1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Добар ден, мами.
    Среќен роденден до сите кои славеа...со мало закаснување.
    Ние вчера цел ден надвор го поминавме...бебето се изнашета дури му се смачи нервозно стана... Денес во 6 ми се разбуди...еднаш преспа,па излеговме да прошетаме...па на кафе до комшии и дома...сега втора рунда спиење...а јас малку да одморам.
    И мојава не секогаш се завртува кога ќе и викнам. Некогаш и викам, викам, викам...таа не ме рецка. А некогаш од прва реагира. Исто не сака гласни луѓе. Ако и се обрати некој гласно, плачи. Со мама си е научена на тивко. Вчера кај свекрва ми бевме на ручек и ајде и дојде време да преспие...никако дете да заспие...се мачи,подплакува..едвај заспа и по еден саат стана...недоспана, нервозна, ништо не и беше по кеф. Вода едно чудо се изнапи и ја изнесовме да ја шетаме и си се вративме и таа прокисната и јас измочана од неа и колата од тато измочана, а пред да излезиме ја переше :rofl:.
     
    На girl-miri, eleni27, Smizzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.071
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
    I kaj nas e isto, koga si igra ili gleda nekoj od omilenite crtani kako vo drug svet e, ne registrira nishto, osven ako se izbaci nekoj nevoobicaen zvuk togash odma se vrti da vidi shto e. Mnogk mi e interesen koga zvoni fiksniot trca do nego i da moze bi go zemal, isto i koga zvoni zvoncevo na vrata tolku se raduva na negov nacin go pokazuva toa i odma trca nakaj vratata.
    Za ona shto se najrazligaveni koga se so nas verojatno e normalno, bidejki najmnogu vreme pominuvaat so nas.
    Nie sme 15 i pol meseci i e vo faza koga drdori mnogu po negovo, se smeeme doma na japonski ni zboruva:D
    @M&M shtom odlicno pominuvaat koga ne si prisutna ti, nema potreba da se grizish, ke bide se ok, poleka si se naviknuvaat edna na druga.
     
    На galapce, eleni27, mama89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    9EE94568E9BFD2518140060A9F98C5662300A8EFBFEA068654-pimgpsh_fullsize_distr-860x620.jpg
     
    На Legadema, galapce, zuto и 5 други им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.410
    Пол:
    Женски
    Ја торта направив слатка, сега солена. Колачиња ќе правам и солени мининкрофнички. Си отварам работа де :P
     
    На galapce, eleni27, mama89 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    мамички колку гр дневно треба да се поправа едно новороденче на ексклузивно доење? дали 20гр се добар резултат?
     
  6. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    @marince87 20-25 e normalno da napreduva :) Imas tema za bebinja 0-6 mozes i tamu da prasas i za ova i za se drugo za novorodencinja :)

    Kako ste mami denes? Nie imavme mnogu ubav den cel den izlezeni vo restorance na rucek so mm i sinko pa na kafence vo kafic, pa malku niz park i posle toa pominuvavme od Avicena pa vikam aj da zastaneme edna krvna slika na sinko da mu napravime i onaka se smee koga go bockaat, se cudat i tie na vakcina i ovaa denes :) pu pu da ne si go urocam :) Tuku si imam sega glavogolka nekako slab hemoglobin, a ne mi e jasno kako, posle tolku pazenje i dobro napreduva i sve domasno si jade :?: Se mislam dali utre na pedijater ili da pocekam denovive da pojacam cveklo, blitva, zolcka...pa da proverime pak, posto pedijater se znae odma sirup ke dade :x
    Se vrativme od setanje pa sinko si go izede rucekot i zaspa vo 7h pa stana vo 10h naspan (facepalm) pa ajde edno banjanje, si poigravme, cicase i zaspa pak. Se umoril denes od setanje fraerot moj :inlove:
    @eleni27 moj sinko e 9m i neznae sam da se zaigra bara celo vreme vnimanie i da mu se zbori, ali zatoa otkako ke sedne vo kolicka i izleze nadvor kako da ne postoi nikoj okolu nego :D I go vikam i go stipkam, mu pravam smeski...Ne me recka ni mene ni bilo koj :) Prv cekor vo zgrada vrti glava nakaj mene i pak isto, prisuten e :D

    Utre rano odime vo kukjata kaj svekrva mi, ke go sreduvaat dvorot mm i svekor mi pa i majstori ke imalo i ke si posedime izgleda nekolku dena(facepalm):whew::|
    Dobra vi nok pa se citame utre ili otkako ke se vratam doma :rofl:
     
    На girl-miri, galapce, eleni27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Многу пати откако станав мајка се чудам зошто на педијатар или во болница никој не ни даде некое книжуле за правилна исхрана на бебињата според месеци. Да не се чудиме што кога смее, како да се комбинира и сл. Некоја литература за основните информации за развојот и растот на бебињата. Кога бев трудна истото го мислев и за исхраната во бременост, наместо да им досадуваме на гинеколозите со прашања, се да биде напишано.
     
