак јаде па пак не. не знам што да правам
    одам да пијам кафе надвор, убав е денот се читаме
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Sto li mi se uvrte sega vo glava, cela se napnav. Deteto si ima naviki, rutina, jademe so crtan, saka da se gali, e pa ne obrnuva vnimanie dodeka e zafaten, pa sto?!
    Dusata mi izleze mislejki i analizirajki, ne sum ni sigurna deka ispravno gi rezoniram rabotite.
    Izvinete za postot, ama mnogu mi padna tesko, morav da pisam.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    мајче не се секирај - имаат некој таков период , кога се зафатени со нешто за нив многу интересно и не се одѕиваат на името.дали после се врти или? дали кога правиш со него муабет те гледа директно во очи, остварува контакт?
     
    На Sunshine_1979 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  16. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Me gleda, se raduva koga ke me vidi, pretezno se trudam da go setam, razgleduvame stvari. Nekogas ke se svrti od prva, nekogas ne, zavisi sto operira. Mislam premnogu ispaniciv, ama sepak mora da go sledam i da vidam dali si umisluvam ili ne.
     
    На Sunshine_1979 и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.123
    Мојава е 11 месеци, тука некаде се.
    Кога е заиграна не рецка и она, дури и да и се обраќам не ме регистрира секогаш.
    Треба името да и го изговорам гласно, како со тон дека сум и лута, и тогаш се врти, ме гледа во очи и почнува да крцка со забите :?:.
    У стил што сакаш, не ме задевај :rofl:.

    А не и е нешто погодено, лута е, или не добива доволно внимание за нешто, гледа така во очи, евентуално намерно фрла нешто на земја внимателно пазејќи дека ја гледаме што прави и крчка со забите(facepalm).

    Фаза ваљда.
     
    На eleni27 и mama89 им се допаѓа ова.
  18. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Istite raboti i mojov gi pravi :^), uste da mi rece sto e ma, sto zamaras :x
    Aj od hormonive mi e, a i u krv mi e da panicam:x.
     
    На mama89 и danichap им се допаѓа ова.
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.240
    Пол:
    Женски
    Jas mislam ic da ne se sekiras duri i da bides srekna ato znae sam da se zaigra. Sin mi nikogas ne sakal da igra sam sekogas mora ili jas ili tatko mu ako nema deca za drustvo. Sega gleda deka nemam vreme pa pak me tera nekogas a 6g ima. A i e poubavo za decata i sami nekogas da igraat taka poveke im se razviva fantazijata
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @Mariangel кажи како да праќам. Да беше овде одма по моите праќав...

    @eleni27 многу се замараш, нормално е тоа. Мојов батко кога е заигран толку многу истражува што не го интересира околкниот свет. Понекогаш не ме перцепира, понекогаш дури и ќе ме искара што го прекинувам.
     
    На ♡BuBaLe♡, eleni27 и Mariangel им се допаѓа ова.