1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицинска диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 5 јуни 2010.

  1. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Дали ви е тешка за држење оваа диета? Јас сакам да ја почнам ама ми е страв да не си го зафркнам здравјево нешто, да не ми ослаби крвта или да имам вртоглавици, па сакав да ве прашам дали ви се случило вам нешто од ова. Поздрав
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^^ Мене не ми се случило досега да имам вртоглавици или било какви други тегоби од оваа диета, освен да ми се згади засекогаш од домат со сол и од варени јајца. :lol: Споменав некаде дека најтешко ми беше да ги јадам работите по редослед. Има некаде мислам месо па портокал, или домат па портокал, и тоа дефинитивно ми е проблем.
    Ама резултати има, така да... ;)
     
  3. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Најмногу сакам да ја држам дека има брзи резултати, а моментално мислам дека треба да намалам 2-3 кила, па затоа подолго време ја меркам оваа диета. Ке ја пробам, ке почнам од утре, па ќе видам како ќе е :) Tnx Трендафилка
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Голема грешка,ти мислиш ништо не е,ама двопоекот е страшно многу калоричен.Мит е тврдењето дека е диетален,плус 4 крекери ни приближно не се колку 2 двопека.
    Инаку,мене најтешко ми беше да јадам протокал...не можам да го смислам...ме потсетува на зима и настинки и не го сакам,ниту мирисот му го поднесувам.Само сок од портокал сакам,а инаку воопшто по торти,како овошје бљак...не го можам,а во суштина така за сите цитрусни овошја.
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    100 гр двопек има одприлика 360калории :D
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Тоа е мноооогу,половина од калориите во вкупната диета...а во еден крекер има 10 калории...барем така пишуваше на тие што јас ги јадев.
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ај кажи ми како се викаат тие крекери? јас со двопек ја праев ама јадев 50 гр на ден... од оние малите шо се, едно парче е 8 грами, ја јадев 6-7 такви малечки на ден :)
     
  8. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    И јас мислев со двопек, наместо крекери! Ама ако не смее ќе купам крекери! :)

    Иначе прво психички се подготвувам за диетава :lol: :lol:
    Здравје, од вторник најкасно среда ја почнувам..
    па ќе ви пишам како ќе напредувам ... :*
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Ич не ми текнува како се викаа...беа во црвено пакување...
     
  10. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Поправена грешката :lol:
    Си купив мали крекери неможев да најдам големи но сепак барем сеа не јадам двопек :lol:
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Мене диетава не ми успеа, јас имам брз метаболизам, често одам во веце. Ама со диетава и со мешањето на овошје со месо, јајца и кекси ептен ми се успори. Се чудев како е можно ни еднаш во денот да не отидам во веце. А баш мерак ми беше кога ја почнав, мислев дека ќе успеам да симнам некое килце :(
     
  12. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ја почнав денес. Значи прв ден :)
    Само затоа што немав крекери, земав двопек! Знам дека не треба, ама немав а сакав да ја почнам, затоа подоцна ќе одам и ќе купам. Иначе добро е сеа за сеа :lol: Портокал, па двопек и сега еве пијам кафе незасладено :)
    Ќе ви кажувам како ќе напредувам..
    поздрав :*
     
  13. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Еве денес ми е втор ден, сега ручам..можда е малку доцна, ама па во 13и30h ми беше доручекот :)
    Вчера поминав супер, имавв кризи за јадење..мммм благо :P Ама не земав ништо.. ;)
    а денес..леле имав гости, полна маса најразлични јадења, а јас седам со нив и пијам незасладено кафе :(
    морам да ви признаам се чудеа :lol: :lol: Иначе да ви кажам кризите за храна се навечер.. И гледам да не сум дома, затоа што ако остана... НЕ ЗНАММ!! :lol: Вчера ја викнав братучедка ми да играме карти, а веднаш штом ме напушти она, отидов кај другарка ми, гледавме филмови :rofl: Истото го планирам и вечерва.. :lol:
    поздрав :*
     
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    охоооо ајде со среќа! јас 2-3 дена пак ја издржав и после ..... :$ хахаха на одмор сум на 2ри август па имам време да ја почнам пак лол
     
  15. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ахаамм..мене еве веќе вториов ден заврши добро, не земав ништо ван диетата :D
    Па и јас ќе идам во август на одмор.. Ама не се откажувам бе.. :D
    сакам да си бидам згодна.. а не прасе :$ Планирам барем 10 дена да ја држам..па ќе видиме :D
    Имам кризи бе..ми се јаде :worried: Ама ќе издржамм..МОРА !! :D Обично кризите се навечер.. Уфф.
    Не се издржува..Особено денес кога гостите се прејадоа од разновидната храна и благите.. Мммм колку сакав да земам и јас, ама не земав :D Ајде утре 3 ден. Се надевам деќа ќе издржаммм.. ;) А прочитав дека многу се иде во WC па јас и вчера само два пати бев.. |( Онака баш ми е нормално.. А и да морам да кажам дека стомачево, многууу малце ми е намалено..тоа ме теши. Не се забележува, ама така се осеќамм.. :*
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    види, првите 2-3 дена е водата после мастите... ти цепај си и гајле немаш, од утре морална поддршка од мене ке добиеш, морам 10 дена барем... абе јас имам само 5-6кг вишок барем според мене и срамота е да не ослабам :rofl: така да од утре тука сум, онака со голема надеж сум и ја дека веќе стварно ке ја фатам асално диетава
     
  17. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Да да знаммм :rofl:
    Договорено бе..ќе си се тешиме една со друга ;) Па и мене, не ми фали многу..и јас сакам 5-6 кг. Сакам да имам рамно стомаче..затоа почнав да ја држам диетава..па стварно е срамота, ако не успеемее.. :$ :lol:
    Јас па првв пат ја почнувам и не се откажувамм ;) Ајде почни и ти..и известувај ме како иде.. поздрав :*
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    готово малечко :lol: :lol: од утре се тешиме, ама се надевам ке се тешиме асално :lol: :rofl: :*
     
  19. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Лудото19 ја почна ли? До кај си? :)
    Јас дури сега ручав, касно е знам..ама што да правам касно станав :)
    Не знам..ама некако омалаксана сум.. :^) :^) и ми кркорат цревата..ми се јаде :$ :D :D
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ја почнав :D па што знам јас не сум гладна за ралзика од тебе :D ке видиме до покасно како ке биде