    На girl-miri, Girl-Rabbit, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.071
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам оваа книга копирано од другарка ми и во неа има распоред на оброци дневно за секој месец и во кој месец што ново се воведува. Се водев за некои работи според книгата, најмногу во врска со тоа колку млечни, а колку тврди оброци треба да има бебето во одреден месец. Имаше доста нелогичности и несовпаѓања со табели што ги имам симнато од интернет во врска со тоа кои продукти во кој месец се воведуваат. Па најчесто ги споредував и претежно се водев според табелата од интернет и според она што ќе го прочитав на форумов. Околу рецептите има навистина многу рецепти во книгата, но рецепти има и на интернет.
    [​IMG]
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Здρаво мами. Доста теми сте извρтиле дуρи ме немаше! :)
    Си славевме пρв ρоденден! :) Сега мојот син е гооолем батκо! Има година и 3 дена! Хаха! Абе се супеρ, ама дома пρавевме и не можам уште да се соземам. Κога се пρават ваκви ρаботи дома има една недела пρед и потоа ρабота. :/ Башκа што не можеш да се опуштиш κаκо што тρеба. Башκа цела κуќа лом. Башκа на детето му недостига внимание.... Туκу ајде да не се жалам многу... убаво поминавме! Имавме оκолу 80 луѓе. Од нив оκолу 10тина деца! И музиκа, нели? :) Пρед малκу дојдовме од дρуг ρоденден. Синκо заспа, оди и мама натаму! Убава ноќ на сите!
     
    На Sky-butterfly, Mrs.Bass, Legadema и 8 други им се допаѓа ова.
  10. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.402
    Пол:
    Женски
    Vo posledno vreme kako site bebinja da se si nizok hemoglobin. Na moevo na site kontroli do sega i e na dolna granica. Koga bese okolu 4m i samo na doenje proveriv i jas za mene zatoa sto imav vrtoglavici i mene mi bese pod dolna granica pampiev jas 1 mesec terapija i za dvete. Sega pak inoravev kr.slika i pak i e na dolna a jade veke tolku vreme plus i neso sekoj vtor den i se. Ama za nea ne mi prepisale dodega terapija ne e pod dolna granica i doktorkata mi rece bi trebalo so hrana da se regulira pa ke vidime. Inaku blaze si ti atom nadvor vo kolicka ti usiva maliot mojava pocna da azdisuva i da ne saka mnogu da se vozi poubavo i e vo race zverce.
    @MissDior na grupata zdrava hrana za zdravi deca ima tabela a sega napravija i aplikacija bebi gotvac so recepti ima interesni raboti. A doktorive se site so razlicni stavovi. Onie sto se stara skola preporacuvaat porano dohrana, striktno doenje na 3 saati itn. A po novo neli e doenje do 6h doenje na baranje na bebe. Jas so dohrana pocnav od 5m a ja doev na baranje nemase sansi da ja drzam po 3saati.
    Ajde dobro utro na site. Denes pospavme do 7 iako pak so budenje na saat i pol dva |(. Ubavo vreme oraznik mm e doma pa da vidime kako ke pomine denov.
     
    На MissDior, alana, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Добро утро мамички. Иако рано легнав вчера денес недонаспана станав, под команда на син ми. Ни туширање не ме расони, коса да сушам треба а мрза ми е :yawn:
    За дохрана почнав пред три недели, а пред два дена и месо почнавме, лапачко е и ова бебуле мое :rofl:. Сега засега му давам купечки ко за почеток, на почеток јадеше по пола овошна на ден, па бараше два пати дневно, еве вчера третина месна за ручек, сокче од морковче, а вечерта и скоро цела овошна изеде. Му давам и вода, сака исклучиво со лајче и доење кога и да посака.
    Честито на тие кои славите денес:*
     
    На alana, Tajnaotrovna и M&M им се допаѓа ова.
  12. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Dobro utro i od mene. Mojov glusec eve go pie mleko, pa ke go nosam nadvor na pesacenje. Ne za drugo, da gi prosetame novite sandalcinja, sto mu gi kupivme vcera :D
    Vcera ve opteretiv tuka so mojata zagrizenost, no mislam i deteto go opteretiv, postojano go vikam, go teram da me pogledne, mu gi gasam crtanite... Nokeska ni ko covek ne spiev od grizi. Sveki mi vika, genot im e takov nemaj gajle, nasevo se interesira za se, za crtani, priroda, igracki...ama pusto majka, ete ne sum raat. Ajde ubav den od mene, odime nadvor :sun:
     
    На alana и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  13. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Среќен Роденден на тодлерчето :)
    Јас ич не ни помислував за дома...знаев дека хаос ќе биде. Наместо да му посветиш внимание на бебушот баш за/пред/по неговиот ден..тоа ќе плаче и нервозно ќе биде.


    Денес се чудам што да се прави. Надвор дува...не може да се шета. Малку во двор попаткавме, чисто да се научи во чевлиња...ич не сака чевли и мора по малку да ја навикнувам.Сега го ставив пилето да се печи и седнав да одморам. Ќе покиснам сега на нет дур се разбуди. Поздрав.
     
