Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

 1. Hottie

  Hottie Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  18
  Од 130 студенти последниот што е примен на општа има 92 поени, замислете од 250 студенти (125 приватна,125 државна квота) со колку поени ќе биде последниот. Јас мислам дека имаат шанса и учениците со 90 поени,а вие?
   
 2. francais

  francais Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.257
  И јас мислам :)

  Единствено ако не сме некоја многу добра генерација.
   
 3. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  324
  Јас кога бев влегов со 91 ама со проширување на квотата, се сеќавам како вчера да беше кога го истакнаа конечниот список ден што ќе го паметам целиот мој живот, затоа што ми се исполни најголемата желба и првпат ми надојдоа солзи радосници, дури и сега додека го пишувам коментарот се потсетив на тој момент и ми се насолзија очите, цел месец незнаевме на што сме бевме во неизвеснот.
   
 4. Hottie

  Hottie Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  18
  LadyFlame а колку беше бројот на студенти пред и откако ја проширија квотата?
   
 5. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  324
  50 или 70 мислам дека беше
   
 6. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  174

  kerka mi imat 99.2 pa direkno ke odit vo Stip??!! pravo na izbor velit ne davat nikoj da ja razubedit ! :geek: :geek:
   
 7. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  610

  И јас штип ке одам,ке бидеме колешки со керка ти :)
   
 8. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  2.346
  Majkami e medicinska sestra poveke od 25 godini, epten ja sakam medicinata NO, prva i vtora godina ucev gimnazija , a treta i cetvrta turizam - turisticki tehnicar.
  Sansite da me primat znam deka se epten maliii, skoro e nevozmozno , ama sepak ke si ja probam srekata drugata godina. Ako me primat spremna sum da ucam i da odam do kraj , e sega nekoj da mi kaze kako da gi presmetam poenite?

  edit: cetvrtava godina seuste ja nemam zavrseno do kraj uste 2-3 ispiti i drzavna matura. Procitav nekolku stranici nanazad deka treba da imam 4 ili 5ka na drzavnata matura , taka sansite se pogolemi?
   
 9. Hottie

  Hottie Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  18
  Доколку сите оценки од 1ва до 4та ти се пет добиваш максимални 60 поени. А за државна матура испитите се пресметува според посебна формула зависно од факултетот.
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  7.829
  Допаѓања:
  20.242
  Пол:
  Женски
  Јуник, штом во прва и втора година си учела гимназија, гледај за интерниот дел од матура да земеш биологија, хемија или физика (сигурно си ги учела) ако сакаш да влезеш на Медицински. Така ќе имаш поголеми шанси, ако останатите оценки се солидни нели, ова ќе ти биде само плус поени ако поминеш супер и на матура.
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Piink

  Piink Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  27
  Случајно го најјдов:
  СООПШТЕНИЕ ЗА ПРЕФРЛУВАЊЕ НА СТУДЕНТИ ОД ДРУГИТЕ МЕДИЦИНСКИ
  ФАКУЛТЕТИ

  http://www.medf.ukim.edu.mk/upload_vest ... 371662.pdf
   
 12. Mishela

  Mishela Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  7.829
  Допаѓања:
  20.242
  Пол:
  Женски
  Сепак комисија ви ја разгледува приложената документација и решава дали ќе бидете примени во тековниот семестар или одбиени.
  Сведок сум на таков случај кога кандидатот бил одбиен иако ги имал потребните документи и солиден просек, така да, нема потреба од реплицирања и затоа потенцирав убаво да си размислат идните кандидати за на Медицински, ако се двоумат на кој Универзитет да се запишат. Подобро пресечете на време, ова според мене се непотребни нервози. Пробајте си во Скопје во прв уписен, па ако не ве примат - најдете си друга алтернатива. ;)
   
 13. Lejly

  Lejly Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Па колку што знам,под 92 не примиле послабо,барем до сега што сум информирана,без разлика државна/приватна не се гледа тука.Успех е да влезеш(како да си добил на лото),на медицински баш не ти е битно во која квота си :D
   
 14. francais

  francais Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.257
  Да, досега кога бројот на студенти на приватна и државна вкупно биле 120.
  А годинава, кога бројот на студнтите само на државна се 125???
  Пак ќе кажам, зависи од конкуренцијата.
   
 15. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  1.709
  Пол:
  Женски
  На матурата немам полагано интерни биологија и хемија или физика. Како ќе иде таму, треба да пријавам да платам за да ги дополагам или нема да има полагања?
   
 16. Mishela

  Mishela Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  7.829
  Допаѓања:
  20.242
  Пол:
  Женски
  Како мислиш дали треба да платиш за да дополагаш?
  Ако си полагала други предмети на матура, тогаш ќе ти одземат поени од вкупните кои ги имаш поради несоодветен избор на предмети, нема начин да преполагаш или да менуваш предмети на веќе положено. :?:
   
 17. Blerka19

  Blerka19 Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Упис на Медицински факултет 2013

  Здраво.Нова сум на форумов и сакам да ве прашам за мислење,доколку сте информирани.Завршив средно право,а сега планирам да се запишам на Општа медицина во Скопје.Како предмети за матура полагав Биологија и Основи на право.Електронски се пријавив и израчунаа дека имам околу 90 поени.Со оглед на тоа што годинава,примаат многу повеќе студенти (125 во државна и 125 во приватна квота) за разлика од претходните години дали мислите дека имам некои шанси да бидам примена?Во дилема сум.Дали да си ја пробам среќата во Скопје или уште во првиот рок да се пријавам во Штип?
   
 18. Paks

  Paks Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Женски не има ли многу оваа година ? ЧД
   
 19. nema-smisla

  nema-smisla Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Упис на Медицински факултет 2013

  Полесно може да се запишеш во вонредни ако постојат, на многу факултети се применуваа таа финта и после се префрлаш во редовните со некоја молба и 1500 денари :) па првиот рок искористи го за таму каде што сакаш да учиш ТИ, а после веќе ако излезе нопаку ќе правиш план Б. имаш солидни поени :)
   
 20. Aleks181

  Aleks181 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Упис на Медицински факултет 2013

  На општа медицина не можеш да се запишеш како вонреден...
   

Сподели ја оваа страница