1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Јас имам 92 поени...но не верувам дека во Ск ќе ме примнат..
    По се изгледа ќе одам во Штип, па наредна година доколку фатам просек Ск не ми бега :rofl:


    бтв: има ли некој друг Штип што ќе се запишува...??
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Не знам дали прифаќаат вака, една година во Штип, па префрлување наредната година на другот Медицински. :?:
    Голема е веројатноста да ве вратат повторно во прва година (зашто мислам дека има веројатност да не ти бидат признаени сите предмети) и затоа убаво размислете си и информирајте се што и како, да не ви биде мака отпосле откако ќе бидне работата. :)
    Не знам колку се држат до ова, кружеа многу вакви муабети и сум слушала доста од медицинари кои ги мачеше истово прашање. :)
    Прашај си некоја која се префрлувала, да не ти излезе дека за џабе ја плаќаш првата година ако и догодина бидеш пак прва, доколку нели планираш да се префрлуваш.
    И зошто си ја комплицирате бре луѓе? Запишете се на едно место и терајте до крај, вака со сите тие опции само си усложнувате и повеќе ќе ве мачи помислата на тоа него ли останатото кое е доста поважно.
    Медицината си е таа, па дали ќе ја учите во Скопје, Штип, Тетово, па и надвор од државата ни - сеедно е.
    Секаде има по некој недостаток.
     
  3. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Не нема да биде прва има што се префрлија од Штип во Скопје дирекно втора година си продолжи, иначе многу е полесно во Штип си ги зимаш годините без мака а тука во Скопје нема некој што не губи година за предмет или два
     
  4. detelinkaaa

    detelinkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Ако тебе не те примат во Скопје со 92 поени , мене па ич со 88 ..
    Така да и јас ке завршам во Штип ..
     
  5. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    :/ јас за мене си кажувам, пошо знам дека нема да ме примнат а и тоа е реалноста и пријатели да фаќаш џабе ти е...
    Имам братучед што студира во Штип и самиот се фали од факултетот и ми кажува дека само анатомија имаат за учење по 300 страни, и има професори кои навистина бараат знаење. Како и да е медицина е треба повеќе да се загрее столчето ако се сака да се постигне нешто...Од трета година ги избираат најдобрите студенти и одат на редовна пракса во клиниката Филип II...Како што мик кажуваат така кажувам, но ако сакаш да учиш секаде ќе учиш, небитно каде!
     
    На detelinkaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. greys

    greys Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    I jas sakam da se zapisham na medicinski fakultet vo Skopje. :) No,neznam dali ke me primat,vkupno imam 94,6 poeni. :(
     
  7. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    И јас планирам, и мислам дека сум океј со поените 99, 6 :):)
     
    На greys му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    93.899 за медицина во Ск? Ке ме примат?
     
  9. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    зависи конкуренцијата
     
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски

    Не си во право што мислиш дека во Штип се поминува без проблем, прво треба да бидеш информирана дека сите професори што предаваат во Штип, предаваат и на Медицински во Скопје, а истотака има и професори од Србија, Германија и Америка,можеби само постои мала разлика во праксата
     
    На dead.flower23 и libra89 им се допаѓа ова.
  11. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Нормално дека треба да земеш и да учиш тоа се подразбира, и ако не сум информирана нема да кажувам и да ширам дезинформации, разликата помеѓу Штип и Скопје е огромна како небо и земја прво да почнеме од уписите во Штип ги примаат како прво со многу низок просек во средно што завршиле едвај со двојка значи луѓе што незнаат а да кажат студираат медицина, секоја чес на исклучоците зошто има и такви и тоа го кажувам од лично искуство а не од рекла казала плус тоа имам другарки што се префрлија од Скопје во Штип и обратно па споделуваат искуства.
     
    На Deniel23 и Sarasweet им се допаѓа ова.
  12. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    И мислиш дека тие што ќе завршат во Скопје ќе имаат повеќе знаење само затоа што завршиле во Ск? се е тоа индивидуално, кој колку учи, а за уписот како и за минувањето секаде има студенти со врски
     
  13. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Значи без инаети и без препукавања....универзитет Гоце Делчев-Штип нема никакви шанси со Универзитет св.Кирил и Методиј-Скопје :!:
    Без разлика дали е медицина или било кој друг факултет ;)
     
    На Deniel23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pinkperfect

    pinkperfect Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ќе имам ли шанси за влез на медицински со 90 бода
     
  15. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Штип да, а Скопје не :wasntme:
     
  16. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Има некој што ќе се запише во Скопје со помалку од 95 бода?
     
  17. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Луѓенца, не мора да значи. Лани примаа 60 студенти на државна во Скопје, оваа година ќе примаат 100. Вкупно 250. Ако има некој пари за приватна квота, ќе го примат, зошто да не. Само зависи од конкуренција. Последен лани на приватна имаше 89 или 90 бода.
     
  18. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Јас мислам последниот во приватна да не имаше 92 бода, затоа што сите во државна беа со 99,ххх..но не сум сигурна..Сепак си зависи од конкуранцијата
     
    На Lejly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    До 95 и 96 бодови има некоја надеж под 95 може да влезат само доколку има проширување на квотата
     
  20. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282