    На SpangeBob и Mi-Ma им се допаѓа ова.
  14. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Zhenchinjaaa :hai:

    Nie sme dobri, bebush si nanka malku povekje vchera i denes.. Temperatura nema kacheno,najvisoka beshe 37/4 i takaa..
    Denes dojde sestra shto go pregleduva doma dali e se vo red, i fala mu na Boga se si e super :) Mazhishte sum si rodila 8)

    Mene mnogu mi se spie :yawn: Ne e do mene, do vremevo e.. Mnogu e mutavo. Sega ke mu ja legnam do sinko, ama kako za inat togash ke se razbudi on :lol:
    Da iskoristam malku i jas de :D
     
    На mama89, fairy88, ♡BuBaLe♡ и 13 други им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Dobar den majki :) Deneska site domce, jas sega staviv musaka da se pece, sinko nana jas da sednam na femina dur se pece musakata :D Vcera si ja skrsiv kolickata, deneska si ja popraviv pa valjda kje drzi, kako uspeav neznam (facepalm) Ako ne ja biva kje treba drugata od pokriv da si ja simnam (taa ja sutiram i kicma iskriviv so nea, mn mi e niska :D ). Vcera na vezbanje ne bev i krivo mi e, ama so dobieno vtor den pa ne mi se odese :D Go koristam denov so site doma, da si podzacistam i da pustam nekoja masina, lele eden omeknuvac nikakov sto sum kupila edvaj cekam da se istrosi sibam po dve kapacinja :rofl: Neznam sto eksperimentiram koga Ornelot mi e najubav.. Ubav den silni mamicki :*
     
    На fairy88, ♡BuBaLe♡, girl-miri и 3 други им се допаѓа ова.
  16. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Eve i gluvceto moe zaspa :party: Mu kupivme vcera sandalki i denes go nosev na lulaski tuka da poodi vo niv demek da nauci, a toj ko cel zivot da gi nosel sandalkite. Epten sme gi pogodile (fingers) Za edna raka go drzam niz park koga setame, da ne ispotepa na beton, pesok. Bitno trcankata cel park go pominavme onoj karsi alumina, nabravme i cveke, neli site deca na majkite im davaat cvekinja, ovoj na baba mu i sobirase (facepalm)
    Sega premoren, zaspa. Jas da napravam rucek za nas i za nego, sveki ne mi e tuka, pa moram se sama. Sto stignam, stignam. Sto ne, sveki koga ke dojde vecer :lol:
    @SpangeBob sreken rodenden na muskaracot, da mu kupite dadicka za vtoriot :P I nie pravevme doma rodenden, ama toa bese prv i posleden pat :D
     
    На mama89, Tajnaotrovna, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  17. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    @M&M баш заради тоа што сите имаат различни пристапи и различно кажуваат, мајките се збунети. Затоа постои здружение на педијатри на мк кои би требало да направат нешто официјално. Јас на нет најдов еден прирачник издаден од нив но нема ништо околу воведување на нова храна. Апликацијата готвач е ОК, но друго ми беше муабетот...
     
    На fairy88, mama89 и M&M им се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Dobar den I od nas mami.
    Jas I bebuska nastinati katastrofa sme taa edvaj disit so noseto mi e zal ko nekoe mace mi e ovie Dva dena mi pukna dusata....So pumpe dzo mu gi istavam pa ko povlekov posledno I malce krv izleze I sea se plasam da ne e nesto.Ufff covek raat da ne e od ko izlegovme od bolnica samo nesto prvo zoltica pa pocnaa grcevite sea I nastinkata ni falese.
    Se nadevam deka ke mi ozdravit pobrzo zs greota e dusicka mi se macit.
    A za denov nikakov go pominavme doma se razbira mn luge galama ....se izvinuvam za malu negtivniot post ama denes ne ni e bas denot.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Тоа крв што излегнало значи дека си пукнала капилар или слузницата си ја изгребала.100 пати на форумов трубам да не форсирате пумпа кај бебе под три месеци и кај затнат нос.Пошто има разлика мегу затнат нос поради насобран секрет и шлајм и само затнато бебешко носе од сув воздух,промена на клима или настинка.Еден ден ке ви добијат синуси од толку влечење сега да знаете.
     
    На Natasha2012, mama89, Tajnaotrovna и 4 други им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.410
    Пол:
    Женски
    Mari zagrej ja banjata, stavi vi cedilka morska sol i poishe kesichki kamilica chaj, pushtu vrela voda i vlezete dvete so bebushka vnatre, ke se inhalirate i ke vi bide polesno. Nemoj da insistirash so pumpica mnogu, kapi ja so potopla voda i ke se iskiva i ke i olesni. Nie otkako go banjkame so potopla voda se vadi od noseto sobrano.
     
    На galapce, ♡BuBaLe♡ и Mari* им се допаѓа ова.